Najlepsi piłkarze i trenerzy ligi ostatniej dekady. Sporo legionistów
22.01.2021 15:00
TRENERZY
1. Waldemar FORNALIK
2.Orest LENCZYK
3.Stanisław CZERCZESOW
4.Michał PROBIERZ
5.Maciej SKORŻA
6.Jan URBAN
…
9.Henning BERG
- Na najniższym stopniu podium – być może niesprawiedliwie, że tak wysoko… - Stanisław Czerczesow. Legia w poprzedniej dekadzie zdobywała tytuły seryjnie, ale to rosyjskiego trenera wszyscy przy Łazienkowskiej wspominają z największym sentymentem. Pracował niespełna sezon, wykręcił średnią punktową 2.15, zdobył dublet, a jego warszawską robotę doceniono w Moskwie, dając mu fotel selekcjonera reprezentacji Rosji (…). Ciut wyżej oceniliśmy dokonania Michała Probierza od mistrzów Polski – Macieja Skorży (z Lechem) czy Jana Urbana (z Legią). Ten ostatni to na dobrą sprawę nawet dwukrotny mistrz. W sezonie 2013-14 został zwolniony po rundzie jesiennej, ale zostawił Legię na pierwszym miejscu w tabeli, dzieła zaś dokończył Henning Berg (…). Wspomniany Berg znalazł się oczywiście w notowaniu, ale dość nisko. Tytuł zdobył, momentami Legia za jego kadencji prezentowała się dobrze lub bardzo dobrze – jak w pamiętnym dwumeczu z Celtikiem - pisze „Piłka Nożna”.
BRAMKARZE
1.Dusan KUCIAK
2.Arkadiusz MALARZ
3.Marian KELEMEN
- Za Dusanem Kuciakiem przemawia wszystko – wysoka forma, którą utrzymuje zresztą do dziś (a kto wie, czy w Lechii nie broni jeszcze lepiej niż w Legii), trofea, no i liczby. To jeden z kilku bramkarzy, w przypadku których liczba występów jest bardzo zbliżona do liczby puszczonych goli, z tym, że Kuciak broni w Ekstraklasie najdłużej. Absolutnie imponująca jest natomiast liczba czystych kont – 101! Druga pozycja dla Arkadiusza Malarza nie może dziwić. Świetny w Bełchatowie, jeszcze lepszy w Legii. To dzięki jego fenomenalnej postawie przynajmniej raz stołeczny klub zawdzięcza mistrzowski tytuł. Oczywiście Malarz na pierwszy rzut oka ma dość przeciętne statystyki, ale mocno popsuł je spadając z ŁKS – w jednym sezonie musiał dopisać sobie 50 bramek po stronie puszczonych. Natomiast w najlepszych sezonach w Legii notował po 15, 17 czystych kont – można przeczytać w tygodniku.
PRAWI OBROŃCY
1.Piotr CELEBAN
2.Tomasz KĘDZIORA
3.Bartosz BERESZYŃSKI
4.Łukasz BROŹ
…
7.Marko VESOVIĆ
- Podium uzupełnia Bartosz Bereszyński – w Poznaniu co prawda widziano go na innej pozycji, ale w Warszawie stworzono z niego czołowego prawego defensora nie tylko w lidze, ale również w reprezentacji. Łukasza Brozia można zaliczyć do grona kolekcjonerów trofeów w ostatnich dziesięciu latach – pisze „Piłka Nożna”.
