Legia podziękowała trenerowi Vukoviciowi

Maciej Ziółkowski

Źródło: legia.com

22-05-2022 / 00:30

(akt. 22-05-2022 / 00:40)

Aleksandar Vuković wypełnił obowiązujący kontrakt w roli pierwszego trenera Legii Warszawa. Klub dziękuje mu za pracę z drużyną.

KOMUNIKAT KLUBU:

"Aleksandar Vuković prowadził Legię Warszawa w latach 2019-2020 i ponownie od grudnia 2021 roku. Serb jest trzecią postacią w 106-letniej historii klubu, która zdobyła tytuł w roli zawodnika (2002, 2006) i trenera (2020). Przez okres swojej pracy prowadził zespół łącznie w 91 meczach (48 zwycięstw, 18 remisów, 25 porażek). Jego zdjęcie pozostaje na Ścianie Mistrzów, gdzie uwiecznieni są szkoleniowcy, którzy zapisali się w dziejach klubu wywalczeniem tytułu najlepszej drużyny w kraju.

Dziękujemy Aleksandarowi Vukoviciowi za duże zaangażowanie w prowadzenie drużyny i podjęcie wyzwania w trudnym momencie dla klubu. Vuko doskonale zna zawodników, oczekiwania i presję, jaką wiąże się z wynikami Legii. Życzymy mu powodzenia w dalszej karierze trenerskiej. Przy Łazienkowskiej zawsze będzie gościem specjalnym – mówi dyrektor sportowy Legii Warszawa, Jacek Zieliński.

Jako piłkarz w barwach Legii rozegrał 239 meczów, zdobył dwa mistrzostwa, Puchar Polski i Superpuchar Polski.

Trenerze, dziękujemy".

ZOBACZ TAKŻE:

– Zapis relacji tekstowej na żywo

– Konferencja trenera Vukovicia

– Wypowiedź szkoleniowca Cracovii

– Komentarz Tomasa Pekharta

Komentarze (57)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Dzięki Vuko, dużo sukcesów, a kiedy już będziesz uznanym trenerem w Europie - powrotu do Legii i kolejnych sukcesów z Legią.
Podporucznik
 • 2 / 0
Dziękujemy i powodzenia Vuko
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Trenerze, dziękujeMY.
Dzięki panie Generale!!! Powodzenia w dalszej karierze.
Vuko dziękuję Ci bardzo że utrzymałeś moja LEGIĘ i uratowałeś przed upadkiem i wstydem przynajmniej na rok. Doceniam to bardzo i nigdy Ci tego nie zapomnę. Wcale nie jestem tego pewny czy z innym trenerem byśmy tego dokonali. Mam nadzieję że przyszły sezon będzie mistrzowski a klub wyciągnie wnioski i wrócimy na właściwe tory. Może taki sezon był potrzebny aby się otrząsnąć z tej niegospodarności i złych decyzji. Vuko zrobił bardzo wiele o należy mu się szacunek jednak w mojej opinii potrzebujemy tu innego trenera 8 chyba wszyscy o tym wiemy. Ja najchętniej widziałbym tu Berga ale jak będzie dowiemy się jutro na 100%. Aco dzięki jeszcze raz, gratulacje i powodzenia w Nowym klubie. A może znowu kiedyś, za kilka lat w przyjemniejszych okolicznościach..... kto wie.
Generał broni
 • 3 / 1
Vuko, dziękuję za wszystko, za charakter i oddanie.
Powodzenia w karierze trenerskiej, wielu sukcesie życzę. Legia była bardzo blisko spadku, dzięki za uratowanie klubu.
Dla mnie zawsze będziesz LEGIONISTA w 100%.
Vuko jesteś prawdziwym Legionista DZIĘKUJĘ za wkład i serducho jakie włożyłes w tą drużynę.
Loczek powinien ci dać dożywotnie miejsce w loży VIP
Generał broni
 • 4 / 1
Dziękuję i do zobaczenia

