Warsztaty dla trenerów z klubów lokalnych

Redaktor Marcin Szymczyk

Marcin Szymczyk

Źródło: akademia.legia.com

05.02.2019 18:19

(akt. 05.02.2019 18:19)

Pod koniec stycznia przy Łazienkowskiej odbyły się pierwsze warsztaty dla trenerów z klubów mazowieckich. Pojawiło się na nich blisko 70 trenerów z kilkudziesięciu ośrodków. - Jesteśmy otwarci na wymianę wiedzy z innymi klubami. Szczególnie zależy nam, by wspierać środowisko lokalne, by warszawskie i podwarszawskie kluby się rozwijały. Dzięki temu mogą kształtować lepszych zawodników, z których niektórzy w przyszłości mogą trafić do naszej akademii - wyjaśnia Radosław Mozyrko.
fot. Piotr Kucza / FotoPyK
 
– Organizujemy warsztaty przede wszystkim po to, by budować jak najlepszą więź z klubami lokalnymi. Zależy nam, by w regionie szkolono coraz to lepszych piłkarzy, bo raz, że podnosi to poziom rywalizacji, co jest dobre dla wszystkich, a dwa - więcej zdolnych zawodników z Mazowsza będzie mogło trafiać do naszej akademii. Teraz te proporcje między chłopcami pochodzącymi z województwa mazowieckiego i z innych części Polski rozkładają się mniej więcej pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Docelowo chcielibyśmy, by zdecydowaną większość stanowili zawodnicy z regionu. Emocjonalnie związani z tym miejscem, z naszym klubem. Cieszy nas każdy przypadek transferu chłopaka z lokalnego klubu do Legii, chcemy, by takich ruchów było jak najwięcej. Dajemy tym klubom wsparcie w postaci naszej wiedzy, doświadczeń, by mogły stale podnosić jakość swojego szkolenia. Dobra współpraca musi dawać korzyści obu stronom. Do tego właśnie zmierzamy - dodał dyrektor akademii, Radosław Mozyrko.
 
Pierwsze takie spotkanie zgromadziło blisko 70 trenerów z kilkudziesięciu klubów. Warsztaty składały się z trzech bloków. Omówione zostało m.in.: nasz model gry, cele treningowe, metodologia pracy, filozofia treningowa, kształtowanie wybranych cech u piłkarza, praca z młodszymi i starszymi chłopcami. Przybliżony został też temat wysiłku i zdolności wysiłkowych młodych zawodników, na podstawie badań naukowych. Nakreślono również ideę powstania laboratorium w ośrodku w Książenicach, zwrócono uwagę na rolę wiedzy naukowej w rozwoju sportowym klubu.

Drugą częścią była obserwacja treningu w towarzystwie koordynatorów: U5 - U12 Sebastiana Różyckiego oraz U13 - U18 Piotra Urbana. Każdy uczestnik otrzymał przed zajęciami konspekt tego treningu, w jego trakcie mógł na bieżąco zadawać pytania koordynatorom, a po zakończeniu porozmawiać również z trenerami prowadzącymi zajęcia na temat zastosowanych przez nich środków treningowych, poszczególnych ćwiczeń i ich celu, praktycznego wdrażania założeń programu szkolenia.
 
Trzeci blok stanowiła dyskusja w mniejszym gronie. Trenerzy goszczący na warsztatach mogli przy jednym stoliku porozmawiać z menadżerem Radkiem Mozyrko, dyrektorem Akademii Jackiem Zielińskim, koordynatorem U5 - U12 Sebastianem Różyckim, koordynatorem U13 - U18 Piotrem Urbanem, koordynatorem treningu indywidualnego Mateuszem Kamudą, treningu motorycznego Cesarem Sanjuanem - Szklarzem czy treningu bramkarskiego Maciejem Kowalem.

– Cieszą nas sygnały od trenerów, którzy uczestniczyli w tych warsztatach, że było to dla nich wartościowe kilka godzin dyskusji o szkoleniu, obserwacji naszej pracy z bliska. Zdecydowana większość gości pytała o kolejne takie spotkania. Jestem przekonany, że to wydarzenie zapoczątkuje cykl warsztatów, które chcielibyśmy regularnie, dwa razy w roku organizować. Frekwencja oraz odbiór tej inicjatywy pokazują, że kluby lokalne chcą się cały czas rozwijać, poszerzać swoją wiedzę, podnosić jakość szkolenia. Ich otwarta postawa wobec Legii jest dla nas sygnałem, że możemy zbudować silne, trwałe relacje z wieloma klubami z województwa mazowieckiego – komentuje Mozyrko.

Polecamy

Komentarze (12)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.