ŚRODKOWI OBROŃCY
1.Artur JĘDRZEJCZYK
2.Michał PAZDAN
3.Jakub RZEŹNICZAK
4.Marcin KAMIŃSKI
5.Igor LEWCZUK
6.Arkadiusz GŁOWACKI
7.Jakub CZERWIŃSKI
8.Maciej DĄBROWSKI
…
17. Inaki ASTIZ
…
21. Dossa JUNIOR
- Absolutnym liderem musi być Artur Jędrzejczyk. 181 występów, 5 tytułów mistrzowskich i 5 krajowych pucharów – ten bilans mówi właściwie wszystko, w dodatku Jędza przy każdym z tych trofeów miał udział duży lub bardzo duży. Jego pozycja broni się z każdej strony. Plecy obecnego kapitana Legii ogląda jego były kolega z klubu i reprezentacji – Michał Pazdan. Mianowy po Euro 2016 „ministrem obrony narodowej” zaczynał dekadę jako defensywny pomocnik, ale ostatecznie wyrósł na klasowego stopera, który rozegrał ponad 200 spotkań w polskiej lidze. Po transferze z Górnika do Jagiellonii zaczął rozwijać się w ekspresowym tempie, a w Legii wdrapał się na reprezentacyjny poziom. I dołożył cegłę do trzech tytułów mistrzowskich. Podium uzupełnia Jakub Rzeźniczak. W stolicy zaliczył najlepszy okres w karierze, grał w Lidze Mistrzów, kolekcjonował trofea jako kapitan drużyny. Rzeźnikowi nigdy nie można było zarzucić braku ambicji czy charakteru – czytamy w PN.
LEWI OBROŃCY
1.Jakub WAWRZYNIAK
2.Tomasz BRZYSKI
3.Adam HLOUSEK
4.Maciej SADLOK
5.Filip MLADENOVIĆ
…
13.Michał KARBOWNIK
- Jakub Wawrzyniak lubił powtarzać, że w kadrze zawsze musi robić za zawodnika, którego polski futbol… nie posiada – chodzi o lewego obrońcę rzecz jasna. Dwa tytuły mistrzowskie, trzy krajowe puchary, pracowitość – to wszystko za nim przemawia. Wyprzedził bardziej utytułowanego i posiadającego lepsze liczby Tomasza Brzyskiego, ale wystarczy spojrzeć na liczbę meczów w reprezentacji Polski, aby odpowiednio ocenić, który z nich dawał swoim ekipom więcej jakości. Inna sprawa, że Brzytwa miał znacznie więcej okazji do punktowania w klasyfikacji kanadyjskiej, ponieważ często był jednym z pierwszych w kolejności do wykonywania stałych fragmentów – stąd też zgromadził 7 goli i aż 42 asysty w minionej dekadzie (…). Najlepszym obcokrajowcem na tej pozycji wybraliśmy Adama Hlouska. Czech przez lata był podporą Legii, z którą świętował trzy tytuły mistrzowskie i dwa krajowe puchary, a w dodatku występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Patrząc na piłkarzy spoza Polski, drugie miejsce przypisaliśmy Filipowi Mladenoviciowi, który co prawda pewne braki w grze obronnej posiada, ale przykrywa je dokonaniami w ofensywie. Serb potrafi perfekcyjnie dośrodkować zarówno z gry, jak i ze stałego fragmentu – czytamy w tygodniku.
ŚRODKOWI I DEFENSYWNI POMOCNICY
1.Tomasz JODŁOWIEC
2.Krzysztof MĄCZYŃSKI
3.Dominik FURMAN
4.Rafał MURAWSKI
5.Janusz GOL
6.Ivica VRDOLJAK
…
12.Domagoj ANTOLIĆ
13.Daniel ŁUKASIK
- Czerczesow powiedział kiedyś o Tomaszu Jodłowcu, że Legia powinna zarobić na nim co najmniej 15 milionów euro. Jest wysoki, silny, do tego nienagannie wyszkolony technicznie i zawsze groźny w polu karnym rywali. Świętował tytuły mistrzowskie z Legią, poprowadził po złoto również Piasta (…). Obok Jodłowca stawiamy na Krzysztofa Mączyńskiego, który błyszczał w Górniku i Wiśle Kraków, miewał wiele ciekawych momentów w Legii, a dzisiaj układa środek pola w Śląsku. Na najniższy stopień podium wskoczył Dominik Furman – najpierw objawił się w Legii, później zapracował na transfer do Francji, z której wrócił z podkulonym ogonem, odbudował się znowu w stolicy, a pod koniec dekady często w pojedynkę wygrywał mecze Wiśle Płock. W Ekstraklasie w zasadzie nie zawodził. Uczciwie zapracował na powołanie od Jerzego Brzęczka do reprezentacji Polski (…). Nadmiaru obcokrajowców również nie ma. Liderem wśród nich jest Ivica Vrdoljak. Chorwat był główną kolumną, na której Legia budowała potęgę na początku dekady. Podium zamyka Domagoj Antolić, najlepszy pomocnik ligi w sezonie 2019-20 – czytamy w tygodniku.
