Wojciech Urbański Jakub Żewłakow

Żewłakow, byli gracze Wisły i Polonii. Młodzież z rezerw na obozie

16.01.2024 12:45

(akt. 16.01.2024 12:53)

Pierwszy zespół Legii wrócił do treningów w minioną środę, a we wtorek, 16 stycznia, wyleci na zgrupowanie do Belek. Przygotowania z "jedynką" rozpoczęli zawodnicy z III-ligowych rezerw, czyli Jakub Zieliński, Jakub Adkonis, Jan Ziółkowski, Wojciech Urbański i Jakub Żewłakow, którzy także wybiorą się do Turcji.

Jan Ziółkowski (stoper; rocznik 2005) – Od połowy 2022 roku jest związany z Legią, do której trafił z Polonii Warszawa. Czym przekonał do siebie "Wojskowych"? – Aspekt motoryczny i warunki fizyczne na pewno odegrały rolę, bo mam 194 cm wzrostu i jestem w miarę dynamiczny. Od dziecka chodziłem na sztuki walki, więc zwinność i inne sprawy też nie są mi obce. Myślę, że znaczenie miały również moje cechy wolicjonalne na boisku, charakter, czyste umiejętności piłkarskie, które uważam, że mam na niezłym poziomie. Oczywiście, trzeba je non stop szlifować – mówił zawodnik.

W minionym sezonie występował w zespole U-19 i III-ligowych rezerwach, zagrał w reprezentacji Polski U-18, ćwiczył z pierwszą drużyną (m.in. na obozie w Belek) i został zgłoszony do rozgrywek Ekstraklasy. W maju ub.r. doznał urazu (złamanie awulsyjne w prawej kostce).

W pierwszej części trwającego sezonu był podstawowym zawodnikiem "dwójki", grając na środku obrony m.in. z Lindsay’em Rose, a w tzw. międzyczasie wystąpił w kadrze do lat 19 (Nordic Tournament i el. ME). – Za nim bardzo wyrównana runda – oceniał trener rezerw Legii, Piotr Jacek.

Ziółkowski wystąpił w pierwszej połowie sparingu "jedynki" z Olimpią Elbląg (6:0).

Statystyki Ziółkowskiego (kontrakt do 30.06.2025) w pierwszej części sezonu 2023/2024:

• Legia II – 16 meczów, 1396 minut, 1 gol, 1 asysta drugiego stopnia
  • Reprezentacja Polski U-19 – 3 mecze, 185 minut
Jan Ziółkowski

Jakub Adkonis (środkowy pomocnik; rocznik 2007) – Spędził 8 lat w Olimpijczyku Kwakowo, w barwach którego grał w Centralnej Lidze Juniorów U-15, uczestniczył w zagranicznych turniejach i Pucharze Tymbarku.

W 2021 roku trafił do Legii. W pierwszej części ub.r. zdobył wicemistrzostwo Polski U-17 i zadebiutował w drużynie do lat 19. Przed startem trwającego sezonu przeszedł do III-ligowych rezerw. W minionej rundzie zagrał 6 meczów w "dwójce" i 4 w Centralnej Lidze Juniorów U-19, a także wystąpił w reprezentacji U-17 (podstawowy zawodnik, czasami kapitan) w Pucharze Syrenki i el. EURO (m.in. hat-trick z Mołdawią). W połowie października miał okazję trenować z "jedynką".

Do mocnych stron Adkonisa należy zaliczyć strzał, grę obiema nogami, podanie crossowe, grę 1 na 1 w obronie, obserwację przestrzeni i stałe fragmenty.

Pomocnik wszedł na boisko w 82. minucie sparingu pierwszej drużyny Legii z zespołem z Elbląga.

Statystyki Adkonisa (kontrakt do 30.06.2024) w pierwszej części sezonu 2023/2024:

• Legia II – 6 meczów, 191 minut
  • Legia U-19 – 4 mecze, 255 minut, 2 gole
  • Reprezentacja Polski U-17 – 8 meczów, 630 minut, 5 goli, 2 asysty drugiego stopnia
Jakub Adkonis

Jakub Żewłakow (środkowy pomocnik; rocznik 2006) – Poszedł w rodzinne ślady i zdecydował się na podtrzymanie tradycji. Zaczął grę w piłkę w Pogoni Józefów, a w 2013 roku – po zakończeniu kariery w Legii przez jego tatę, Michała – poszedł na nabory i został zawodnikiem "Wojskowych".

W ub.r. zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych, a latem dołączył do zespołu U-19. Na początku trwającego sezonu uczył się rywalizacji na wyższym szczeblu. Punktem kulminacyjnym okazały się zajęcia z "jedynką" w połowie października, po których odblokował się pod kątem statystyk w CLJ, a jego gra wskoczyła na wyższy poziom.

