Koszykówka: Legia najlepsza w memoriale Zdzisława Niedzieli

Redaktor Marcin Szymczyk

Źródło: legiakosz.com

17.08.2020 10:55

(akt. 17.08.2020 11:07)

Koszykarze Legii wygrali dziesiąty memoriał Zdzisława Niedzieli w Lublinie. Legioniści byli lepsi od MKS-u Dąbrowy Górniczej i Startu Lublin.

W pierwszym meczu memoriału Zdzisława Niedzieli rozgrywanego w Lublinie koszykarze Legii podejmowali MKS Dąbrowa Górnicza. Legioniści rozpoczęli piątką: Justin Bibbins, Jakub Karolak, Jamel Morris, Grzegorz Kulka i Dariusz Wyka. Rywale z Dąbrowy Górniczej zyskali minimalną przewagę w pierwszych minutach spotkania, ale podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego cały czas byli blisko rywala. Druga część meczu była dla warszawian dużo lepsza. Legioniści poprawili skuteczność i defensywę czego efektem był rezultat drugiej kwarty – 26:16 i w efekcie prowadzenie na półmetku spotkania 40:36.

Po przerwie obie drużyny wróciły do walki o zwycięstwo. Sprawy w swoje ręce wzięła trójka koszykarzy MKS-u: Andy Mzurczak, Lee Moore i Sacha Killeya-Jones. Zespół prowadzony przez trenera Alessandro Magro częściej zbierał piłki w ataku i zaliczał sporo przechwytów czym zdominował trzecią kwartę, którą wygrał 21:14. Ostatnia odsłona spotkania sparingowego zapowiadała się bardzo interesująco – MKS prowadził po 30 minutach gry 57:54. Gra toczyła się punkt za punkt, najlepszym strzelcem ekipy Wojciecha Kamińskiego był Kulka, który zaliczył double-double (21 punktów i 10 zbiórek) nie myląc się na linii rzutów wolnych. Podkoszowy również dwukrotnie przymierzył celnie zza łuku. Mocnym punktem drużyny był również Morrins, zdobywca 13 „oczek” oraz Karolak i Konopatzki. Koncentracja i dobra postawa w obronie przyniosły legionistom sukces w postaci zwycięstwa 79:74 oraz awansu do finału.

Legia Warszawa – MKS Dąbrowa Górnicza 79:74 (14:20, 26:16, 14:21, 25:17)

Legia: Grzegorz Kulka 21, Jamel Morris 13, Adam Linowski 11, Justin Bibbins 11, Jakub Karolak 9, Mariusz Konopatzki 7, Dariusz Wyka 5, Jakub Sadowski 2, Grzegorz Kamiński 0, Przemysław Kuźkow 0.
Trener: Wojciech Kamiński, as. Marek Zapałowski

MKS: Sacha Killeya-Jones 16, Lee Moore 14, Eljah Wilson 11, Andy Mazurczak 11, Marek Piechowicz 5, Michał Nowakowski 5, Michał Kroczak 5, Mikołaj Ratajczak 3, Przemysław Paduch 2, Konrad Dawdo 2, Emmanuel Tchicaya 0, Franciszek Bigaj -.
Trener: Alessanro Magro, as. Robert Skibniewski

---------------------------------------------------------------------------

W finale memoriału Zdzisława Niedzieli legioniści zagrali z gospodarzami turnieju, Startem Lublin, który dzień wcześniej zwyciężył z HydroTruckiem. Legioniści dobrze weszli w mecz i objęli prowadzenie 15:9. Ostatecznie stołeczny zespół wygrał tę cześć meczu 20:17. Liderami zespołu byli dwaj Amerykanie: Bibbins zdobył 9 punktów, a Morris 8 „oczek”. Lublinianie szybko odrobili minimalne straty i drugą kwartę zaczęli od serii 10:3. Start wygrywał po 20 minutach gry 32:31.

Po przerwie lepiej zaczęli miejscowy zawodnicy, zaliczając serię 7:0 Start zyskał największą w tym meczu przewagę (39:31). Kolejne minuty stały pod znakiem błędów z obu stron, ale lepiej z tego chaosu wybrnęli lublinianie, którzy starali się nie tracić swojej przewagi. Dużo lepsze były ostatnie momenty kwarty – Legia w końcu zyskała odpowiedni rytm i zmniejszyła straty do zaledwie jednego „oczka”. Aż 23 punkty na tym etapie meczu miał Bibbins (4/5 za trzy punkty). Kilkadziesiąt sekund w czwartek kwarcie wystarczyło Legii, by wyjść na prowadzenie, ale podrażnieni gospodarze szybko powrócili do lepszej postawy po obu stronach boiska. Ponownie lublinianie prowadzili różnicą ośmiu punktów. I tym razem Zieloni Kanonierzy podjęli próbę dogonienia rywali - z 10 punktów straty zostały dwa, na niespełna dwie minuty przed końcową syreną. Warszawianie znów grali tak jak w końcówce trzeciej kwarty i po chwili doprowadzili do remisu 65:65. W ostatnich 60 sekundach lublinianie uciekali się do przewinień, ale warszawianie się nie mylili i wygrali spotkanie 71:65 triumfując tym samym w X memoriale Zdzisława Niedzieli.

Start Lublin – Legia Warszawa  65:71(17:20, 15:11, 16:16, 17:24)

Start: Kacper Borowski 24, Armani Moore 11, Sherron Dorsey-Walker 9, Martins Laksa 8, Roman Szymański 6, Bartłomiej Pelczar 5, Lester Medford 2, Michael Gospodarek 0, Tymoteusz Pszczoła 0.
Trener: David Dedek

Legia: Justin Bibbins 30, Jamel Morris 18, Jakub Karolak 13, Grzegorz Kulka 6, Mariusz Konopatzki 2, Adam Linowski 2, Jakub Sadowski 0, Grzegorz Kamiński 0, Dariusz Wyka 0, Przemysław Kużkow 0

Kolejny mecz sparingowy koszykarzy Legii Warszawa zaplanowano na 23 sierpnia. W hali przy ul. Obrońców Tobruku 40 legioniści zmierzą się z Arged BM Slam Stal Ostrów Wlkp. Będzie to ostatnie przedsezonowe spotkanie sparingowe.

23.08 (ND) g. 18:30 Legia Warszawa - Arged BM Slam Stal Ostrów Wlkp. [Warszawa, OSiR Bemowo]