News: Koszykówka: Porażka z mistrzem Polski po bardzo dobrej grze

Koszykówka: Porażka z mistrzem Polski po bardzo dobrej grze

Michał Grzegorczyk

22.03.2018 22:30

(akt. 02.12.2018 11:32)

Koszykarze Legii Warszawa przegrali z mistrzami Polski, Stelmetem Zielona Góra 89:100. W trakcie czwartkowego wyjazdowego spotkania, legioniści prezentowali przez 26 minut najlepszą koszykówkę w tym sezonie. Dopiero w ostatniej kwarcie, za sprawą doświadczenia i siły podkoszowej, gospodarze wyszli na dwucyfrowe prowadzenie, które utrzymali do końca.

Mecz w Zielonej Górze od początku miał niespodziewany przebieg. Skazywana na pogrom Legia, bardzo dobrze weszła w spotkanie. Po trójkach Anthony'ego Beane'a i Michała Kołodzieja, "Zieloni Kanonierzy" wyszli na prowadzenie 6:0.  Następnie po ładnej dwójkowej akcji Beane'a z Hunter'em Mickelsonem, środkowy Legii zdobył dwa punkty spod kosza i przy wyniku 8:0 dla Legii, o przerwę na żądanie poprosił trener gospodarzy, Andrej Urlep. Gospodarze zdobyli potem sześć punktów z rzędu, ale legioniści utrzymywali prowadzenie. W akcji kończącej kwartę, za trzy punkty trafił Grzegorz Kukiełka ustalając wynik tej części meczu. Było 25:19 dla Legii.

W drugiej kwarcie dalej rewelacyjnie spisywał się Beane - 19 pkt. 4 zb. 2 as. w pierwszej połowie. Legia grała ambitnie w defensywie i skutecznie w ataku. Legioniści w pierwszych dwóch kwartach zdobyli 14 punktów z kontrataków, a goście nie byli w stanie ani razu skutecznie skontrować "Wojskowych". W pewnym momencie prowadzenie podopiecznych trenera Tane Spaseva urosło do 12 "oczek". Gdyby nie  dwie minuty gry, podczas których Legia grała nieskutecznie w ataku, a gospodarze zaczęli wreszcie wykorzystywać przewagę fizyczną dzięki, której wygrali ten fragment meczu 11:1, to legioniści rozegraliby perfekcyjną pierwszą połowę. Mimo krótkiego przestoju "Wojskowch" w końcówce kwarty, najpierw zza łuku z faulem trafił niezawodny Beane zaliczając akcję czteropunktową, a następnie młodziutki Wojciech Szpyrka zdobył swoje pierwsze punkty w EBL trafiając rzut od tablicy równo z syreną kończącą pierwszą połowę spotkania wygraną przez legionistów 51:45.

Po zmianie stron gospodarze zaczęli lepiej bronić. Początek kwarty nie należał do najlepszych w wykonaniu Legii. Stelmet za sprawą przewagi pod koszem i rzutów osobistych mozolnie odrabiał straty, aż w 26. minucie gospodarze wyszli na pierwsze prowadzenie w meczu. Legioniści nie dawali jednak za wygraną i bardzo dobrze spisujący się w tym spotkaniu duet Beane-Mickelson nie pozwalał mistrzom Polski powiększyć prowadzenia.  Po celnej trójce Jobi'ego Wall'a na koniec kwarty, przewaga Stelmetu wynosiła tylko trzy punkty.

W ostatnich 10 minutach, zespół z Zielonej Góry za sprawą swoich gwiazd wrzucił wyższy bieg i wyszedł na dwucyfrowe prowadzenie. W ataku dominował Vladimir Dragicević, który zanotował aż 27 punktów, 14 zbiórek i 6 asyst. Z kolei w drugiej połowie w obronie błyszczał Przemysław Zamojski, który krył dużo niższego Beane'a. Reprezentant Polski w czwartej kwarcie nie pozwolił liderowi Legii zdobyć ani jednego punktu. Bez celnych rzutów Beane'a, w atakach gości brakowało płynności i ostatecznie legioniści po ambitnej grze przegrali z mistrzem Polski 89:100.

Stelmet Enea BC Zielona Góra - Legia Warszawa 100:89 (19:25, 26:26, 29:20, 26:18)