W pierwszej części sezonu 2023/2024 wystąpił 16 razy w Centralnej Lidze Juniorów do lat 19, strzelił 5 goli, miał 8 asyst, 3 asysty drugiego stopnia i wywalczył rzut karny. Obecnie jest liderem klasyfikacji kanadyjskiej w drużynie Filipa Raczkowskiego.

Z mojego punktu widzenia, ostatni rok był troszkę inny niż pozostałe. Zrozumiałem, że jest szansa, że gra w piłkę może być czymś więcej niż tylko pasją – opowiadał 17-letni Żewłakow, który na początku grudnia rozpoczął treningi z III-ligowymi rezerwami i zdobył bramkę w sparingu "dwójki" z Legionovią Legionowo (3:0).

Do największych zalet młodego "Żewłaka" należą m.in. balans i zwinność. To zawodnik o specyficznej budowie ciała, który z łatwością porusza się po boisku.

Żewłakow pojawił się na murawie w 82. minucie meczu towarzyskiego "jedynki" z Olimpią.

Statystyki Żewłakowa (kontrakt do 30.06.2025) w pierwszej części sezonu 2023/2024:

• Legia U-19 – 16 meczów, 1352 minuty, 5 goli, 8 asyst, 3 asysty drugiego stopnia, 1 wywalczony rzut karny
Jakub Żewłakow

Wojciech Urbański (ofensywny pomocnik; rocznik 2005) – Zaczął przygodę z piłką w KS Tymbark, potem występował w Turbaczu Mszana Dolna, a w latach 2018 – 2023 reprezentował Wisłę Kraków. W minionym sezonie zagrał 27 meczów w Centralnej Lidze Juniorów U-19, zdobył 2 bramki i miał 3 asysty. W tzw. międzyczasie trenował z pierwszą drużyną "Białej Gwiazdy", a także uczestniczył w sparingu z Garbarnią.

Pół roku temu dołączył do Legii II, podpisując 2-letni kontrakt, z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. W pierwszej części trwającego sezonu wystąpił w 12 meczach "dwójki" (11 w III lidze, 1 w Pucharze Polski), strzelił 2 gole, wywalczył 1 asystę i 2 asysty drugiego stopnia. Miałby na koncie pewnie więcej spotkań w rezerwach, ale w środku jesieni zmagał się z urazem (zwichnięcie barku). – Wskoczył do podstawowego składu w 3. kolejce i stał się ważnym ogniwem drużyny. Za nim bardzo wyrównana runda – mówił trener Jacek.

We wrześniu ub.r. "Urban" zadebiutował w reprezentacji do lat 19 (spotkania z Danią i Szwecją; 1 asysta drugiego stopnia), a 1 grudnia wsparł zespół juniorów starszych przeciwko Pogoni w Szczecinie. Do jego atutów należy m.in. technika, sposób poruszania się po boisku, drybling i kontrola piłki.

Urbański zagrał w drugiej połowie ostatniego sparingu "jedynki" i strzelił ładnego gola zza pola karnego, ustalając wynik meczu towarzyskiego z Olimpią.

Statystyki Urbańskiego (kontrakt do 30.06.2025) w pierwszej części sezonu 2023/2024:

• Legia II – 12 meczów, 752 minuty, 2 gole, 1 asysta, 2 asysty drugiego stopnia
  • Legia U-19 – 1 mecz, 66 minut, 1 asysta drugiego stopnia
  • Reprezentacja Polski U-19 – 2 mecze, 96 minut, 1 asysta drugiego stopnia
Wojciech Urbański Ernest Muci

Jakub Zieliński (bramkarz; rocznik 2008) – Występował w klubach z Gdańska, czyli Jaguarze oraz Gedanii, w barwach której zadebiutował w III lidze w wieku zaledwie 14 lat. W przeszłości trenował z US Sassuolo U-18 (Włochy) i Sportingiem CP U-19 (Portugalia).

Dołączył do Legii II w połowie 2023 roku. W minionej rundzie wystąpił parę razy w Centralnej Lidze Juniorów i III-ligowych rezerwach. – Ze względów zdrowotnych, zadebiutował w "dwójce" trochę później, ale został najmłodszym bramkarzem w rozgrywkach Pucharu Polski, świetnie zagrał z Ruchem Chorzów – mówił Jacek.

W meczach drugiej drużyny Legii można było zaobserwować u niego wysoki poziom wyszkolenia technicznego, dużą skuteczność w pojedynkach 1 na 1 z przeciwnikiem i dobre czucie gry. Jak na swój młody wiek, ma spore doświadczenie (etatowy reprezentant Polski do lat 16), jest bardzo odważny na przedpolu, w powietrzu, przy dośrodkowaniach. To bramkarz o świetnych warunkach fizycznych.

Statystyki Zielińskiego (kontrakt do 30.06.2025) w pierwszej części sezonu 2023/2024: