Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

23.12.2020 17:15

(akt. 23.12.2020 21:21)

Koszykarze Legii Warszawa w ostatnim w tym roku meczu wygrali w Toruniu z Polskim Cukrem 102:94. "Zieloni Kanonierzy" byli po dwóch wyjazdowych porażkach, ale udało im się udanie zakończyć rok. Tym samym legioniści awansowali na pierwsze miejsce w tabeli Energa Basket Ligi. Cała wyjściowa piątka posłana do boju przez trenera Wojciecha Kamińskiego dobrze punktowała, ale najskuteczniejszym graczem był Nick Neal - autor 24 punktów, z kolei najwięcej asyst miał Lester Medford - 9.

W środowym meczu 18. kolejki Energa Basket Ligii legioniści zrehabilitowali się za dwie kolejne porażki z niżej notowanymi rywalami, a przede wszystkim za słaby występ w Dąbrowie Górniczej i sprawili świąteczną niespodziankę pokonując w Toruniu Polski Cukier 102:94. W tym bardzo dobrym spotkaniu w wykonaniu podopiecznych trenera Wojciecha Kamińskiego, koszykarze z Warszawy rozegrali niesamowite spotaknie, opierające się na dzieleniu się piłką (31 asyst) i  rzutach z dystansu, gdzie zanotowali bardzo wysoką 57% skuteczność(19/33).

Lepiej w mecz weszli torunianie, którzy dzięki przewadze podkoszowej prowadzili w pierwszej kwarcie 13:6. „Wojskowi” od samego początku postawili na grę na obwodzie. Po pierwszej kwarcie trafili pięć rzutów z dystansu, po drugiej było już takich trafień dziewięć. Gospodarzy w grze utrzymywał Aaron Cel który do przerwy miał na swoim koncie aż 16 punktów. Po pierwszej połowie legioniści prowadzili nieznacznie 50:49.

Po zmianie stron przebudził się Jamel Morris, który w pierwszych dwudziestu minutach zdobył tylko 2 „oczka”. Amerykański obwodowy dał impuls do jeszcze lepszej gry, czego efektem było, aż 15 punktów przewagi po 5 minutach trzeciej kwarty i skuteczność za trzy na poziomie 70% z czternastoma celnymi rzutami!. W barwach legii bardzo skutecznii na obwodzie byli Lester Medford, Nick Neal i Kuba Karolak Na przełomie trzeciej i czwartej kwarty trener Jarosław Zawadka postawił na obronę strefową co nieco ograniczyło poczynania Legii i „Twarde Pierniki” były wstanie zniwelować straty do poziomu 7-8 „oczek”. Jednak w końcówce meczu nie zawodził bohater Legii w tym spotkaniu Nickolas Neal, który rozegrał znakomite zawody. Amerykański rozgrywający wchodząc z ławki zdobył 24 punkty na rewelacyjnej skuteczności 8/13 z gry i 4/6 z dystansu. Ostatecznie legioniści w bardzo dobrym stylu pokonali Polski Cukier Toruń 102:94 i w bilansem 13:5 pozostają w ścisłej czołówce tabeli.

Polski Cukier Toruń - Legia Warszawa 94:102 (22:22, 27:28, 17:26, 28:26)

Polski Cukier: Damian Kulig 21 pkt. 5 zb. 2 as., Aaron Cel 26 pkt. 11 zb. 3 as., Keyshawn Woods 18 pkt. 3 zb. 3 as., Donovan Jackson 13 pkt. 2 zb. 8 as. 3 prz., Obie Trotter 10 pkt. 1 zb. 3 as., Carlton Bragg Jr 4 pkt. 2 zb., Bartosz Diduszko 2 pkt., Aleksander Perka 0 pkt. 1 zb., Michał Samsonowicz 0 pkt. 1 zb., Marcin Wieluński 0 pkt. 1 zb., Jakub Kondraciuk-

Legia: Nick Neal 24 pkt. 1 zb. 7 as., Earl Watson 16 pkt. 8 zb. 4 as., Jakub Karolak 15 pkt. 4 zb., Lester Medford Jr. 14 pkt. 3 zb. 9 as., Jamel Morris 14 pkt. 2 zb. 3 as., Grzegorz Kulka 9 pkt. 8 zb. 6 as., Grzegorz Kamiński 5 pkt. 1 zb. 1 as., Adam Linowski 3 pkt. 5 zb. 1 as., Dariusz Wyka 2 pkt. 1 zb. 2 as., Jakub Sadowski-, Przemysław Kuźkow-