Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

22.09.2023 22:00

(akt. 23.09.2023 03:04)

Udana inauguracja sezonu 2023/2024 w wykonaniu "Zielonych Kanonierów". Koszykarze Legii wygrali na Bemowie 90:72 z Zastalem Zielona Góra w 1. kolejce Orlen Basket Ligi.

W wyjściowym składzie Legii na pierwszy mecz sezonu 2023/2024 wybiegli Christian Vital, Marcel Ponitka, Michał Kolenda, Grzegorz Kulka, Josip Sobin. Spotkanie dobrze rozpoczęli gospodarze, pierwsze punkty dla Legii zdobył Kolenda, a po chwili kolejne trafienia mieli Sobin i Vital. Niestety kolejne minuty należały już do rozgrywającego gości Novaka Musicia, który dwukrotnie trafił zza łuku. Od tej pory oglądaliśmy popisy ofensywne z obu stron, a aż 7 "oczek" dla Zastalu w tej odsłonie zdobył weteran – Paweł Kikowski. Jego dobre wejście ośmieliło podopiecznych Davida Dedka, którzy długo utrzymywali minimalne prowadzenie. Jednak w drugiej części tej odsłony aż trzykrotnie zza łuku trafiał Raymond Cowels, a ostatecznie celny rzut za trzy Kolendy doprowadził do remisu po 27 na zakończenie tej odsłony.

Drugą kwartę kolejną celną "trójką" otworzył Cowels, lecz ogromne problemy z wyregulowaniem celowników mieli Ponitka i Vital. Z kolei w barwach Zastalu cały czas z dobrej strony prezentowali się Kikowski i Musić, a pod koszem szalał energiczny Jan Wójcik, co przez większość drugiej kwarty dawało prowadzenie gościom. Na szczęście ważne rzuty wciąż trafiał Cowels, który do przerwy zdobył 17 "oczek" i to właśnie amerykański rzucający poprowadził zryw Legii w końcówce i na przerwę gospodarze schodzili prowadząc 50:46.

Po zmianie stron legioniści przystąpili do ataku od samego początku i w ciągu trzech minut wygrywali 11:3. Już po pierwszych 20 minutach widać było w Legii dużo utalentowanych zawodników, zwłaszcza na obwodzie. Niezawodny był dobrze znany warszawskiej publiczności Cowels, ale dobre fragmenty mieli również Kolenda, Shawn Pipes Jr, Ponitka i Vital, dwóch ostatnich zaczęło ten mecz nerwowo, ale z każdą minutą grali coraz lepiej. Poprawa gry w obronie i coraz pewniejsze rozgrywanie ataków pozwoliło wyjść legionistom już w 36. minucie na 17-punktowe prowadzenie. W końcówce tej odsłony bardzo dobry fragment miał Kolenda, który po 30 minutach miał na koncie 18 "oczek" i wyprowadził zespół na prowadzenie 79:60.

W czwartej kwarcie jakość gry zdecydowanie spadła. Gospodarze przy prawie 20-punktowym prowadzeniu, kontrolowali wynik, a przy wolniejszym tempie goście mieli problemy z rozgrywaniem ataku pozycyjnego. Z kolei w grze ofensywnej "Zielonych Kanonierów" było zbyt dużo indywidualnych akcji, co przełożyło się na zdecydowanie niższą zdobycz punktową. Ostatecznie legioniści wygrali z Zastalem Zielona Góra 90:72.

1. kolejka Orlen Basket Ligi: Legia Warszawa – Zastal Zielona Góra 90:72 (27:27, 23:19, 29:14, 11:12)

Legia: Michał Kolenda 18 pkt. 1 zb. 1 as., Ray Cowels III 17 pkt. 5 zb. 1 as., Josip Sobin 10 pkt. 7 zb. 2 as., Marcel Ponitka 9 pkt. 5 zb. 5 as., Grzegorz Kulka 9 pkt. 6 zb. 2 as., PJ Pipes 8 pkt. 5 as., Dariusz Wyka 8 pkt. 2 zb. 1 as., Christian Vital 10 pkt. 9 zb. 5 as. 3 prz., Filip Maciejewski 1 pkt., Marcin Wieluński 0 pkt. 1 zb. 1 as., Adam Linowski 0 pkt. 1 zb., Aric Holman-

Zastal: Novak Musić 16 pkt. 1 zb. 7 as. 4 str., Paweł Kikowski 15 pkt. 2 zb. 1 as., Jan Wójcik 12 pkt. 12 zb., Aleksander Lewandowski 11 pkt. 3 zb. 1 as., Geoffrey Groselle 7 pkt. 11 zb. 2 str., Michał Pluta 5 pkt. 3 as., Michał Kołodziej 4 pkt. 7 zb., Marcin Woroniecki 2 pkt. 1 zb., Jakub Kunc 0 pkt., Mikołaj Kaczmarek-

Terminy meczów Legii:

• 26.09 (WT) g. 18:00 Legia Warszawa – Fribourg Olympic/Caledonia Gladiators [Antalya Sports Arena]
  • 28.09 (CZ) g. 20:00 Legia/Fribourg/Caledonia – Mornar Barsko Zlato/Monbus Obradoiro [Belek, Gloria Sports Arena]
  • 06.10 (PT) g. 17:30 Grupa Sierleccy Czarni Słupsk – Legia Warszawa [Polsat Sport Extra]
  • 11.10 (ŚR) g. 20:00 Legia Warszawa – Dziki Warszawa [Polsat Sport Extra]
  • 14.10 (SO) g. 17:30 PGE Spójnia Stargard – Legia Warszawa [Polsat Sport Extra]
  • 21.10 (SO) g. 17:30 Arged BM Stal Ostrów Wlkp. – Legia Warszawa [Polsat Sport Extra]