Shawn Pipes

Koszykówka: Porażka w Turcji

06.12.2023 18:30

(akt. 06.12.2023 19:00)

Koszykarze Legii przegrali na wyjeździe 90:100 z tureckim Bahcesehirem w pierwszym meczu 2. rundy FIBA Europe Cup. Warszawiacy walczyli, prowadzili przez łącznie 7 minut, wygrali dwie kwarty, mieli lepszą skuteczność na półdystansie, ale ich przeciwnik, który triumfował we wspomnianych rozgrywkach (sezon 2021/2022) i obecnie też jest uznawany za faworyta, był za silny.

Mecz w Turcji rozpoczął się od dwóch udanych rzutów gospodarzy (5:0), ale Legia zareagowała bardzo dobrze, o czym świadczyła seria 8:0, w której błysnął Shawn Pipes (akcja 2+1 i "trójka"). Przy wyniku stykowym doszło do wymiany ciosów, a następnie warszawiacy wywalczyli 8 punktów z rzędu i prowadzili 20:13. Goście mieli mniej strat i solidnie wyglądali na półdystansie (72,73 proc. skuteczności w pierwszej kwarcie), za to Bahcesehir wybornie radził sobie zza łuku (71,43 proc. celności), więcej zbierał i zbliżył się do "Zielonych Kanonierów", którzy po 10 minutach wygrywali 26:25. Aż 12 z 26 "oczek" w barwach zespołu Wojciecha Kamińskiego zdobył nieźle dysponowany Pipes.

Turcy dobrze weszli w drugą "ćwiartkę" (m.in. dwie "trójki" w 55 sekund), pokazując skuteczność w ofensywie i wypracowując serię 8:0. To sprawiło, że miejscowi wyszli na prowadzenie, które później powiększyli do 13 punktów. Koszykarze Legii, którzy w tzw. międzyczasie mieli lepsze momenty, podkręcili tempo przed przerwą, odrobili część strat i po 20 minutach przegrywali 52:59.

Początek trzeciej kwarty okazał się słabiutki w wykonaniu "Zielonych Kanonierów". Warszawiacy byli bardzo nieskuteczni, o czym świadczył fakt, że zdobyli zaledwie 2 "oczka" w 5 minut. Ich gorszy moment wykorzystał Bahcesehir, który w połowie tej części gry objął 16-punktowe prowadzenie. Trener Kamiński poprosił o przerwę, po której przyjezdni zaczęli wyglądać nieco lepiej, a gdy zbliżyli się do Turków na 9 "oczek", to gospodarze wzięli czas, znowu lekko się rozkręcili i po pół godzinie gry wygrywali 79:68.

Legioniści zmniejszyli stratę z 11 na 7 punktów na starcie ostatniej "ćwiartki", ale Turcy ponownie troszkę odskoczyli, utrzymali bezpieczny dystans i ostatecznie zwyciężyli "Zielonych Kanonierów" 100:90.

W najbliższą niedzielę, 10 grudnia (godz. 17:30), Legia zagra u siebie ze Śląskiem Wrocław w 12. kolejce Orlen Basket Ligi.

1. kolejka fazy grupowej FIBA Europe Cup (2. runda): Bahcesehir – Legia Warszawa 100:90 (25:26, 34:26, 20:16, 21:22)

Bahcesehir: Taylor 19 pkt, Scrubb 19, Mutaf 12, Baygul 11, Cavanaugh 11, Boutsiele 9, Bouteille 5, Candan 5, Guven 5, Tuluoglu 4, Ozdemir 0, Ozmizrak -,

Legia: Pipes 20 pkt, Kolenda 16, Cowels 11, Vital 11, Holman 10, Ponitka 8, Wyka 7, Kulka 5, Sobin 2, Wieluński -,