Koszykówka: Legia lepsza od MKS-u! Ósma wygrana w lidze

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

11.12.2021 21:10

(akt. 12.12.2021 02:02)

Koszykarze Legii wygrali u siebie 81:78 z MKS-em Dąbrowa Górnicza w 14. kolejce Energa Basket Ligi. Dla stołecznego zespołu to ósme ligowe zwycięstwo.

Legia sobotni pojedynek zaczęła inaczej niż ostatnie spotkanie z Parmą i Kingiem, w których legioniści mieli problemy z odpowiednim wejściem w mecz. W tym spotkaniu widać było lepszą energię, od pierwszych minut podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego grali agresywnie w obronie. Dobry początek meczu notował Muhammad-Ali Abdur-Rahkman, który szybko trafił dwie „trójki” wyprowadzając Legię na prowadzenie 10:5. Kiedy wstrzelił się z dystansu najlepszy strzelec Legii w tym sezonie Raymond Cowels przewaga „Wojskowych” urosła do 7 „oczek”, niestety w końcówce legioniści mieli ogromne problemy z płynnością gry, co szybko wykorzystali goście. Dwie „trójki” trafił Marcin Piechowicz, a wreszcie zaczęli punktować również Devyn Marble i Micheal Lewis co pozwoliło MKS-owi doprowadzić do remisu po 22.

Drugą kwartę ponownie bardzo dobrze rozpoczął Rahkman, który szybko zdobył dwa kolejne kosze, a Legia otworzyła tę odsłonę od serii 6:0. W następnym fragmencie spotkanie się wyrównało dopiero po trójce Benjamina Didiera-Urbaniaka przewaga Legii urosła do 8 „oczek” i o czas poprosił szkoleniowiec MKS-u Jacek Winnicki. Po chwili popularny „Benek” trafił kolejny rzut za trzy i Legia prowadziła 40:29. Koszykarze z Dąbrowy Górniczej pod naciskiem zmiennej obronny legionistów popełniali liczne straty i kiedy kolejną trójkę trafił Cowels przewaga „Wojskowych” urosła do 15 ”oczek”. W końcówce kwarty gospodarze poczuli więcej luzu co próbowali wykorzystać zawodnicy MKS-u, ostatecznie po trafieniu zza łuku Jure Skificia legioniści schodzili do szatni prowadząc 51:38.

Po zmianie stron legioniści długo mieli problem z odnalezieniem odpowiedniego rytmu gry co pozwoliło gościom zniwelować straty do zaledwie 7 punktów. Legia miała problemy ze skutecznością, ale dobrze wykorzystywała przewagę wzrostu swoich podkoszowych co pozwalało utrzymać kilku punktową przewagę. Jednak w końcówce coraz większe problemy mieli gospodarze, MKS pokazywał charakter i zmniejszył straty do zaledwie trzech punktów.

Legioniści zgodnie sprzed meczowym założeniem zagrali dużo lepszą pierwszą połowę niż w poprzednich spotkaniach, niestety z każdą minutą drugiej połowy mieli coraz większe problemy w ataku i obronie, co pozwalało MKS-owi na konsekwentne zmniejszanie strat. Liderzy Legii mieli ogromne problemy ze skutecznością, ale cichym bohaterem tego spotkania był Dariusz Wyka, którego walka na tablicach w końcówce dawała dodatkowe posiadania gospodarzom. Trzy minuty przed końcem koszykarze z Warszawy prowadzili 78:71 i wydawało się, że uda się uspokoić grę w końcówce, jednak MKS nie dawał za wygraną. Trzeci kolejny mecz Legii rozgrywany przed własną publicznością w EBL, zakończył się różnicą jednego posiadania. Tym razem goście mieli jeszcze okazję na doprowadzenie do dogrywki, ale z otwartej pozycji za trzy punkty pomylił się Piechowicz i Legia wygrała z MKS-em 81:78.

W nadchodzącą środę (15.12, godz. 20:30) legioniści zagrają na wyjeździe z ZZ Leiden w drugim meczu II rundy FIBA Europe Cup.

Legia Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 81:78 (22:22, 29:16, 16:26, 14:14)

Legia: Muhammad-Ali Abdur-Rahkman 16 pkt. 1 zb. 2 as. 3 str., Łukasz Koszarek 10 pkt. 2 zb. 8 as., Raymond Cowels 10 pkt. 3 zb. 1 as., Dariusz Wyka 11 pkt. 9 zb. 1 as., Adam Kemp 8 pkt. 4 zb.,1 as., Benjamin Didier-Urbaniak 8 pkt. 1 zb. 1 as., Jure Skifić 5 pkt. 3 zb., Grzegorz Kamiński 5 pkt. 4 zb. 1 as., Strahinja Jovanović 4 pkt. 5 zb. 6 as., Grzegorz Kulka 4 pkt. 3 zb. 4 as., Szymon Kołakowski-,Jakub Sadowski-

MKS: Marcin Piechowicz 16 pkt. 4 zb. 3 as.,Devyn Marble 16 pkt. 5 zb. 4 as. 3 str., Josip Sobin 12 pkt. 3 zb. 2 as. 4 str., Michael Lewis II 11 pkt. 3 zb. 2 as., Michał Nowakowski 10 pkt. 3 zb. 4 as.,Adam Brenk 8 pkt. 4 zb. 1 as., Milivoje Mijović 5 pkt. 3 zb. 2 as. 4 str., Alan Czujkowski 0 pkt. 2 zb., Wiktor Rajewicz-, Jakub Motylewski-, Filip Małgorzaciak-

Terminy najbliższych meczów Legii:

15.12.2021, godz. 20:30 | ZZ Leiden – Legia Warszawa (FIBA Europe Cup - transmisja w TVP Sport)
18.12.2021 | Trefl Sopot – Legia Warszawa (Energa Basket Liga)
22.12.2021 | Zastal Zielona Góra – Legia Warszawa (Energa Basket Liga)