Koszykówka: Legia rozgryzła Twarde Pierniki

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

10.03.2023 19:15

(akt. 10.03.2023 19:34)

Koszykarze Legii wygrali na wyjeździe 88:84 z Twardymi Piernikami Toruń w 22. kolejce Energa Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to jednocześnie 13. zwycięstwo w sezonie ligowym.

Legioniści mecz w Toruniu rozpoczęli od ładnej akcji, w której Dariusz Wyka znalazł pod koszem Travisa Leslie’go. Koszykarze z Warszawy rywalizację z ostatnią drużyną EBL rozpoczęli bardzo spokojnie i od początku widać było przewagę talentu przyjezdnych, co przełożyło się na prowadzenie 7:2. Po słabszym początku miejscowi po trafieniu za trzy Sterlinga Gibbsa zmniejszyli straty do jednego punktu. Na trafienie lidera gospodarzy odpowiedział akcją 3+1 Kyle Vinales. "Zieloni Kanonierzy" próbowali grać długie ustawione akcje, lecz przekładało się to na częste straty, które wykorzystali torunianie i na trochę ponad 2 minuty przed końcem tej odsłony wyszli na pierwsze prowadzenie. Bardzo dobre minuty w końcówce rozgrywał Dallas Walton, którego skuteczna i efektowna gra pozwoliła wygrać Twardym Piernikom pierwszą kwartę 23:20.

W drugiej odsłonie ponownie Walton popisał się efektownym wsadem i jego energia dodawała wiary gospodarzom, którzy po chwili prowadzili już 9 "oczkami" wykorzystując miękką grę legionistów. Niemoc ofensywną gości przerwał Aric Holman trafieniem zza łuku, lecz niestety nie zmieniło to stylu gry drużyny. Dopiero w połowie kwarty "Zieloni Kanonierzy" poprawili obronę, co pozwoliło Leslie’mu i Holmanowi trafić dwie trójki z rzędu, po których o przerwę na żądanie prosił szkoleniowiec miejscowych, Cedric Heitz. W kolejnych akcjach dwie trójki z rzędu trafił Grzegorz Kamiński i to warszawiacy odskoczyli torunianom, ale żadna ze stron nie potrafiła zbudować większej przewagi przez dłuższy czas. Jednak w końcówce to koszykarze Legii byli bardzo skuteczni w akcjach dystansowych, gdzie trafili aż 11 z 16 rzutów za trzy punkty i ostatecznie na przerwę schodzili prowadząc 51:41.

Drugą połowę legioniści ponownie zaczęli od strat, czego jednak nie potrafili wykorzystać koszykarze z Torunia. W trzeciej kwarcie skuteczność obu drużyn zdecydowanie spadła i długo przyjezdni utrzymywali bezpieczną przewagę. W połowie kwarty ponownie bardzo dobry fragment miał Walton, powoli odrabiając straty. W Legii w trudnych momentach wyższy bieg włączał Vinales i po jego zrywie przewaga gości urosła aż do 14 "oczek". Niestety końcówka tej odsłony zdecydowanie należała do Twardych Pierników. Po 30 minutach stołeczny zespół wygrywał 66:60.

W ostatniej ćwiartce dalej wydawało się, że w szeregach Legii brakowało koncentracji, a po kolejnej skutecznej akcji Waltona "Zieloni Kanonierzy" prowadzili już tylko 3 "oczkami". Torunianie w tej odsłonie wyglądali bardzo dobrze, lecz zimną krwią wykazał się Leslie, którego kilka bardzo dobrych akcji dało przyjezdnym siedmiopunktowe prowadzenie na 5 minut przed końcem. Kiedy rozgrywający Legii uruchomili w ataku Holmana, przewaga gości urosła do 9 "oczek". Torunianie w końcówce zaczęli trafiać za trzy i pomału niwelowali straty, ale ze spokojem kolejne skuteczne akcje miał Vinales i pomimo nerwowej końcówki, legioniści utrzymali prowadzenie do końca, ostatecznie zwyciężając w Toruniu 88:84.

22. kolejka Energa Basket Ligi: Twarde Pierniki Toruń – Legia Warszawa 84:88 (23:20, 18:31, 19:15, 24:22)

Twarde Pierniki: Sterling Gibbs 24 pkt. 1 zb. 4 as., Dallas Walton 23 pkt. 6 zb. 1 as. 3 bl., Stefan Kenić 12 pkt. 1 zb. 1 as., Tayler Persons 8 pkt. 10 zb. 9 as. 3 str., Bartosz Diduszko 6 pkt. 6 zb. 1 as., Aaron Cel 4 pkt. 3 zb. 3 as., Wojciech Tomaszewski 3 pkt. 2 zb., Kacper Gordon 2 pkt. 1 zb. 4 as., Joey Brunk 2 pkt. 3 zb., Mateusz Kruszkowski- , Paweł Sowiński-, Wit Szymański-

Legia: Kyle Vinales 27 pkt. 1 zb. 7 as. 4 str., Travis Leslie 16 pkt. 6 zb. 3 as. 3 str., Aric Holman 12 pkt. 7 zb. 2 as. 4 bl. 5 fl., Billy Garrett 12 pkt. 2 zb. 2 as. 4 str., Grzegorz Kamiński 8 pkt. 4 zb., Janis Berzins 7 pkt. 2 zb. 1 as., Dariusz Wyka 3 pkt. 6 zb. 3 as., Grzegorz Kulka 3 pkt. 2 zb. 1 as., Łukasz Koszarek 0 pkt. 3 zb., Szymon Kołakowski-, Benjamin Didier-Urbaniak-, Kacper Gawroński-

TERMINY NAJBLIŻSZYCH MECZÓW LEGII:
19.03 (ND) g. 16:15 Legia Warszawa – MKS Dąbrowa Górnicza [Emocje.TV]
24.03 (PT) g. 17:30 Legia Warszawa – Polski Cukier Start Lublin [Polsat Sport Extra]
31.03 (PT) g. 17:30 Legia Warszawa – Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz [Polsat Sport Extra]
08.04 (SO) g. 15:30 Tauron GTK Gliwice – Legia Warszawa [Emocje.TV]