Szymon Grączewski

Rezerwy: Wysokie zwycięstwo, udana inauguracja!

05.08.2023 13:55

(akt. 06.08.2023 08:41)

Legia II świetnie zaczęła sezon 2023/2024. Rezerwy wygrały na wyjeździe aż 4:1 z Olimpią Zambrów w 1. kolejce III ligi (grupa I). Bramki w barwach "Wojskowych" zdobyli Julien Tadrowski, Kacper Wnorowski, Szymon Grączewski i Adam Ryczkowski.

Legia II zaczęła sezon od gry w systemie 3-4-3. W jej wyjściowym składzie znalazło się trzech zawodników z pierwszej drużyny – Cezary Miszta, Jan Ziółkowski i Jakub Jędrasik. W kadrze zabrakło m.in. Damiana Byrtka (kontuzja barku) oraz Łukasza Turzynieckiego (zerwanie więzadeł w kolanie i złamanie ręki w nadgarstku; rehabilitacja).

Inauguracja odbywała się przy niekorzystnych warunkach pogodowych. Mecz zbiegł się z ulewą, co spowodowało, że piłka "zatrzymywała" się na murawie, a gdy się od niej odbijała, to łapała prędkość. Olimpia od początku starała się straszyć gości poprzez dośrodkowania w pole karne, ale rezerwy wychodziły z opresji, dobrze się broniły. Piłki wybijali m.in. Ziółkowski, a także Kacper Wnorowski oraz Julien Tadrowski, którzy wzięli udział w akcji dającej prowadzenie Legii II. W 8. minucie Aleksander Waniek dośrodkował z rzutu rożnego na dalszy słupek, Wnorowski uderzył z głowy w taki sposób, że futbolówka wpadła w kozioł i trafiła do Tadrowskiego, który mimo że był ustawiony tyłem do bramki, strzelił gola piętą.

Drużyna z Zambrowa starała się dalej atakować, dogrywać w "szesnastkę", lecz "Wojskowi" dobrze wybijali piłki. Po niecałym kwadransie goście wykreowali niezłą szansę, ale Miszta udanie wybronił mocny strzał z bocznego sektora pola karnego.

Legioniści solidnie spisywali się w defensywie, potrafili również podkręcić tempo w ofensywie, stwarzali zagrożenie po prostopadłych podaniach czy stałych fragmentach, przy których regularnie grano na Wnorowskiego, co w 38. minucie znowu przyniosło efekt. Goście krótko rozegrali korner, po chwili szybko odzyskali futbolówkę, Mateusz Możdżeń prostopadle podał na lewą stronę "szesnastki", do Wańka, ten miękko dośrodkował, "Wnoro" dopadł do piłki na dalszym słupku, obrócił się i mimo że był pod presją, to precyzyjnie uderzył w lewy, dolny róg.

Olimpia chciała ponownie przycisnąć, złapać kontakt przed przerwą. Okazję miał Jakub Romanowicz, lecz z jego mocnym strzałem z dystansu uporał się Miszta. Po chwili Legia II mogła podwyższyć wynik, gdyż Igor Korczakowski trafił z 18. metra w słupek (dalszy).

Tuż po zmianie stron Olimpia była blisko szczęścia. Miszta skrócił kąt, zatrzymał przeciwnika, do piłki dopadł jeszcze Romanowicz, który miał praktycznie pustą bramkę, ale nieznacznie się pomylił po uderzeniu z 18. metra. Potem golkiper Legii ładnie interweniował po bezpośrednim strzale z rzutu wolnego, wyłapał też dośrodkowanie ze stałego fragmentu.

Po godzinie gry doszło do dwóch zmian w rezerwach. Z boiska zeszli Jędrasik i Maksymilian Stangret, zastąpili ich nowi zawodnicy, czyli Wojciech Urbański oraz Adam Ryczkowski, który grał w Legii w latach 2013-2017. Stołeczna drużyna starała się atakować, ale brakowało jej trochę dokładności w ofensywie.

W 67. minucie miejscowi złapali kontakt. Mimo że Sebastian Dąbrowski był naciskany przez Wnorowskiego i Urbańskiego, to zdołał skutecznie uderzyć z 20. metra na bliższy słupek. Chwilę później na murawie pojawił się nowy piłkarz Legii II, Michał Zięba, który zastąpił Franciszka Saganowskiego.

Przyjezdni dobrze zareagowali na stratę bramki, w 77. minucie znowu odskoczyli. Możdżeń popisał się przechwytem na połowie Olimpii, podał do Szymona Grączewskiego, który lekko podbił piłkę przy przyjęciu i potężnie, pięknie uderzył z woleja (17. metr) na bliższy słupek. Po chwili zmienił go Cyprian Pchełka.

Końcówka meczu to przewaga gości, którzy kreowali i ponownie podwyższyli wynik. Korczakowski wygrał pojedynek z rywalem, minął drugiego, zagrał do Pchełki, ten napędził kontrę, prostopadle podał na lewe skrzydło, do Ryczkowskiego, który wbiegł w "szesnastkę", mocno uderzył, a piłka odbiła się od bramkarza i wpadła do siatki.

Parę chwil później Urbański zagrał w pole karne, Ryczkowski ścigał się do piłki z Jakubem Jasionkiem, został przez niego sfaulowany i wywalczył "jedenastkę", której nie wykorzystał Możdżeń. Kapitan "dwójki" uderzył w lewy, dolny róg, ale golkiper Olimpii udanie interweniował. W doliczonym czasie "Ryczi" dośrodkował z lewej flanki na dalszy słupek, do Zięby, ten główkował, lecz Jasionek świetnie interweniował na linii.

Ostatecznie Legia II wygrała aż 4:1 w Zambrowie i świetnie zaczęła sezon 2023/2024. W przyszłą niedzielę, 13 sierpnia (godz. 12:00), "dwójka" znowu zagra na wyjeździe, tym razem z Lechią Tomaszów Mazowiecki.

1. kolejka III ligi (grupa I): Olimpia Zambrów – Legia II Warszawa 1:4 (0:2)
Dąbrowski (67. min.) – Tadrowski (8. min.), Wnorowski (38. min.), Grączewski (77. min.), Ryczkowski (84. min.)

Żółte kartki: Bayer, Jakimiuk – Możdżeń, Saganowski, Wnorowski, Ziółkowski

Olimpia: Jasionek – Ciborowski, Wybraniec, Malinowski, Gościniarek (80' Jastrzębski), Bayer, Romanowicz (64' Parobczyk), Jakimiuk, Głowicki, Tkaczuk (64' Gojko), Dąbrowski (74' Piekarski)

Legia: Miszta – Wnorowski, Ziółkowski, Tadrowski – Saganowski (68' Zięba), Możdżeń, Waniek, Korczakowski – Jędrasik (61' Urbański), Stangret (60' Ryczkowski), Grączewski (78' Pchełka)