Legia nie ma kilku trenerów pierwszej drużyny na etacie, wiem że od kilku miesięcy ale taka sytuacja to w naszym wypadku nie jest norma
Generał broni
 • 6 / 4
Vuko dzięki za wszystko. Myślę, że AV da sobie radę w dalszej karierze, jestem o tym jakoś dziwnie przekonany.
Pułkownik
 • 2 / 3
Naprawdę oddany Legii..... powodzenia trenerze i wróć kiedyś do domu
Generał brygady
 • 2 / 1
Wydaje mi się że wsiądzie na naszą trenerską karuzelę. Sam fakt, że umie zbudować zdrową szatnię i jakoś tym zarządzać to już wystarczająca umiejętność aby utrzymać się na poziomie ekstraklasy. Zwłaszcza prowadząc zespoły które bazują głównie na zasuwaniu i walce. Tak naprawdę 70% bycia trenerem to psychologia
Marszałek Polski
 • 3 / 1
Szczerze bo tak trzeba zawsze. Dziękuję za wszystko, ale dobrze, ze to już koniec. Życzę powodzenia czy to w esa czy w 1 lidze. Będę śledzić dalszą karierę.
Podporucznik
 • 4 / 1
Jeszcze gwoli ścisłości i dziejowej sprawiedliwości: Vuko odchodząc zostawia po sobie drużynę, a nie zlepek piłkarzy. Następca ma jakieś fundamenty i może skupić się na typowo piłkarskich aspektach, a nie zaczynać od zera i budowy jakiejkolwiek atmosfery. Kto miał taki komfort wcześniej?
Pułkownik
 • 1 / 1
Nie widzę tego. Prawdopodobnie znowu odejdą kluczowe ogniwa przynajmniej ofensywy - przyjdzie nowy napastnik, prawdopdoobnie nowe skrzydła i nowy środek pola (nawet Kapustka będzie de facto nowy) i to wszystko znowu trzeba będzie poskładać praktycznie od podstaw. Vuko bardzo słusznie mówił o braku ciągłości, to był podstawowy błąd Kucharskiego.
Podporucznik
 • 3 / 0
Średnia punktów w tych 92 meczach to 1.76 - myślę że całkiem nieźle, ale brakuje troszkę aby powiedzieć że to dobra średnia. Kojarzycie średnia punktów innych trenerów? Tak tylko z ciekawości aby porównać
Marszałek Polski
 • 3 / 0
Urban poprowadził Legię w ponad 200 meczach i miał średnią 1,93.
Janas w ponad 100 spotkaniach z zespolem - 2,22.
Okuka 1,84 w 99 meczach.
Janusz Wójcik prowadził drużynę w 55 spotkaniach ze średnią 1,96.
Jozak miał ją na poziomie 1,89 ale tylko w 27 grach.
Prawie dwa razy meczów na ławce trenerskiej Legii zaliczył Jacek Zieliński (50) i zrobił średnią 1,58.
Najwyższą ma Klafuric - 2,27 ale w 15 tylko spotkaniach. I chociaż mała liczba meczów sprzyja osiągnięciu takich wyników bardziej niż duża, to np. Gołębiewski, który poprowadził drużynę w 11 ligowych konfrontacjach jest trzecim od końca szkoleniowcem Legii pod względem średniej punktowej na mecz - 0,82.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
Aby móc porównywać osiągnięte wyniki, należałoby wprowadzić pewne poprawki (może Bayesowskie) ze względu na to, iż rozmiary próbek różnią się znacznie — między Urbanem i Klafuriciem jest to różnica rzędu wielkości...
