Boruc pożegnany, remis Legii z Celtikiem

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub Waliszewski

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski

20.07.2022 18:00

(akt. 22.07.2022 12:52)

Legia Warszawa zremisowała u siebie 2:2 z Celtikiem FC w sparingu będącym pożegnaniem Artura Boruca z profesjonalnym futbolem. Do przerwy Szkoci prowadzili 2:0, ale po zmianie stron Legia doprowadziła do wyrównania po golach Macieja Rosołka i Josue.
Sparingi letnie 2022/2023 - Sparingi
2 2

(0:2)

Celtic GlasgowCeltic Glasgow
20-07-2022 18:00 Warszawa
Paweł Raczkowski Canal+ Sport, Canal+ online
20'
43'
46'
46'
58'
63'
66'
70'
83'
83'
Legia WarszawaCeltic Glasgow
  • 1. Joe Hart

46'
  • 56. Anthony Ralston

46'
  • 20. Cameron Carter-Vickers

58'
  • 57. Stephen Welsh

83'
  • 25. Alexandro Bernabei

46'
  • 42. Callum McGregor

58'
  • 41. Reo Hatate

46'
  • 33. Matt O'Riley

46'
  • 49. James Forrest

46'
  • 11. Liel Abada

46'
  • 38. Daizen Maeda

58'

• 29. Scott Bain

46'
  • 31. Benjamin Siegrist

• 2. Christopher Jullien

58'
  • 3. Greg Taylor

46'
  • 8. Kyogo Furuhashi

46'
  • 14. David Turnbull

46'
  • 16. James McCarthy

58'
  • 17. Jota

46'
  • 19. Mikey Johnston

58'
  • 21. Yosuke Ideguchi

46'
  • 50. Bosun Lawal

83'
  • 88. Josip Juranović

46'

Legia ma za sobą szósty mecz towarzyski od początku letniego okresu przygotowawczego. Warszawiacy zmierzyli się przy Łazienkowskiej z Celtikiem FC. Ciekawy sparing, interesujący rywal, ale daniem głównym okazało się pożegnanie Artura Boruca z profesjonalnym futbolem. We wtorek 42-latek po raz ostatni trenował z drużyną, a w środę, 20 lipca br., oficjalnie zakończył karierę. Trudno było sobie wyobrazić lepsze spotkanie na jego rozstanie z futbolem. "Borubar" reprezentował "Wojskowych" w latach 2000-2005 oraz 2020-2022 (2 mistrzostwa Polski, 1 Puchar Ligi), a w barwach "The Bhoys" występował od 2005 do 2010 roku (3 mistrzostwa Szkocji, 2 Puchary Ligi Szkockiej, 1 Puchar Szkocji, 22 mecze w Lidze Mistrzów).

Spotkanie od początku mogło się podobać. Obie drużyny grały otwarty futbol, dzięki czemu nie brakowało okazji z obu stron. Pierwszą groźną sytuację legioniści stworzyli w 4. minucie. Paweł Wszołek w pełnym biegu zagrał w kierunku Makany Baku, który w ostatniej chwili został uprzedzony przez obrońcę Celtiku. Moment później były zawodnik Warty Poznań był blisko gola po podaniu Josue. Portugalczyk dośrodkował na dalszy słupek do Baku, lecz Niemiec nie zdołał sięgnąć futbolówki.

Szkoci odpowiedzieli po kwadransie rywalizacji. James Forrest płasko uderzył z 8. metra, ale świetną interwencją popisał się Boruc. "The Bhoys" przejęli inicjatywę i w 20. minucie objęli prowadzenie. Callum McGregor zacentrował z głębi pola do Reo Hatate, a Japończyk pokonał "Borubara" po efektownym woleju. Mistrzowie Szkocji nie zamierzali poprzestać na jednym golu, w dwóch sytuacjach zabrakło im do szczęścia dosłownie kilku centymetrów, gdyż Matt O'Riley i McGregor trafili w słupek.

"Wojskowi" długo nie potrafili zagrozić bramce Joe Harta. W 38. minucie dobrą okazję do wyrównania miał Filip Mladenović, lecz uderzył wysoko ponad poprzeczką. W końcówce pierwszej połowy Celtic strzelił drugiego gola. Hatate precyzyjnie podał w pole karne do Daizena Maedy, który nie pomylił się w sytuacji sam na sam z Borucem i podwyższył prowadzenie.

Druga połowa rozpoczęła się znakomicie dla Legii. Maciej Rosołek wygrał pojedynek z Cameronem Carter-Vickersem i pokonał Scotta Baina po uderzeniu w lewy, dolny róg. Asystę przy tym golu miał... Kacper Tobiasz, który popisał się precyzyjnym wykopem. W przeciwieństwie do pierwszych 45 minut, gra "Wojskowych" mogła się podobać. Warszawiacy podchodzili do przeciwnika wysokim pressingiem i zepchnęli mistrzów Szkocji do defensywy. Świetną okazję do wyrównania miał Rosołek, ale uderzył niecelnie po płaskim podaniu Wszołka.

Legioniści nie zamierzali składać broni i w 66. minucie dopięli swego. Mladenović miękko dośrodkował na 17. metr do Josue, a Portugalczyk przyjął piłkę na klatkę piersiową i skutecznie uderzył z woleja w lewy, dolny róg bramki. Potem tempo gry spadło. Spokój na boisku przerwał dopiero, w 89. minucie, Michael Johnston. Napastnik "The Bhoys" oddał mocny strzał, który sparował do boku Cezary Miszta. W końcówce spotkania doszło do symbolicznej zmiany. Boruc, którego w przerwie zmienił Tobiasz, wrócił na murawę, przeszedł przez szpaler i zastąpił Misztę. I zakończył karierę w domu, na stadionie przy Łazienkowskiej.

Ostatecznie Legia zremisowała 2:2 z Celtikiem FC, a w sobotę, 23 lipca (godz. 20:00), zmierzy się w Warszawie z Zagłębiem Lubin w 2. kolejce PKO Ekstraklasy.

Autor: Jakub Waliszewski