"EuroLegia" od Okuki po Urbana: Kto najskuteczniejszy?
30.11.2013 18:59
Obecny szkoleniowiec Legii prowadził zespół z Łazienkowskiej w największej ilości potyczek europejskich. Pod kątem średniej zdobyczy punktowej przypadającej na jeden mecz, plasuje się lepiej od Jacka Zielińskiego i Dariusza Wdowczyka, ale ustępuje Maciejowi Skorży, Dariuszowi Kubickiemu oraz Dragomirowi Okuce, który przy gratyfikacji 3 punkty za zwycięstwo i 1 punkt za remis, "zdobywał" średnio 1,93 "oczka" na mecz.
Największa skuteczność punktowa:
1. Okuka 1,93 pkt/mecz
2. Kubicki
Skorża 1,50 pkt/mecz
3. Urban 1,20 pkt/mecz*
4. Wdowczyk 1,17 pkt/mecz
5. Zieliński 0 pkt/mecz
Jan Urban, znajduje się w górnej połowie stawki, jeśli chodzi o średni bilans bramek, przypadający na jedno spotkanie. Wraz z przewodzącym zestawieniu Dariuszem Kubickim i Dragomirem Okuką, może się pochwalić średnim, pozytywnym bilansem. "Na zero" wypadł Dariusz Wdowczyk. Z kolei - co ciekawe - ujemny bilans bramkowy ma Maciej Skorża, którego drużyna dwa lata temu przysporzyła warszawskim kibicom wielu pozytywnych emocji na arenie międzynarodowej. Znowu natomiast lepiej przemilczeć niechlubny blamaż Jacka Zielińskiego z FC Zurich, który i w tym zestawieniu stawia go na ostatniej pozycji.
Najlepszy średni bilans bramek na mecz:
1. Kubicki +1 (8 strzelonych:4 stracone, 4 mecze)
2. Okuka +0,71 (31:21, 14 meczów)
3. Urban +0,12 (33:30, 25 meczów)*
4. Wdowczyk 0 (6:6, 6 meczów)
5. Skorża -0,08 (15:16, 12 meczów)
6. Zieliński -2 (1:5, 2 mecze)
Spośród wziętej "pod lupę" szóstki, w największej ilości spotkań Legię prowadził Jan Urban. Pomijając sezon, w którym Legia odpadła przez dyskwalifikację w starciu z Vetrą Wilno, Urban prowadzi "Wojskowych" już w czwartej edycji rozgrywek europejskich. Niestety ani razu nie udało mu się wyeliminować zespołu wyżej notowanego, natomiast dyskusyjne jest, czy będące w danych okresach w wyraźnych kryzysach FK Moskwa, lub Rosenborg Trondheim nie były w zasięgu klubu z Łazienkowskiej. Polemizować nie wypada jednak z tym, że Apollon Limassol to klub od którego Legia ma zarówno większy potencjał, jak i poziom finansowo-organizacyjny. To jednak Cypryjczycy uplasują się wyżej w grupie J bieżącej edycji Ligi Europy.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, ale z najmocniejszymi rywalami mierzył się chyba Dragomir Okuka, gdyż Valencia 12 lat temu była w ścisłej, europejskiej czołówce, a od FC Bercelony, mimo jej kryzysu, Legię również dzieliła wtedy przepaść. Łatwego zadania nie miał też Dariusz Kubicki, któremu przyszło się mierzyć z naprawdę mocną wówczas Austrią Wiedeń (późniejszy ćwierćfinalista ówczesnej edycji Pucharu UEFA). Dużym osiągnięciem byłoby także wyeliminowanie bogatego Szachtara Donieck za czasów Dariusza Wdowczyka. Jedno z trudniejszych zadań przypadło też Maciejowi Skorży, który aby tylko awansować do Ligi Europy, musiał uporać się z reprezentującymi bogartsze i silniejsze ligi: Gaziantepsporem i Spartakiem, a później udało mu się jeszcze zostawić w pokonanym polu Hapoel Tel Awiw oraz Rapid Bukareszt, który kilka tygodni wcześniej nie pozostawił żadnych złudzeń Śląskowi Wrocław i kibicom prównującym poziom ligi rumuńskiej z polską.
Pamiętać należy również, że Legia sprzed 10 lat, w której pracowali Okuka, czy Kubicki, to inny biegun niż Legia dzisiejsza - z nowym stadionem i innymi możliwościami finansowo-organizacyjnymi. Poza samą Legią, zmienił się także poziom ligi oraz konkurencji zagranicznej. Pytanie, czy mamy prawo obecnie wymagać postawy choćby godnej, jest chyba (co najmniej) uzasadnione.
Największa ilość meczów (wyeliminowani rywale wytłuszczoną czcionką):
1. Urban 25* (FK Homel, FK Moskwa, Olimpi Rustawi, Broendby Kopenhaga, Metalurgs Lipawa, SV Ried, Rosenborg Trondheim, FC News Saints, Molde FK, Steaua Bukareszt, Lazio Rzym, Apollon Limassol, Trabzonspor)
2. Okuka 14 (Etzella Ettelbruck, Elfsborg Boras, Valencia CF, Vardar Skopje, FC Barcelona, FC Utrecht, Schalke 04 Gelsenkirchen)
3. Skorża 12 (Gaziantepspor, Spartak Moskwa, PSV Eindhoven, Hapoel Tel Awiw, Rapid Bukareszt, Sporting Lizbona)
4. Wdowczyk 6 (Fimleikafelag Hafnarfjordur, Szachtar Donieck, Austria Wiedeń)
5. Kubicki 4 (FC Tbilisi, Austia Wiedeń)
6. Zieliński 2 (FC Zurich)
*Przegrany walkowerem mecz z Vetrą Wilno (2:0 dla Vetry po pierwszej połowie meczu w Wilnie) nie był brany pod uwagę przy zestawieniu.
Dokładne dane ze wszystkich meczów Legii znajdziecie pod adresem www.legia.net/historia.
Regulamin:
Punktacja rankingu:
Za każdy nowy komentarz użytkownik dostaje 1 punkt. Jednak, gdy narusza on nasze zasady i zostanie dezaktywowany, użytkownik straci 2 punkty. W przypadku częstych naruszeń zastrzegamy sobie możliwość nakładania wyższych kar punktowych, a nawet tymczasowych i permanentnych banów.