Redaktor Marcin SzymczykRedaktor Maciej Ziółkowski

Marcin Szymczyk, Maciej Ziółkowski

16.10.2020 12:30

(akt. 16.10.2020 14:12)

W ostatnich dniach na zgrupowaniach reprezentacji przebywali piłkarze Legii Warszawa. Poniżej informacje dotyczące powołanych zawodników "Wojskowych".

Artur JędrzejczykMichał Karbownik (Polska) – Reprezentacja Polski ma za sobą trzy październikowe mecze. Biało-czerwoni wygrali najpierw 5:1 z Finlandią w sparingu, a potem zdobyli cztery punkty w dwóch spotkaniach Ligi Narodów - bezbramkowo zremisowali z Włochami oraz zwyciężyli 3:0 z Bośnią i Hercegowiną. Karbownik zagrał we wszystkich trzech meczach. W starciu z Finami miał asystę przy golu Arkadiusza Milika na 5:1 - wycofał piłkę przed pole karne. Ogólnie pokazał się z dobrej strony, grał bez kompleksów. Natomiast Jędrzejczyk przedwcześnie opuścił zgrupowanie kadry (5 października), z powodu urazu.

Polska - Finlandia: Karbownik - 90 minut, 1 asysta, celność podań 89 %, wygrane pojedynki 59 %

Polska – Włochy: Karbownik – wszedł na boisko w 83. min., celność podań 67 %, wygrane pojedynki 50 %

Polska - Bośnia i Hercegowina: Karbownik - wszedł na boisko w 72. min., celność podań 88 %, wygrane pojedynki 29 %

Jose Kante (Gwinea) – Napastnik Legii został powołany do reprezentacji Gwinei na towarzyskie mecze z Republiką Zielonego Przylądka (2:1) oraz Gambią (odwołany). Przed spotkaniem z Karabachem Agdam Kante nabawił się jednak urazu i nie poleciał na zgrupowanie kadry, nie zgodziła się na to Legia. Więcej o jego sytuacji zdrowotnej pisaliśmy w tym miejscu.

Filip Mladenović(Serbia) – Serbowie wygrali po dogrywce 2:1 z Norwegią w barażowym meczu eliminacji mistrzostw Europy. Następnie rywalizowali w Lidze Narodów - przegrali 0:1 z Węgrami i zremisowali 2:2 z Turcją. W spotkaniu z Węgrami obejrzał żółtą kartkę za staranowanie rywala w walce powietrznej - zawodnik długo dochodził do siebie. Z Turkami dobrze radził sobie w ofensywie, wdał się w trzy dryblingi z rywalami, wszystkie wygrał. Ale ogólnie na dziesięć pojedynków z przeciwnikiem wygrał pięć. Miał trzy straty - jedną na własnej połowie, ale i dwa odbiory.

Norwegia - Serbia: Mladenović – 0 minut

Serbia - Węgry: Mladenović – 90 minut, 1 żółta kartka, celność podań 87 %, wygrane pojedynki 47 %

Turcja – Serbia: Mladenović – wszedł na boisko w 46. min., celność podań 87 %, wygrane pojedynki 50 %

Walerian Gwilia (Gruzja) – Gruzini zwyciężyli 1:0 z Białorusią w półfinale barażu o awans do mistrzostw Europy. Później dwukrotnie zagrali w Lidze Narodów i dwukrotnie zremisowali - z Armenią (2:2, Tychy) i Macedonią Północną (1:1). W spotkaniu z Białorusią miał szansę na gola. W 70. minucie znalazł się w polu karnym i oddał mierzony i mocny strzał tuż przy słupku, ale znakomitą interwencją popisał się bramkarz rywali. Z Armenią trzykrotnie uderzał na bramkę. Najlepszą okazję zmarnował w 26. minucie gdy w pełnym biegu uderzył z pierwszej piłki, ale ponad bramką. Z Macedonią Północną oddał jeden strzał - znalazł się przed polem karnym, uderzył lewą nogą ale źle trafił w piłkę i ta kozłując przeleciała obok bramki. Miał wysoką celność podań - na poziomie 88 procent. Ale na czternaście pojedynków z rywalami wygrał ledwie pięć.

Gruzja - Białoruś: Gwilia – wszedł na boisko w 65. min., celność podań 76 %, wygrane pojedynki 60 %

Armenia – Gruzja: Gwilia – 61 minut, celność podań 85 %, wygrane pojedynki 36 %

Gruzja – Macedonia Północna: Gwilia – 90 minut, celność podań 88 %, wygrane pojedynki 33 %

Mateusz HołowniaMaciej RosołekBartosz Slisz(U-21, Polska) – Reprezentacja Polski do lat 21 rozegrała dwa mecze w eliminacjach mistrzostw Europy. W pierwszym spotkaniu przegrała 0:1 z Serbią, a w drugim zremisowała 1:1 z Bułgarią. Slisz i Rosołek zagrali w obu spotkaniach. Hołownia, który był trzecim powołanym legionistą, ostatecznie nie wziął udziału w zgrupowaniu i meczach ze względu na kontuzję kości łonowej. W meczu z Serbią Slisz otrzymał żółtą kartkę za protesty i utarczki słowne z sędzią, a także za odrzucenie piłki. W spotkaniu z Bułgarią zaprezentował się z lepszej strony. Rosołek w meczu z Serbami oddał jeden strzał na bramkę - ale główkował bardzo niecelnie.

Serbia - Polska: Slisz – 90 minut, 1 żółta kartka, celność podań 82 %, wygrane pojedynki 31 %, Rosołek – wszedł na boisko w 60. min., celność podań 69 %, wygrane pojedynki 36 %

Polska – Bułgaria: Slisz – 90 minut, celność podań 92 %, wygrane pojedynki 65 %,  Rosołek – 61 minut, celność podań 61 %, wygrane pojedynki 33 %

Ariel MosórSzymon WłodarczykGabriel Kobylak (U-19, Polska) – Kadra Polski do lat 19 przegrała w sparingu 1:3 z Danią. W pomeczowej serii rzutów karnych rywale wygrali 5:4. W drugiej połowie rywalizacji, na murawie pojawił się Gabriel Kobylak. Bramkarz z rocznika 2002 przebywa obecnie na wypożyczeniu z Legii do I-ligowej Puszczy Niepołomice. Golkiper wybronił dwa strzały w pomeczowej serii rzutów karnych. W spotkaniu nie zagrało dwóch piłkarzy stołecznego klubu – Mosór oraz Włodarczyk, którzy zostali odesłani ze zgrupowania reprezentacji. Mosór otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa (Włodarczyk miał negatywny wynik).

Biało-czerwoni mieli także drugi raz zagrać z Duńczykami (12.10, godz. 13:00, Świnoujście). Spotkanie zostało odwołane (szczegóły tutaj).

Polska – Dania: Kobylak – wszedł na boisko w 46. minucie, obronił dwa strzały rywali w regulaminowym czasie gry i bronił w pomeczowej serii rzutów karnych

Wiktor Kamiński (U-17, Polska) – Napastnik juniorów starszych Legii otrzymał powołanie na konsultację szkoleniową, która miała miejsce w dniach 5-13 października w Opalenicy.

Bartosz Krasuski, Jan Sobczuk (U-16, Polska) – Wymieniona dwójka wybrała się na konsultację szkoleniową reprezentacji do lat 16, która odbyła się w dniach 5-13 października w Grodzisku Wielkopolskim.