Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

02.10.2024 20:30

(akt. 02.10.2024 22:41)

Koszykarze Legii świetnie zaczęli rywalizację w European North Basketball League (ENBL). Warszawiacy wygrali 102:72 z norweskim Fyllingen Lions, dla którego był to pierwszy start w pucharach.

Pierwszy mecz w rozgrywkach European North Basketball League legioniści rozpoczęli rewelacyjnie, od prowadzenia 12:0 w 2,5 minuty gry, nie pudłując żadnego rzutu. Przy tak dużej różnicy o czas poprosił trener Calix N’Diaye, po którym pierwsze punkty dla gości zdobył Lars Espe, który po chwili dorzucił jeszcze celny rzut zza łuku. Jednak przewaga Legii była ogromna i w połowie kwarty gospodarze prowadzili 22:5, a po wypracowaniu 20-punktowej przewagi trener Ivica Skelin wpuścił na boisko Mikołaja Wieluńskiego i Maksymiliana Wilczka, pozwalając im łapać minuty w rozgrywkach ENBL. Legioniści po pierwszych 10 minutach prowadzili z mistrzem Norwegii 43:16, a najbardziej wyróżniającym się graczem Legii w pierwszej odsłonie po obu stronach boiska był Ojars Silins, który zdobył 12 punktów. Bardzo pewnie czuli się również Jawun Evans i Kameron McGusty, którzy dorzucili 13 i 7 "oczek".

Zawodnicy Fyllingen Lions po fatalnej pierwszej kwarcie, w której pozwolili Legii trafić 18 z 20 rzutów z  gry, w drugiej odsłonie postanowili poprawić defensywę ustawiając obronę strefową. Legioniści mieli spore problemy z rozbiciem strefy, a jednocześnie wydaje się, że trochę zlekceważyli przeciwnika, co napędziło gości i pomogło wygrać pierwszą połowę tej kwarty 13:5. Dopiero po czasie dla szkoleniowca "Zielonych Kanonierów" jego zespół się przebudził i na przerwę schodził prowadząc 64:37, wciąż mając zdecydowaną przewagę w każdym elemencie gry.

Po zmianie stron Silins dwukrotnie trafił zza łuku, a goście odpowiedzieli dwoma trafieniami z półdystansu. Jednak legioniści cały czas mieli problemy z rozbijaniem obrony strefowej norweskiej drużyny. Koszykarze z Bergen minimalnie odrabiali straty, ale przy ponad dwudziestopunktowym prowadzeniu zawodnicy Legii grali cierpliwie próbując różnych rozwiązań w ataku, co nie przenosiło korzystnych rezultatów. Z kolei Fyllingen po fatalnej pierwszej odsłonie z każdą kwartą odnajdywał pewność siebie i wygrał tę ćwiartkę 20:19.

W ostatniej kwarcie legioniści starali się grać długie i cierpliwe akcje, co przy prawie trzydziestopunktowym prowadzeniu, pomagało nieznacznie powiększać prowadzenie. Przy tak wysokim prowadzeniu trener Skelin już na 7 minut przed końcem dał szansę debiutu 17-letniemu Julianowi Dąbrowskiemu, któremu udało się zdobyć swoje pierwsze punkty w barwach Legii. Ostatecznie "Zieloni Kanonierzy" bardzo dobrze rozpoczęli rywalizację w rozgrywkach ENBL pokonując Fyllingen Lions 102:72.

W najbliższą niedzielę, 6 października (godz. 15:30), koszykarze Legii zagrają u siebie z MKS-em Dąbrowa Górnicza.

ENBL: LEGIA WARSZAWA – FYLLINGEN LIONS 102:72 (43:16, 21:21, 19:20, 19:15)

LEGIA: Dominik Grudziński 24 pkt. 10 zb. 4 as. 3 str., Ojars Silins 21 pkt. 4 zb. 2 as., Kameron McGusty 15 pkt. 3 zb. 4 as., Shawn Jones 11 pkt. 4 zb. 1 as., Michał Kolenda 10 pkt. 5 zb. 1 as., Jawun Evans 9 pkt. 6 as., Maksymilian Wilczek 6 pkt. 2 zb. 2 as., Mate Vucić 2 pkt. 7 zb. 3 as., Marcin Wieluński 2 pkt. 2 zb. 5 as., Julian Dąbrowski 2 pkt. 1 zb. 1 as.

FYLLINGEN: Bouna Black N Diaye 21 pkt. 1 zb. 1 as., Dashawn Davis 15 pkt. 2 zb. 2 as. 3 str., Lars Espe 8 pkt. 3 zb. 6 as., Joel Kanyinda 8 pkt. 7 zb. 1 as., Pol Olivier 5 pkt. 1 zb. 1 as., Nikolas Skouen 5 pkt. 2 zb., Ibu Jassey Demba 4 pkt. 5 zb., Eric Fongue 4 pkt. 2 zb., Haji Jawara 2 pkt. 2 zb., Oliver Bojang Visnes 0 pkt. 1 as., Karl Otabor-, Shakil Khan-