Pogoń Siedlce – sylwetka sparingpartnera
06.07.2019 09:00
MKP Pogoń Siedlce w swojej historii kilkukrotnie zmieniała szyld. Klub nazywał się m.in. ZZK Kolejarzem, KS-em Start aż w końcu od 2008 roku zaczął używać aktualnej nazwy. Klub został założony 10 października 1944 roku jako KS Ognisko. Drużyna zaczęła starty od rywalizacji w najniższych klasach rozgrywkowych. Dziesięć lat po założeniu, w Siedlcach istniały raptem dwa kluby, w których sport uprawiało 420 osób – Pogoń, która zastąpiła KS Ognisko, oraz Podlasie. W latach 70. biało-niebiescy awansowali do klasy okręgowej, a później, bijąc się w barażach o wejście do drugiej ligi, trafili do ligi międzywojewódzkiej. W sezonie 1987/88 ekipa prowadzona wówczas przez Lecha Poducha wyeliminowała Motor Lublin oraz Polonię Bytom i odpadła dopiero w ćwierćfinale Pucharu Polski po porażkach z Legią Warszawa. Juniorzy szkoleni przez Jana Niedźwieckiego zajęli wtedy czwartą pozycję w mistrzostwach Polski do lat 19. W XXI wieku klub miał nieco problemów, lecz przezwyciężając je, najpierw awansował do drugiej ligi, a potem na zaplecze Ekstraklasy. Od dwóch sezonów Pogoń występuje w II lidze.
W poprzednim sezonie ekipa z Siedlec została sklasyfikowana na szóstej pozycji w II lidze z dorobkiem 51 punktów w 34 meczach (14 zwycięstw, 9 remisów, 11 porażek). Najskuteczniejszym zawodnikiem w szeregach najbliższego sparingpartnera Legii okazał się wówczas Adrian Paluchowski, strzelec trzynastu goli. Były legionista od marca jest jednak graczem Stali Mielec. Osiem bramek zdobył Kamil Walków.
Drugoligowy zespół od czerwca prowadzi Kamil Socha, były pracownik akademii Legii. Co więcej, jednym z bramkarzy z przeszłością w stołecznym klubie jest Józef Burta, który ma w CV nawet pobyt na zgrupowaniu pierwszego zespołu "Wojskowych". W ostatnich dniach kontrakt z klubem podpisał młodzieżowiec Patryk Kostyk (Mławianka Mława). Z kolei Jakub Romanowicz do końca sezonu będzie przebywał w Siedlcach na zasadzie wypożyczenia z ŁKS-u Łódź. Działacze Pogoni nie przedłużyli umów z Dariuszem Brągielem oraz Tomaszem Zającem. Na testach w zespole biało-niebieskich przebywa Kacper Skibicki, czyli gracz „Wojskowych”, który w rundzie jesiennej przebywał na wypożyczeniu w swoim macierzystym klubie, Olimpii Grudziądz. Na ten temat więcej pisaliśmy tutaj.
Pogoń wróciła do treningów 12 czerwca i do tej poty rozegrała dwa sparingi – z Jagiellonią (0:3) oraz z Górnikiem Łęczna (1:0).
Górnik Łęczna – Pogoń 0:1 (0:1)
Mójta (45. Min. – k.)
Pogoń – Jagiellonia 0:3 (0:0)
Klimala (54. min., 80. min.), Łapiński (79. min.)
Warszawiacy towarzysko mierzyli się z Pogonią w 2015 oraz 2016 roku – dwukrotnie z nią wygrali – 2:1 oraz 4:1. Dwie bramki w pierwszej grze kontrolnej zdobył Marek Saganowski, aktualny asystent Aleksandara Vukovicia.
Legia – Pogoń 2:1 (0:1)
Saganowski (54. min., 64. min.) – Dzięgielewski (6. min.)
Pogoń – Legia 1:4 (1:1)
Tomasiewicz (31. min.) – Hamalainen (19. min.), Prijović (46. min.), Lewandowski (49. min. – sam.), Langil (90. min.)
Sparing pomiędzy Legią a Pogonią odbędzie się w sobotę 6 lipca o godzinie 17:00 przy Łazienkowskiej. Redakcja Legia.Net przeprowadzi relację tekstową „na żywo”. Na stadionie nie zabraknie atrakcji przewidzianych dla kibiców stołecznego klubu.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.