Mircea Lucescu o Szabanowie i Rusynie

Maciej Ziółkowski

Źródło: sportowefakty.wp.pl

22-02-2021 / 10:00

(akt. 22-02-2021 / 09:44)

- Zacznijmy od tego, że nie posłaliśmy do Legii piłkarzy, których nie chcemy w klubie, w których nie wierzymy, którzy są słabi. Tak absolutnie nie jest – mówił dla serwisu WP SportoweFakty Mircea Lucescu, trener ukraińskiego klubu.

- Do Legii poszli zawodnicy, którzy – być może – nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w Dynamie Kijów. Oczywiście, nie wiadomo, jak się ta sytuacja rozwinie, ale chciałbym to wyraźnie podkreślić: to nie jest jakieś zesłanie niechcianych w Dynamie. Wręcz przeciwnie, liczymy na to, że piłkarzom występy w Legii bardzo pomogą.

Może pan powiedzieć coś więcej o nich z trenerskiego punktu widzenia?

- Szabanow to dobry obrońca. Potrafi konstruować akcje, bardzo dobrze gra głową, ma duże doświadczenie. Zagrał wiele dobrych meczów, jak choćby w Lidze Mistrzów przeciwko Barcelonie. Szczerze? Nie chciałem go puścić z Dynama, ale piłkarz bardzo, bardzo chciał iść do Legii. Powtarzam: to nie tak, że nikt go tu nie chciał, natomiast w pewnym sensie jego odejście wiąże się z obecną filozofią Dynama, które, również na pozycji Szabanowa, odmładza zespół. Dynamo stawia obecnie ogromny nacisk, aby promować piłkarzy akademii, mógłbym bardzo długo wymieniać nazwiska tych, którzy z tej akademii wyszli i są członkami pierwszej drużyny. A Szabanow chciał grać, jak najwięcej grać… To był jeden z głównych powodów, dla których mocno naciskał na przejście do Legii.

Ale trwa dyskusja, co będzie z nim latem. Nie jest jasne, kto o tym zadecyduje. Czy jego powrót po sezonie do Dynama jest możliwy?

- Być może tak. Nie jestem jednak w stanie przewidzieć już teraz, jak to się potoczy. Jaka będzie nasza sytuacja kadrowa, czy ktoś przyjdzie, czy odejdzie, jakie będą potrzeby na tej pozycji. Musimy również zobaczyć, jak Szabanow zaprezentuje się w Legii. Latem będziemy mądrzejsi. Jego powrotu nie wykluczam, ale jeśli jemu w Warszawie będzie dobrze, jeśli będzie tam chciał zostać, to przecież nie ściągnę go na siłę do Kijowa. To tyle w jego temacie. Przejdźmy do Rusyna.

No właśnie. Nazarij Rusyn - co to za napastnik?

- Moim zdaniem duży talent. Na Dynamo na razie za wcześnie, zresztą miał kontuzję obojczyka, która go ostatnio przyhamowała. Ale umiejętności to on ma! Jest przede wszystkim bardzo szybki. Wydaje mi się, że polska liga może mu przypasować. Gdy patrzę na jego cechy i na to, jak się gra w Polsce, wydaje mi się, że może się u was sprawdzić.

Całą rozmowę można przeczytać w serwisie sportowe fakty.wp.pl.

QUIZ Quiz. Rekordowe transfery z Legii

Komentarze (33)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Dynamo Kijów to 15 drużyna wszech czasów w Europie.Czabanow i Rusyn będą wzmocnieniem dla Legii.
Ciekawe kiedy doczekamy się treneröw rodzimego chowu na miarę Lucescu? Od czasu Gmocha czy Kasperczak jest dramat.
Marszałek Polski
 • 4 / 0
Od kiedy Kasperczak to trener z rodzimego chowu?
W sumie to Dynamo chciało by mieć ciasteczko i zjeść ciasteczko.
Oby zostało wydymano :-)
Generał broni
 • 1 / 0
Rusyna - choć to wróżenie z fusów - najsłabiej oceniam jako potencjalne wzmocnienie Legii. Ale przecież to nic nie znaczy. Transfery i adaptacja piłkarzy w określonych klubach, ligach, to zawsze pewna niewiadoma. Pewna w sensie jakaś, a nie że gwarantowane zawsze ogromne ryzyko. Często nie jest bowiem wcale tak duże. Ale dość komunałów...

Był w Warszawie swego czasu Kazaiszwili. Miał wszystko, by w Legii zaistnieć. Kariery wielkiej nie zrobił. Było ze wschodu wielu innych zawodników, co do których uzasadnione pozostawały nadzieje. Wszystko jak krew w piach! Niekiedy brakowało cierpliwości i czasu, niekiedy umiejętności, a niekiedy chęci. Niekiedy trafia się też na takich jak Valencia.