Pułkownik
 • 1 / 0
Myślę, że 50 jeśli nie 100 meczów to liczba, gdzie to zaczyna być sensowne. Albo 50 po własnym okresie przygotowawczym. Bo wyniki są zbyt zależne od tego, gdzie drużyna się obecnie znajduje - inaczej się np. sprząta po Gołębiewskim (i R. Kucharskim), a inaczej jak się przejmuje sprawnie funkcjonującą machinę. Należałoby też uzwględnić wycenę drużyny TM wzgldem przeciwnika - inaczej się grało Legią w 2016, ekipą kilka razy droższą od konkurencji, a inaczej będzie się grało w kolejnym sezonie, kiedy będziemy mieli skład ligowego średniaka.
Bodajże 4 miejsce w lidze odkąd przejął zespół. Dla niektórych to ciągle mało, że z zespołem ze strefy spadkowej dobił do czołówki ligi. A stracił ważne ogniwa jak Emreli czy Luqui, no i Boruca, który nad sobą nie panował nie tylko w meczu z Wartą.
Smutne pożegnanie prawdziwej legendy klubu ale dla kibiców ważniejszy jest skandalista, który bronił tu za dzieciaka i pobronił trochę przed emeryturą, z pretensjami o każdą potencjalnie straconą złotówkę od niby ukochanego klubu.
Pułkownik
 • 5 / 1
Przychodząc teraz nas ratowaćpokazał jaja i warsztat. Brawo Vuko! Dzięki za wszystko!
Nigdy nie kryłem i nie kryję faktu, że nie jestem fanem Vukovica.
Spełnił postawione przed nim zadanie, czyli utrzymał Legię w lidze.
W żadne puchary nie wierzyłem - bo nie można było wygrać PP bez pokonania przynajmniej jednego z silniejszych od nas wtedy zespołów.
Inna sprawa, że moim zdaniem półfinał w Częstochowie przegraliśmy na życzenie Vukovica, który ustawił zespół w idiotyczny sposób na grę wahadłowymi, których akurat w tym meczu nie mieliśmy.
Nie wiem, czy wybranie trenera spoza klubu, jakiegoś innego mistrza motywacji (np. Ojrzyński) dałoby gorsze, lepsze, czy podobne rezultaty. Domyślam się, że ponieważ jesteśmy biedni jak myszy kościelne, to Mioduski wymyślił sobie, że na potrzebę utrzymania się w lidze, wystarczy trener, któremu i tak płaci. a który zna ten klub i wielu tych piłkarzy całkiem nieźle. Cel został osiągnięty.
I za to na pewno należą się podziękowania Vukovicowi. NIe marudził, jak Michniewicz, tylko wziął co było i z tym pracował.
Natomiast moim zdaniem ewidentnie było widać, że Vukovic oczekiwał, że po zapewnieniu utrzymania, Legia zaproponuje mu kontrakt na kolejny sezon. Tak się nie stało a frustracja Vukovica wylewała się z każdego jego wywiadu.
Podporucznik
 • 2 / 0
Nie wiem czy Vuko mógł tego oczekiwać, skoro od początku mówiono że jest trenerem do końca sezonu. Wiedział na pewno o rozmowach z Papszunem, na pewno też wiedział o rozmowach z Runjaiciem. Jedyne co szkoda to sposób komunikowania w klubie, ale to choroba ery Mioduskiego, typowego korposzczura który myśli że klub piłkarski to korpo.
