Grano dzisiaj, czyli mecze Legii z 15 września – Debiut w Pucharze UEFA

15.09.2021 05:00

(akt. 14.09.2021 23:32)

Piętnastego września zawodnicy Legii grali 11 razy. Tego dnia zadebiutowali w rozgrywkach Pucharu UEFA.

Legioniści po raz ostatni grali 15 września 10 lat temu. Wówczas przegrali na wyjeździe 0:1 z PSV Eindhoven w 1. kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Jedynego gola w meczu strzelił Dries Mertens, który występuje obecnie w SSC Napoli. Fotoreportaż jest dostępny tutaj.

– Przegraliśmy mecz z bardzo dobra drużyną, ale czujemy duży niedosyt. Jest to spowodowane tym, że w pierwszej połowie – kiedy przegraliśmy całe spotkanie - oddaliśmy zbyt wiele pola rywalom, mieliśmy zbyt dużo respektu dla przeciwnika. Próbowaliśmy stworzyć zagrożenie kontrą po odbiorze piłki, ale za wolno to robiliśmy i dlatego nie było zagrożenia. W drugiej połowie graliśmy odważniej, było więcej pomysłu na grę, determinacji – widziałem chęć zdobycia wyrównującej bramki. Mieliśmy dziś jednak zbyt mało atutów w ataku aby wyrównać. Dlatego trzeba przyjąć porażkę z godnością i oddać PSV, że byli od nas drużyną lepszą - skomentował trener LegiiMaciej Skorża.

Na pewno w pierwszej połowie graliśmy za bardzo cofnięci i pozwoliliśmy rywalowi na bardzo dużo. Nie za bardzo wiedzieliśmy wtedy, czego tak naprawdę chcemy. Przeciwnik to wykorzystał i zdobył bramkę. Za dużo swobody mieli zwłaszcza dwaj stoperzy PSV, którzy bez problemów wchodzili z piłką na naszą połowę – powiedział po meczu Miroslav Radović.

Debiut w Pucharze UEFA

W sezonie 1971/1972 legioniści debiutowali w Pucharze UEFA, rozgrywkach przeformatowanych z Pucharu Miast Targowych. W rundzie pierwszej los przydzielił Legii FC Lugano. Warszawski zespół w latach 70. miał wyrobioną markę, dlatego kierownictwo trzeciego wówczas zespołu ligi szwajcarskiej przed spotkaniem nie ukrywało pesymizmu.

15 września potwierdziły się ich obawy. Wicemistrz Polski łatwo wygrał na wyjeździe 3:1. W 20. min pierwszego gola strzelił Lesław Ćmikiewicz, w 61. min prowadzenie podwyższył Władysław Stachurski. Szwajcarzy niewiele mogli zdziałać w konfrontacji z naszpikowaną reprezentantami kraju Legią. Przy stanie 0:2 z pomocą przyszedł im sędzia, dyktując kontrowersyjny rzut karny. Dwie minuty przed końcem Tadeusz Nowak przywrócił warszawiakom 2-bramkową przewagę. - Na Legii można polegać – napisano w relacji w „Przeglądzie Sportowym”.  Z kolei ukazujący się w Lugano dziennik „Corriere del Ticino” stwierdził, że wynik 3:1 dla Legii już na dobre rozstrzyga kwestię awansu.

Jedyny gol Grzybowskiego

Równo 59 lat Legia grała u siebie z Polonią Bytom (1:2). Spotkanie jest wartym odnotowania, ale tylko ze względu na Henryka Grzybowskiego, który zdobył bramkę dla Legii. Był to jego jedyny gol w czasie długiej kariery przy Łazienkowskiej (198 meczów).