A jednak, obiektywnie, z ostatniego napływu nowych w Legii regularnie grają i są wzmocnieniem: Mladenovic, Juranovic czy Kapustka. Tak - to nie wschodni zaciąg, ale transfery udane. Może więc prawem serii i bieżące będą tymi pozytywnymi? Naprawdę dobrze byłoby, żeby w Warszawie można było się skupić na budowaniu zespołu na Europę - lepiej, gorzej, ale progresywnie - niż na heroicznej walce o tytuł, który powinien znów tu zostać. Zwłaszcza, że tylko mistrz Polski będzie miał w tym roku szansę choćby na Ligę Europy.
Marszałek Polski
 • 1 / 0
A ja uważam, że właśnie z Rusyna możemy mieć dużo pociechy - skoro chłopak ma talent, niewątpliwie będzie chciał się u nas dobrze zaprezentować, by powrócić do Dynama jako piłkarz tam potrzebny, a nie ze względu na koniec wypożyczenia.
Co do Kazaishwiliego również mam inne zdanie - chłopak po prostu nie za bardzo przykładał się do treningów, jego zaangażowanie było na miernym poziomie. Fajnie pograł w USA, może u nas było mu z kimś nie po drodze?
Generał
 • 5 / 1
Naprawdę mam nadzieję, że jak Szabanov się sprawdzi to jednak Legia zrobi wszystko aby został.
Generał broni
 • 2 / 0
Jeśli się sprawdzi to zrobi - bo zrobiłby tak każdy przytomny klub na świecie.
Generał
 • 1 / 0
Ja się panie kolego obawiam wariantu, że Szabanov tutaj da spokojnie radę. Potem wróci bo wróci do Dynama i tam przedstawią mu nowy kontrakt i tyle go będzie w Legii.
Tylko ze im bardziej sie sprawdzi tym drozszy ;P
~Zosiek
 • 0 / 1
Wieteska ty się pakuj twój czas minoł, wracaj do zagłębia i nie wyściubiaj nosa
Kapitan
 • 2 / 4
Szabanow: z twarzy bije mu otwartość, zaaklimatyzuje się w moment. Z ryja to nawet taki młody Piszczek.
Starszy sierżant
 • 3 / 0
Mimo, że Rumun to prezentuje starą ruską trenerską szkołę. Trener - dyktator, hegemon, nie znosi sprzeciwu. Jednostka się nie liczy tylko całość. A zawodnik" gniotsa nie łamiotsa" jak mówią russcy, jak nie to w kolejce czeka 5 następnych.
Generał broni
 • 2 / 0
Celnie.
Podpułkownik
 • 3 / 4
Ło matko, a co miał powiedzieć? Że są za słabi na Dynamo i nie wiążą z nimi planów??? Są za słabi na Dynamo, nie mieszczą się w kadrze i nie ma co do tego dorabiać ideologii. Kurtuazja i tyle. A czy będą na tyle dobrzy, aby dać coś Legii, to się okaże.
Chorąży
 • 1 / 0
Za słabi, albo już za starzy-nie rokują (Szlabanów). U nas ch***, ale drogi i doświadczony Jędza, który zalicza zjazd formy musi grać. No i równie wspaniały Wieteska (może translatorem czyta to jakoś skaut)
Chorąży
 • 1 / 0
Szabanow (słownik)
Generał broni
 • 0 / 2
Pocieszającym może być też to, że z Dynama Kijów nierzadko wychodzą piłkarze dobrze ukształtowani. Tam jest długa i bogata tradycja szkolenia(Duch Łobanowskiego) na dobrym poziomie. Jeżeli taki autorytet jak Lucescu wypowiada się o nich pozytywnie, może być ok. Ale zobaczymy co czas pokaże.
No ale w sumie co ma powiedzieć, że są słabi? To słabe, jak się chce ich sprzedać, punktu widzenia handlowego - bez sensu. Od słów zawsze ważniejsze są czyny, a tu sprawa wygląda tak, że w tej chwili mają lepszych, więc ich nie potrzebowali.
Co nie zmienia faktu, że u nas mogą się sprawdzić.
Generał broni
 • 1 / 0
Jarekdri

Dlatego nie twierdzę stanowczo, że będzie ok.
Generał broni
 • 2 / 2
Lucescu to człowiek-instytucja. Ciekaw jestem czy sprawdziłby się jako selekcjoner w Polsce? Ale wydaje mi się, że nawet PZPN wymięka względem możliwości finansowych jakie miałby na Ukrainie. ;-)

Opinia bardzo krzepiąca. O ile nie nazbyt kurtuazyjna ;-)
Chorąży
 • 5 / 1
Szabanow dał bardzo dobrą zmianę w meczu z Wisłą Płock. Grał bardzo pewnie i spokojnie, mimo że zaliczył z nowymi kolegami ledwie kilka treningów. Zobaczymy, co będzie dalej, ale wyglądało to obiecująco.
Generał brygady
 • 4 / 5
I tyle w temacie "odpadów wypożyczanych na 2 tygodnie"...

Powodzenia w (L)egii panowie!
Młodszy chorąży
 • 3 / 1
Wreszcie zobaczyłem jakieś pozytywy tych wypożyczeń - dobra słowo o nich trenera i niekoniecznie zostaną u nas tylko do końca sezonu.
Porucznik
 • 4 / 1
A więc Szabanow zostanie u nas, bo napewno mu się spodoba
No nie wiem...
Obecnie przez koronawirusa straciliśmy dwa atuty -atmosferę na trybunach i...... warszawskie kluby i puby :)
Może się nawet trochę zakocha w Warszawie
Major
 • 3 / 2
Jak bedzie grał to mu sie bedzie podobało. Ale w sumie jak ma nie grać jak za rywala do składu ma takiego Wieteskę.
Aster
Rywalem Szabanowa jest Hołownia.
Od Wieteski się odczep, bo to bardzo solidny obrońca, pomimo tego hejtu na tym forum. Zresztą hejtowanie wychowanków ma tutaj długą tradycję......
~trenejro
 • 1 / 0
Wietes solidnym obronca to moze jest, ale nie na poziomie Legii. Moze byc solidny w Craxie, Gorniku, ale w Legii zawsze bedzie slabiutkim grajkiem zanizajacym poziom. I na wyzszy poziom juz nie wskoczy
L for ever
Przepraszam, jakim obrońcą jest Wieteska?!
Podpułkownik
 • 1 / 0
L for... proponuję zanim się wypowiesz cokolwiek poczytać np. o statystykach obrońców naszej eklapy bo można się ośmieszyć bezpodstawnie zarzucając innym hejt. Rozumiem że Kuchy też był hejtowany i duży błąd że daliśmy Pogoni go zatrudnić?