Starszy sierżant
 • 3 / 1
Sezon się skończył, Vukovic został pożegnany, więc wracam do komentowania. Jednak się myliłem obstawiając, że Legia przedłuży kontrakt z Vuko. Zgadzam się z Tobą w 100%, że liczył on na przedłużenie umowy. Szczególnie po tym jak była fajna seria kilku zwycięstw z rzędu i zaczęły się pojawiać w prasie artykuły o takim zabarwieniu. Podejrzewam, że gdyby nie fatalanie rozegrany taktycznie półfinał Pucharu Polski to inaczej by to wyglądało. Niemniej jest jak jest i ja jestem zadowolony z takiego zakończenia sprawy z trenerem. Vokuvica uważam za średniego trenera: nie jest ani tragiczny, ani wybitny. O jego wyborze zadecydowała jedynie tragiczna sytuacja finansowa klubu. Niemniej w tamtej sytuacji był to wybór optymalny. Zadanie zostało wykonane w połowie. Legia zajęła 10 miejsce w lidze, ale nie zagra w eliminacjach pucharów europejskich.
Mam nadzieję, że Runjaic dostanie kredyt zaufania i będzie rozliczany dopiero po przepracowaniu co najmniej 1 roku w Legii.
A co do Vuko to dziękuję za wszystko i życzę powodzenia w dalszej karierze trenerskiej.
Generał brygady
 • 2 / 3
Vuko zrobiłeś co do ciebie należało szacun teraz idzie nowe ..
Starszy sierżant
 • 10 / 2
Vuko zrobił co mógł i za to powinien być szanowany . Oddzielił ziarno od plew ( np Boruca zatruwajacego atmosferę w klubie ) i dzięki temu Legii udało się uniknąć totalnej katastrofy . Miał pomysł na drużynę i pomimo tego że nie jest geniuszem trenerskiej taktyki potrafił odbudować atmosferę czego najbardziej brakowało Legii w końcu 2020 roku.
"... nie jest geniuszem trenerskiej taktyki"
Krzywdzisz go tym stwierdzeniem.
Przedłożył pragmatyczne zdobywanie punktów nad taktyczne fajerwerki. Grał tak, jak mu pozwalał w danej chwili potencjał zawodników. W przegranych meczach bardziej można mówić o pechu niż o przewadze rywali, dominacji, a były też mecze, np. z Rakowem, gdzie to Vuko lepiej opracował taktykę na mecz niż trener przeciwny.
Też wolałbym oglądać Legię miażdżącą rywali i wygrywającą po 5:0 tylko czy mieliśmy taki potencjał?
Celem nadrzędnym było punktowanie i utrzymanie. I to Vuko spełnił. Pamiętam wiele przegranych meczów w których od pierwszej minuty Legia zakładała że wygra 3:0. Vuko nie miał teraz marginesu błędu, wynik dererminowal styl i taktykę meczową.
"Serb jest trzecią postacią w 106-letniej historii klubu, która zdobyła tytuł w roli zawodnika (2002, 2006) i trenera (2020)."
Dzięki Vuko i powodzenia w nowym klubie!
Generał dywizji
 • 6 / 0
Vuko dzięki i powodzenia!
Podporucznik
 • 13 / 1