OFENSYWNI POMOCNICY
1.Vadis ODJIDJA-OFOE
2.Miroslav RADOVIĆ
3.Kasper HAMALAINEN
…
7.Ondrej DUDA
…
10.Sebastian SZYMAŃSKI
11.Rafał WOLSKI
…
15.Walerian GWILIA
16.Joel VALENCIA
- Vadis Odjidja-Ofoe to absolutny wyjątek w zestawieniu. Potraktowany został na specjalnych prawach - nie liczyliśmy mu sezonów, pucharów, goli, ponieważ to bodaj najlepszy obcokrajowiec, jaki kiedykolwiek kopał piłkę nad Wisłą i jeden z najlepszych piłkarzy ligi w XXI wieku. Dlatego jest pierwszy. Za nim Miroslav Radović – można mu zarzucać piłkarską jednostronność, banalny zwód, którym oszukiwał przeciwników, ale samych siebie oszukiwać nie będziemy – takich kozaków jak Radović w minionej dekadzie wielu nie było. Cztery mistrzostwa, pięć pucharów, a w każdym sezonie, w którym zakładał koszulkę Legii, poza ostatnim, należał do graczy kluczowych. Bez niego klubowa gablota wyglądałaby skromniej (…) Pech, brak zdrowia, nie pozwoliły na więcej Rafałowi Wolskiemu, co nie znaczy, że jego karierę należy uznać za nieudaną. Nieprzekonanych do osoby Kaspra Hamalainena niech przekonają liczby (…). Ondrej Duda jest kilka pozycji przed Sebastianem Szymańskim, bo mimo podobnych osiągów, wyżej należy ocenić jego skalę talentu i błyskotliwość – pisze PN.
SKRZYDŁOWI
1.Michał KUCHARCZYK
2.Szymon PAWŁOWSKI
3.GUILHERME
…
9.Jakub KOSECKI
…
11.Paweł WSZOŁEK
12.Michał ŻYRO
…
18.Arvydas NOVIKOVAS
- Michał Kucharczyk często jest wyśmiewany przez obserwatorów, ale robi swoje. Z Legią zdobył pić mistrzostw i sześć krajowych pucharów. Obecny piłkarz Pogoni miał naprawdę spory wkład w każde z tych trofeów, a jeśli do tego dodamy, że strzelił gola na wagę awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów, koszulka lidera jest oczywistą oczywistością. Artystą na pewno był Guilherme – w Legii wszedł na wyżyny umiejętności. Brazylijczyk uwielbiał popisywać się sztuczkami technicznymi, gdybyśmy uwzględniali podział na prawe i lewe skrzydło, wśród lewoskrzydłowych nie miałby sobie równych – czytamy w „Piłce Nożnej”.
NAPASTNICY
1. Marcin ROBAK
2.Flavio PAIXAO
3.Nemanja NIKOLIĆ
4.Igor ANGULO
5.Danijel LJUBOJA
…
9. Jarosław NIEZGODA
10. CARLITOS
11. Marek SAGANOWSKI
- Piąte miejsce dla Danijela Ljuboi to dla wielu niespodzianka. Jedni powiedzą, że za nisko, inni - za wysoko. Na pewno liczby ma przyzwoite, choć od wielu gorsze. To jednak był piłkarz-zjawisko w polskiej lidze. Dla niego przychodziło się na stadion lub włączało telewizor. Leniwy, kontrowersyjny, ekstrawagancki, nie do końca przestrzegający reguł profesjonalnego podejścia do futbolu - i tak dawał show. Wraz z Radoviciem stworzył jeden z najlepszych duetów polskiej ligi w tym stuleciu – pisze PN.
ALL STAR DEKADY: Kuciak – Rzeźniczak, Jędrzejczyk, Pazdan – Radović, Jodłowiec, Odjidja-Ofoe, Hamalainen – Paixao, Robak, Nikolić
Trener: Fornalik
Cały tekst można przeczytać w wydaniu „Piłki Nożnej”.
Quiz
Czy pamiętasz tych piłkarzy. Cz. 1.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.