Koszykówka: Wygrana z zespołem z Gliwic

Źródło: Legia.Net, legiakosz.com

27.01.2022 19:38

(akt. 27.01.2022 22:51)

Koszykarze Legii wygrali u siebie 86:73 z GTK Gliwice w zaległym meczu 18. kolejki Energa Basket Ligi. Dla warszawiaków to 11. zwycięstwo w tym sezonie ligowym. Udany debiut ma za sobą Robert Johnson, który zdobył aż 20 punktów.

Lepiej spotkanie rozpoczęli goście, którzy pomimo zajmowania ostatniego miejsca w ligowej tabeli grali mądrze i konsekwentnie. Pozwoliło im to objąć kilkupunktowe prowadzenie, które jednak legioniści szybko zniwelowali dzięki dobrej postawie Raymonda Cowelsa, Roberta Johnsona i Dariusza Wyki. Pierwsza kwarta padła jednak łupem gości, którzy wygrali tę część meczu 21:20. Warszawiacy mieli kilka udanych akcji i bardzo szybko prowadzenie przeszło na ich stronę. Gliwiczanie nie zamierzali składać broni, toczyli zacięty bój, w którym na półmetku spotkania byli lepsi od faworyzowanej Legii o dwa punkty (40:38).

Trener Wojciech Kamiński na pewno miał dużo uwag do swoich podopiecznych, które miał okazję przekazać w szatni. W trzeciej kwarcie Zieloni Kanonierzy nie ustawali w wysiłku, by w końcu zdominować sytuację na parkiecie. Trafiali Łukasz Koszarek, Muhammad Ali-Abdur-Rahkman i Adam Kemp, ale GTK odpowiadało dzięki świetnym zagraniom Kristijana Krajiny, Jabariego Hindsa i Kacpra Radwańskiego. Wyrównana walka na boisku przekładała się na rezultat, który przed decydującą częścią meczu był nieznacznie korzystny dla warszawiaków (60:58).

Jak się okazało to właśnie czwarta kwarta była tą w której legioniści okazali swoją wyższość nad rywalem. W ciągu 50 sekund dwukrotnie zza łuku trafił kapitan Legii, Koszarek, co pozytywnie podziałało na jego kolegów z zespołu, bowiem wkrótce po tym skuteczne akcje prezentowali Jure Skifić, Cowels i Johnson. Dobra seria legionistów zaowocowała prowadzeniem 83:71 na nieco ponad dwie minuty przed końcową syreną. Sensacji nie było – w hali OSiR Bemowo triumfowali gospodarze, którzy pokonali GTK Gliwice 86:73.

To była 11. wygrana Zielonych Kanonierów w bieżącym sezonie Energa Basket Ligi – z bilansem 11 zwycięstw i 7 porażek stołeczna ekipa plasuje się na 6. miejscu w ligowej klasyfikacji. Już w niedzielę, 30 stycznia, kolejny domowy mecz Legii Warszawa – tym razem do stolicy przyjedzie HydroTruck Radom, który zajmuje 15. miejscu w tabeli ligowej. – Wiedzieliśmy, że drużyna z Gliwic, po zmianie trenera przystąpi do meczu z nową energią. Nasz styl w pierwszej połowie nie był zadowalający, ale nałożyło się na to kilka rzeczy – przyjazd nowego zawodnika, nasz niedawny mecz w FIBA Europe Cup, niedawno też mieliśmy kilka przypadków zachorowań na koronawirusa i nie wszyscy są w pełni sił, by grać na 100 procent. Koncentrujemy się już na kolejnym meczu, ważna jest wygrana, o stylu za chwilę nikt nie będzie pamiętał – powiedział trener Kamiński.

Legia Warszawa – GTK Gliwice 86:73 (20:21, 18:19, 22:18, 26:15)

Legia: Robert Johnson 20, Łukasz Koszarek 15, Adam Kemp 9, Muhammad-Ali Abdur-Rahkman 9, Jure Skifić 9, Raymond Cowels 8, Grzegorz Kulka 7, Dariusz Wyka 7, Strahinja Jovanović 2, Grzegorz Kamiński 0, Benjamin Didier-Urbaniak 0, Szymon Kołakowski -.
Trener: Wojciech Kamiński, as. Marek Zapałowski, Maciej Jamrozik

GTK: Jabarie Hinds 21, Kristian Krajina 16, Kacper Radwański 14, Robert Stumbris 9, Daniel Gołębiowski 7, Filip Put 4, Aleksander Wiśniewski 2, Damonte Dodd 0, Mikołaj Adamczak -, Aleksander Busz -, Mateusz Staniczek  -.
Trener: Stanisław Mazanek