Nie znam się na trenerach, nie znam się na różnych tajemnicach ich warsztatu, jedno widać jak na dłoni. Vukovic nie pozostawia spalonej ziemi. W przeciwieństwie do swoich niechlubnej pamięci poprzedników. Zostawia podstawy, w postaci niezłej atmosfery w szatni, do zbudowania czegoś dobrego w następnych sezonach. Oby tylko kolejnemu trenerowi nie przeszkadzali dyrektorzy i prezesi.
Generał dywizji
 • 5 / 0
No i dobrze , że podziękowali. To wszystko.
Rozpaczy nie ma.
Vuko dzięki za wszystko, nie zawsze było różowo ale prawdziwy kibic zapamięta to co dobre... powodzenia w dalszej karierze trenerskiej.
Panie Trenerze,
Dziękuję za wszystko. Powodzenia w dalszej karierze.
mo... coś tam a mi żal ciebie ;)))
Wypi......j a fora swojego klubu !
Kapitan
 • 3 / 0
Ty Bieszczad... mordeczko chyba zaciągnąłeś samogona hehehh
Kapitan
 • 3 / 7
"Panie Trenerze" :)))))))
Gorsze wyniki od Urbana, Magiery, Berga, Czerczesowa, Michniewicza to dopiero pan trener.
Można mówić, że jest legionistą, ale to wszystko.
Młodszy chorąży
 • 4 / 3
do bmw. o jednym zapomniałes wielbicielu tych zafajdanych wynalazków potomków adolfa : tamci trenerzy dostawali lepsza Legię a najczęsciej odchodzili jak Legia była w d..ie. Z Vuko jest na odwyrtkę. I zmień sobie nick, bo znałem wielu debili którzy najarali się na to by szpanować tym bolidem a potem gorzko płakali i płacili za swoją głupotę. Zę jeszcze sa cymbały co się na to łapią
Czy gorsze wyniki od Magiery... Wystarczy spojrzeć na wyniki Śląska Wrocław który o mały włos nie wylądował w 1 lidze.
Kapitan
 • 2 / 4
Yanky:
najwięksi debile to ci, co myślą, że mój nick to marka samochodu, co potwierdzasz swoim jestestwem tutaj.
Sam o sobie decydował wcześniej i pasowało mu dopóki pierwszy raz go nie zwolniono i nie miał lepszej sytuacji niż Michniewicz czy Magiera, którzy musieli się zmierzyć z zarządzaniem Dariusza.
Kapitan
 • 2 / 4
Jako kibic Legii patrzę na wyniki Legii pod wodzą trenerów i te ma gorsze od Magiery.
Tak o mało Śląsk nie spadł jak Vuko o mało co awansował do pucharów i nie można porównać wyników Śląska, bo Vuko na razie nigdzie nie chcieli.
Nie wiesz co Vuko by osiągnął mając taką kadrę jaką miał Magiera i odwrotnie. A teraz przyszło im pracować w podobnym bajzlu i jeden mało nie spuścił Śląska a drugi uratował Legię.
Kapitan
 • 2 / 4
Jeden zajął 4 miejsce gwarantujące udział w pucharach ze słabszym składem, drugi z kadrą tylko słabszą od Lecha ledwo dociągnął do 10 miejsca mając zespół ponad rundę.
Nie wiesz jak Vuko poradziłby sobie z o wiele słabszym Śląskiem, za to wiemy, że gorzej sobie poradził od Magiery w Legii.
"drugi z kadrą tylko słabszą od Lecha ledwo dociągnął do 10 miejsca mając zespół ponad rundę."

