Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

24.03.2023 19:20

(akt. 24.03.2023 22:52)

Koszykarze Legii wygrali na Bemowie 108:90 ze Startem Lublin w 24. kolejce Energa Basket Ligi. Dla "Zielonych Kanonierów" to zarazem 4. zwycięstwo z rzędu.

Pierwsza kwarta meczu ze Startem Lublin stała pod znakiem ofensywy. Z dużą energią spotkanie rozpoczął Travis Leslie, który zdobył pierwsze punkty dla Legii dobijając własny rzut. Po chwili ładnie pod koszem Billy’ego Garretta znalazł Dariusz Wyka, by w kolejnej akcji samemu trafić za trzy punkty, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 7:2. Po stronie gości ciężar zdobywania punktów wzięli na siebie Amerykanie i po akcji 2+1 Clevelanda Melvina, Start wyszedł na pierwsze prowadzenie 11:10. Jednak przewaga gości utrzymała się przez zaledwie kilkanaście sekund, ponieważ legioniści rewelacyjnie trafiali za trzy punkty, jednak w końcówce tej odsłony to lublinianie wyregulowali celowniki i po celnych trójkach Kacpra Młynarskiego oraz Mateusza Dziemby wyszli na prowadzenie 30:29 w ostatniej akcji tej kwarty.

Drugą ćwiartkę celną trójką otworzył Wyka i w kolejnych minutach prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Z coraz lepszej strony zaczął pokazywać się Aric Holman, który zdobył w pierwszej połowie tej odsłony aż 7 z 14 "oczek" dla Legii i to po celnych trójkach środkowego "Zielonych Kanonierów" oraz Grzegorza Kamińskiego gospodarze prowadzili 44:38. W kolejnych minutach goście starali się wykorzystać przewagę podkoszową, co nie przyniosło oczekiwanego rezultatu i w końcówce trener Artur Gronek zdecydował się obniżyć skład, co wpłynęło na skuteczność legionistów na dystansie. Mimo słabszej końcówki koszykarze Legii utrzymali minimalne prowadzenie i na przerwę schodzili wygrywając 54:53.

Po zmianie stron, tak jak na początku spotkania, ponownie dobre otwarcie zaliczył Leslie do spółki z Garrette’m. To dobra postawa obu Amerykanów pomogła Legii wyjść na 8-punktowe prowadzenie, lecz zawodnicy Startu skrupulatnie wykorzystywali przewagę wzrostu pod koszem, a dobre spotkanie rozgrywał Dayshon Smith nie pozwalając zbytnio uciec gospodarzom. W końcówce tej kwarty ciężar zdobywania punktów dla Legii, wziął na siebie niewidoczny do tej pory Kyle Vinales i po 30 minutach "Zieloni Kanonierzy" prowadzili ze Startem 81:75.

W czwartej kwarcie legioniści długo musieli radzić sobie na boisku bez Wyki i Leslie’go, którzy mieli na swoim koncie po cztery przewinienia. Jednak już na początku tej odsłony po trzech celnych rzutach osobistych Grzegorza Kulki wyszli na 10-punktowe prowadzenie, a po kolejnym dobrym fragmencie i punktach spod obręczy Łukasza Koszarka było już 90:77. Na 5,5 minuty przed końcem meczu swoje piąte wykluczające z dalszej gry przewinienie zaliczył Leslie, a z czteroma faulami na parkiecie przebywał Garett co mocno ograniczało obronę Legii. Jednak podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego, wyjątkowo dobrze dzielili się piłką w tym meczu mając aż 30 asyst i już na trzy minuty przed końcem mieli na koncie 103 punkty prowadząc 17 "oczkami". W końcówce trener Legii mógł sięgnąć po młodszych zawodników i ostatecznie Legia wygrała ze Startem 108:90 odnosząc piętnaste zwycięstwo w tym sezonie EBL.

W najbliższy piątek, 31 marca (godz. 17:30), Legia znowu zmierzy się u siebie, tym razem z Astorią Bydgoszcz.

24. kolejka Energa Basket Ligi: Legia Warszawa – Start Lublin 108:90 (29:30, 25:23, 27:22, 27:15)

Legia: Billy Garrett 27 pkt. 2 zb. 7 as., Grzegorz Kulka 19 pkt. 5 zb. 2 as., Kyle Vinales 18 pkt. 5 zb. 6 as. 3 str., Travis Leslie 11 pkt. 4 zb. 6 as. 5 fl., Aric Holman 18 pkt. 5 zb.  2 as. 4 bl., Dariusz Wyka 6 pkt. 4 zb. 2 as., Grzegorz Kamiński 5 pkt. 1 zb. 2 as., Janis Berzins 2 pkt. 4 zb. 1 as., Łukasz Koszarek 2 pkt. 2 zb. 2 as., Szymon Kołakowski 0 pkt., Benjamin Didier-Urbaniak 0 pkt., Geoffrey Groselle-

Start: Gabe DeVoe 17 pkt.  4 zb. 3 as., Dayshon Hassan Smith 16 pkt. 4 zb. 11 as. 4 str., Kacper Młynarski 12 pkt. 3 zb. 1 as., Mateusz Dziemba 12 pkt. 3 zb. 1 as., Benas Griciunas 11 pkt. 6 zb. 1 as., Cleveland Melvin 10 pkt.2 zb. 3 str., Michał Krasuski 10 pkt. 3 zb., Klavs Cavars 2 pkt. 7 zb., Bartłomiej Pelczar 0 pkt. 3 as.,  Michał Grzesiak-, Kacper Świtacz-, Sebastian Walda-

TERMINY NAJBLIŻSZYCH MECZÓW LEGII:
31.03 (PT) g. 17:30 Legia Warszawa – Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz [Polsat Sport Extra]
08.04 (SO) g. 15:30 Tauron GTK Gliwice – Legia Warszawa [Emocje.TV]
16.04 (ND) g. 17:30 Trefl Sopot – Legia Warszawa [Polsat Sport Extra]
20.04 (CZ) g. 17:30 Legia Warszawa – Suzuki Arka Gdynia [Polsat Sport Extra]