News: Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

Redakcja

Źródło: Legia.Net

11.11.2016 09:50

(akt. 07.12.2018 11:38)

98 lat temu, po ponad stu latach pod zaborami, Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Jest to dzień zadumy i refleksji, ale zarazem dzień radości i wolności. 11 listopada 1918 jest jednym z najważniejszych dni w historii Polski, tworzy swoistą cezurę. Kończy trwającą od trzech pokoleń i okupioną krwią tysięcy rodaków walkę o istnienie Rzeczpospolitej i zaczyna tak bardzo wyczekiwany czas suwerenności. Odpowiedzialność za tworzące się od nowa zręby państwa Polskiego wziął na swoje barki Józef Piłsudski, człowiek bliski każdemu warszawiakowi, każdemu legioniście.

Piłsudski pojawił się w Warszawie rankiem 10 listopada 1918 roku. Jeszcze noc wcześniej był politycznym więźniem przetrzymywanym w twierdzy w Magdeburgu. Od samego przyjazdu zaczął ciężką pracę, bo przed nowo odrodzonym państwem stało wiele zadań i zagrożeń. Przede wszystkim trzeba było stoczyć walkę o granice, kształtujące się w ogniu konfliktów zbrojnych z Ukraińcami o Lwów, z Czechami o Śląsk Cieszyński, Spisz i Orawę oraz z Niemcami o Górny Śląsk i terytoria byłego zaboru pruskiego. Kolejnym problemem była konieczność  unifikacji ziem Polskich znajdujących się do tej pory pod rządami zaborców. Jednak w pierwszej kolejności Józef Piłsudski podjął szereg decyzji, mających fundamentalne znaczenie dla budowy państwa i określających jego ustrój jako demokratyczną republikę.


Dla Legii Warszawa Józef Piłsudski to postać szczególna. Rodowód tego klubu sięga Legionów Polskich, stworzonych z inicjatywy Piłsudskiego. Pod koniec pierwszej wojny światowej Legiony długimi okresami pozostawały bezczynne. Zadaniem kadry dowódczej było zorganizowanie zajęć dla żołnierzy żeby zabić nudę i żeby pozostali w dobrej formie fizycznej. Wśród łąk i pól pośród których stacjonowali żołnierze najłatwiej było zorganizować mecz piłkarski. Wystarczyła łąka, piłka i kilku chętnych. Okazało się to strzałem w dziesiątkę bowiem bardzo szybko pojawiło się współzawodnictwo między pułkami i kompaniami. W marcu 1916 postanowiono stworzyć Drużynę Legionową, którą po propozycji plutonowego Stanisława Mielecha przemianowano na Legię. Pierwsze mecze nowej drużyny cieszyły się sporym zainteresowaniem a na trybunach zasiadał sam twórca Legionów, Józef Piłsudski. Jednak to nie wszystkie związki Marszałka z naszą Legią. Od stycznia 2015 pełna nazwa stadionu na którym swoje spotkania rozgrywa Legia to Stadion Miejski Legii Warszawa imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pamiętajmy o Nim gdy przekraczamy bramę przy Łazienkowskiej 3.

Polecamy

Komentarze (18)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.