Hahaha no co ty... od razu powiedz że od Lecha też lepsza kadra ;)))

Podniósł drużynę z ostatniego miejsca w tabeli na 10 ze średnia 1,70 PNM składem węgla i papy rozbitym mentalnie w drobny mak gdy jeszcze w grudniu 80 % piłkarzy chciało odejść.

A czekaj... to ty pisałeś że Magiera miał większe problemy podczas zmiany wlascicielskiej niż Vuko podczas pandemii. To wiele wyjaśnia ;)
BMW
Możesz zatem rozszyfrować swój nick?
Bo moje skojarzenie, nawiązujące zresztą do marki, to rozmiar penisa
Bez Mała Wklęsły
Kapitan
 • 2 / 3
Jakiś Taki:
współczuję zatem doświadczeń i skojarzeń.

Ja tylko przedstawiłem fakty, którzy trenerzy byli w Legii lepsi od niego i więcej osiągneli, więc Pan Trener brzmi jak żart.
Przypominam, że twierdziłeś, że Vuko jako jedynego trenera na świecie dotknął covid :)
To wiele wyjaśnia, że próbujesz podrapać się prawą nogą za lewym uchem, żeby zaciemnić, kto jakie z Legią osiagał wyniki.
Dalej nie kumasz czego dotyczy temat ale trudno. Przecież nie spodziewałem się cudu. Zresztą opisałem ci wyżej że nie da się porównać wyników Magiery i Vuko w Legii bo dysponowali zupełnie inną jakościowo kadrą.
Magiera miał czas popracować w Śląsku, przygotować drużynę z wcale nienajsłabszymi piłkarzami w lidze. Vuko wszedł do drużyny, której groził spadek, rozbitej z zerowym morale bez ofensywy po odejsciu Luquinhasa i Emreliego i bez piłkarzy którzy mieli duży udział w awansie do Pucharów czyli Boruca, Nawrockiego, Juranovicia czy Kapustki. Kadry Legii i Śląska były więc porównywalne z lekkim wskazaniem na Legię. Jeden uratował klub przed spadkiem a drugi malo nie zdegradował. Teraz widać jak się pracuje z Vadisem, Rado, Nikoliciem czy Prijoviciem. A jak bez nich z Exposito, Pichem, Praszelikiem czy Mączyńskim. Vuko to doskonale zna. Jak teraz nie skumałeś to nie będę już się trudził. Pozdrawiam.
BMW
Byli też, powszechnie uważani za dużo lepszych, którzy nie osiągnęli z Legią tego co Vuko.
Każdy sukces jak i porażka jest składową wielu elementów. Moim zdaniem Vuko się broni. W obydwu jego przygodach jako trener Legii mógł ugrać więcej ale realia w jakich pracował usprawiedliwiły by dużo gorszy wynik. W mojej opinii jego praca jest zdecydowanie na "+"
W skali od 1 - 10 (gdzie 1 to Gołębiewski a 10 nigdy nie trenewal Legii) Vuko daję mocną 6
Generał broni
 • 4 / 3
Panowie ten typ - bmw to jest kolejne wcielenie multikontowaca, olejcie go ciepłym moczem. On tutaj jest tylko po to żeby siać ferment.
Młodszy chorąży
 • 3 / 2
Serio BMW? Teraz nagle Ci się wynik nie podoba? Przypomnij mi czy to nie Ty twierdziłeś, że nie ma szans na 4 miejsce? Zmieniłeś zdanie czy po prostu każdy powód jest dobry, żeby się do czegoś przypyerdrolić? Dam Ci dobrą radę- jak chcesz opowiadać co Ci ślina na język przyniesie to przynajmniej pamiętaj co mówiłeś wcześniej, bo możesz wyjść na debila.
Kapitan
 • 0 / 1
LeWar:
no z Vuko nie było szans na 4 miejsce, a ty twierdziłeś, że będziemy je mieli, więc wyszedłeś na debila.
Jak blisko 4 miejsca skończyliśmy znaffco? :)
Kapitan
 • 0 / 0
Baron aka Bieszczady ile ty masz jeszcze kont trollu?
Kapitan
 • 0 / 0
Pietrek:
kadry Legii i Śląska porównywalne? :Ddd
To kogo byś wziął z tego Śląska do Legii jako wzmocmienie?
Odpowiedź: nikogo.
I na tym można zakończyć to pierdzenie.
Pominąłeś przyjście Wszołka, Verbicia, Sokołowskiego i że miał Muciego, co miał dominować ligę.
Vuko ma słabsze wyniki w Legii od Magiery, a nigdzie indziej go nie chcieli i to tyle.
Kapitan
 • 0 / 0
Jakiś Taki:
ja bym ocenił na 5 i na "=" czyli nic ponad przeciętność.
Ale zgadzam się, że byli też uważani za lepszych, co nic nie ugrali.
Zapomniałem o Wszołku, Verbić nic nie dał drużynie.

Kogo bym wziął w tamtym czasie? Całą ofensywę. Exposito, Pich, Praszelik, Pawłowski, Jastrzembski, Shwarz i ewentualnie Stiglec.
Młodszy chorąży
 • 0 / 0
Jeżeli nie widzisz różnicy między "na pewno będziemy na 4 miejscu", a "będę wspierał naszych żeby skończyli na 4 miejscu" to jedynym debilem jesteś Ty. Możesz sobie być minimalistą, ale bądź przynajmniej konsekwentny, a nie zmieniaj zdanie w zależności jak zawieje wiatr.
Kapitan
 • 0 / 0
LeWar:
jakim minimalistą? Realistą..
Mówiłem, że daleko nam do 4 miejsca i się potwierdziło. To Ty jesteś gadałeś bzdury z innymi jarząbkami zakłamując rzeczywistość.