10 listopada

Grano dzisiaj (10.11). Wymiana ciosów

10.11.2022 07:00

(akt. 09.11.2022 23:37)

Dziesiątego listopada legioniści rozegrali 14 meczów. Tego dnia stołeczna drużyna odwróciła losy spotkania i wygrała 2:1 z Wisłą Kraków.

Równo 48 lat temu "Wojskowi" spotkali się u siebie z Wisłą Kraków. W obu zespołach grało po kilku reprezentantów – z jednej strony Kazimierz DeynaLesław Ćmikiewicz i Robert Gadocha, z drugiej Zdzisław KapkaMarek Kusto i Kazimierz Kmiecik – którzy stworzyli niezwykle emocjonujące i dramatyczne widowisko.

Początek spotkania należał do gości z Krakowa. Ich przewaga przyniosła gola (Kusto). Po stracie bramki legioniści pogubili się, niewidoczny był ich atak. Przyczyny można szukać w nietypowym ustawieniu drużyny. Był to chyba jedyny mecz, w którym Gadocha zamiast na lewym skrzydle, wystąpił w środku boiska. Manewr ten się nie powiódł.

Druga połowa to była wymiana ciosów. Mecz stawał się z minuty na minutę coraz bardziej brutalny, a w nieczystych zagraniach przodował wiślak Andrzej Garlej. Warszawiakom udało się jednak odwrócić losy spotkania w ostatnim kwadransie. W 78. min wyrównał Jan Pieszko, a 2 min przed końcowym gwizdkiem zwycięskiego gola strzelił Tadeusz Nowak. To jednak nie był koniec emocji. Chwilę później przy linii bocznej od strony trybuny krytej doszło do wymiany ciosów między Garlejem a Nowakiem, przy czym ostatnie słowo należało do piłkarza Legii. Garlej padł na bieżnię, legionista, widząc nadbiegającego sędziego, też się przewrócił, łapiąc się za twarz. Niewiele to pomogło, arbiter Zbigniew Strociak nakazał mu opuścić boisko. Warszawski zespół musiał więc radzić sobie bez niego.