Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

06.10.2024 17:17

(akt. 06.10.2024 17:42)

Koszykarze Legii mają za sobą nieudaną inaugurację sezonu ligowego. Warszawiacy przegrali u siebie 68:77 z MKS-em Dąbrowa Górnicza w 1. kolejce Orlen Basket Ligi.

W środowym meczu ENBL w barwach Legii nie mógł wystąpić narzekający na uraz Andrzej Pluta, z kolei w meczu otwierającym sezon PLK z MKS-em trener Ivica Skelin, nie mógł skorzystać z chorego Jawuna Evansa. Koszykarze z Dąbrowy Górniczej, w pierwszych minutach próbowali wykorzystywać przewagę wzrostu mierzącego 217 cm Mattiasa Markussona. Jednak pierwsze punkty w meczu zdobył zza łuku Kameron McGusty. Grający akcje typu inside-out goście wypracowali sobie minimalną przewagę. Z kolei legioniści starali się wykorzystywać grę pick&roll z wysokim środkowymi MKS-u, którzy nie nadążali ze zmianą krycia. Na 3 minuty przed końcem doskonale znany kibicom z Warszawy Raymond Cowels wyprowadził swój zespół na prowadzenie 16:11. Sygnał do odrabiania strat dał McGusty i końcowy fragment należał już do gospodarzy, którzy wygrali pierwszą kwartę 21:19.

Drugą ćwiartkę celnym rzutem z półdystansu rozpoczął Shawn Jones, ale wtedy przyjezdni przyspieszyli grę i mieli serię punktową 8:0. Legionistom w tym meczu ewidentnie brakowało klasycznego rozgrywającego. Na tej pozycji Evansa próbowali zastąpić Pluta i McGusty, ale nie potrafili wykorzystać przewag swojej drużyny na zasłonach. Koszykarze z Warszawy próbowali gonić wynik, ale goście grali mądrzej, albo trafiali rzuty trzypunktowe, albo znajdowali przewagę pod koszem Markunssona. Gospodarze wyglądali na zupełnie przestraszonych twardymi warunkami jakie postawili im goście, zwłaszcza we fragmentach kiedy trener Boris Balibrea wprowadzał na boisko pod koszem 217-centymetrowych Markussona i Adama Łapetę. Ostatecznie goście schodzili do szatni prowadząc 46:37.

Po zmianie stron nadzieję dawała lepsza gra w ataku Legii, w 1,5 minuty udało się zmniejszyć straty do 4 "oczek". Po kilku przechwytach "Zieloni Kanonierzy" wygrali pierwszy fragment drugiej połowy 10:2 i straty zmalały do zaledwie 1 punktu, ale potem 6 punktów dla MKS-u zdobył Maciej Kucharek. Legioniści całą kwartę gonili wynik i kilkukrotnie wydawało się, że uda im się odzyskać prowadzenie, ale za każdym razem goście w kluczowym momencie trafiali zza łuku i ostatecznie MKS prowadził po 30 minutach 62:57.

W czwartej kwarcie legioniści dalej nie mieli pomysłu jak grać po atakowanej stronie parkietu. Z kolei MKS grał mądrze w obronie i cały czas wymuszał na legionistach grę w kierunku swoich środkowych, którzy skutecznie wybijali koszykówkę z głów gospodarzy. "Zieloni Kanonierzy" cały czas szarpali i przy dobrych fragmentach McGusty’ego, który zdobył aż 27 punktów przy dobrej skuteczności, straty zmalały do 4 "oczek". Jednak na każdy lepszy fragment Legii w ataku, natychmiast pojawiały się kolejne błędy w obronie i ostatecznie MKS wygrał w pierwszej kolejce w Warszawie 77:68.

W najbliższy piątek, 11 października (godz. 15:30), koszykarze Legii zagrają na wyjeździe ze Startem Lublin.

1. KOLEJKA ORLEN BASKET LIGI: LEGIA WARSZAWA – MKS DĄBROWA GÓRNICZA 68:77 (21:19, 16:27, 20:16, 11:15)

LEGIA: Kameron McGusty 27 pkt. 3 zb. 1 as. 4 str., Andrzej Pluta 11 pkt. 1 zb. 8 as. 3 prz., Mate Vucić 11 pkt. 7 zb., Michał Kolenda 6 pkt. 6 zb., Ojars Silins 5 pkt. 7 zb. 1 as., Shawn Jones 5 pkt. 3 zb., Maksymilian Wilczek 2 pkt. 1 zb., Dominik Grudziński 1 pkt. 2 zb., Marcin Wieluński 0 pkt. 4 as., Julian Dąbrowski-

MKS: Mattias Markusson 16 pkt. 9 zb., Souleymane Boum Jr. 11 pkt. 3 zb. 10 as. 4 str., David Hook 11 pkt. 4 zb., Maciej Kucharek 11 pkt. 1 zb. 2 as., Aleksander Załucki 10 pkt. 3 zb. 1 as., Raymond Cowels III 9 pkt. 2 zb. 1 as., Marcin Piechowicz 5 pkt. 8 zb. 5 as., Adam Łapeta 4 pkt. 3 zb. 3 as., Filip Stryjewski 0 pkt. 5 zb., Maksymilian Szefler-, Jakub Wojdała-

Tabelę i więcej informacji o koszykówce znajdziecie na podstronie dot. stołecznej sekcji, TUTAJ.