Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

13.01.2024 19:16

(akt. 13.01.2024 19:56)

Koszykarze Legii ulegli na wyjeździe Dzikom 86:96 w derbach Warszawy (17. kolejka Orlen Basket Ligi). Dla "Zielonych Kanonierów" to druga porażka z tym rywalem w obecnym sezonie.

Legioniści po porażce w kiepskim stylu w pierwszym spotkaniu derbowym przed własną publicznością, liczyli na okazję do rewanżu w hali Koło. Pierwsze punkty w meczu zdobył spod kosza Nick McGlynn, a podobną akcją po drugiej stronie odpowiedział Josip Sobin. Dobry początek miał lider Dzików, Dominic Greene, który z łatwością ogrywał Michała Kolendę i szybko zdobył 5 "oczek". Obie ekipy grały bardzo szybko, co lepiej potrafili wykorzystać gospodarze i po trochę ponad 4 minutach gry wyszli na 8-punktowe prowadzenie. Legioniści na bardziej zespołową grę Dzików, próbowali odpowiedzieć indywidualnymi popisami swoich liderów. Jednak to podopieczni trenera Krzysztofa Szabłowskiego, byli skuteczniejsi i mieli lepszy pomysł jak rozegrać pierwsze 10 minut. Legioniści byli totalnie zagubieni i grali fatalnie w obronie. Ogromnym zaskoczeniem dla gości była postawa zawodników drugiego planu Dzików, każdy dawał coś swojemu zespołowi. Bardzo dobry początek miał Alan Czujkowski, który zdobył aż 9 punktów, a również Mateusz Bartosz bez problemów ogrywał wysokich Legii i ostatecznie gospodarze wygrali pierwszą kwartę 34:21.

Drugą odsłonę co prawda od skutecznej akcji rozpoczął Sobin, ale potem 8 punktów z rzędu zdobył Ade Sanni i po niespełna 12,5 minuty gospodarze prowadzili już 42:23. W grze obronnej Legii nic się nie zmieniło, a na dodatek również w ataku pojawiało się coraz więcej niedokładności i ciężko było patrzeć na grę "Zielonych Kanonierów". Z każdą kolejną minutą pierwszej połowy to legioniści wyglądali jak zespół, który debiutuje w najwyższej klasie rozgrywkowej i to w bardzo złym stylu. Jedynie dobra postawa Christiana Vitala w końcówce pierwszej połowy i jego 19 punktów, pomogło zejść do szatni legionistom przegrywając jedynie 41:58.

Drugą połowę obie drużyny zaczęły od strat, a pierwsze punkty zdobył Holman, któremu po chwili odpowiedział McGlynn. Legioniści próbowali grać bliżej kosza i nieznacznie zmniejszali straty, lecz na ich starania zawodnicy Dzików szybko znajdowali odpowiedź, wymuszając kolejne straty, których legioniści popełnili aż 4 w zaledwie 4 minuty. Podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego nie mieli żadnego pomysłu jak odwrócić losy tego meczu. Zdobycie każdego punktu przychodziło im z ogromnym trudem, a gospodarze z niesamowitą łatwością wykorzystywali prezenty podarowane przez obronę Legii. Ostatecznie legionistom udało się zremisować trzecią kwartę i po 30 minutach było 79:62 dla Dzików.

W czwartej ćwiartce legioniści próbowali jeszcze zmniejszyć straty, ale na nic się to zdawało, gospodarze wciąż bez najmniejszych problemów znajdowali drogę do kosza i rzucali na rewelacyjnej ponad 50% skuteczności rzutów za 3. Koszykarze Legii w dalszym ciągu po każdej udanej akcji popełniali czy to stratę, czy dawali gospodarzom zdobyć łatwe punkty. W końcówce spotkania jeszcze za kolejne przewinienie techniczne do szatni musiał się udać trener Kamiński, co dobrze podziałało na zespół, który zaczął odrabiać straty. Jednak w ważnym momencie goście przestrzelili 3 rzuty osobiste z rzędu, a prosty rzut sam na sam z koszem przestrzelił Kolenda. Ostatecznie po słabym meczu Legia przegrała z Dzikami Warszawa 86:96.

W piątek, 19 stycznia (godz. 19:30), koszykarze Legii zagrają na Bemowie z Czarnymi Słupsk w 18. kolejce Orlen Basket Ligi.

17. kolejka Orlen Basket Ligi: Dziki Warszawa – Legia Warszawa 96:86 (34:21, 24:20, 21:21, 17:24)

Dziki: Green 28 pkt, Sanni 15, Coleman 13, McGlynn 12, Czujowski 11, Grochowski 8, Bartosz 5, Mokros 2, Crawley 2, Aleksandrowicz 0, Kopycki -, Nojszewski -,

Legia: Vital 24 pkt, Cowels 15, Holman 14, Ponitka 12, Kolenda 11, Sobin 8, Wyka 2, Pipes 0, Wieluński -, Linowski -,