Koszykówka: Wysoka porażka w Hiszpanii, Legia odpadła z FIBA Europe Cup

Redaktor Michał Grzegorczyk

Michał Grzegorczyk

13.03.2024 21:45

(akt. 13.03.2024 22:54)

Koszykarze Legii przegrali na wyjeździe 53:81 z Surne Bilbao Basket w rewanżu 1/4 finału FIBA Europe Cup i odpadli z rozgrywek. Warszawiacy nie utrzymali 19–punktowej przewagi z pierwszego meczu, rozegranego na Bemowie.

Koszykarze z Bilbao, którzy musieli w tym spotkaniu odrobić 19 punktów straty z pierwszego spotkania, od początku próbowali przyspieszać grę, zaczynając mecz na dużej intensywności. Wszystkie punkty w pierwszych trzech minutach spotkania dla gospodarzy zdobył Sacha Killeya-Jones, z kolei dla Legii punktował Christian Vital. Bardzo dobrze prezentował się nieobecny w pierwszym spotkaniu Kristian Kullamae oraz Killeya-Jones, którzy wspólnie z dużą łatwością zdobyli aż 15 z 20 punktów dla swojej drużyny. Kiedy przewaga gospodarzy urosła do 10 "oczek", o czas prosić musiał trener Marek Popiołek. Po krótkiej przerwie niezły fragment miał Loren Jackson zaliczając dwie skuteczne akcje dla Legii, ale to Bilbao Basket po pierwszych 10 minutach prowadziło 29:17.

Gospodarzom potrzeba było zaledwie 14 minut tego meczu, aby odrobić wszystkie straty z pierwszego meczu i wyjść na prowadzenie 38:18. Pierwsze 4 minuty drugiej odsłony Bilbao Basket wygrało 11:1. Koszykarze na co dzień grający w najlepszej lidze w Europie zupełnie dominowali i wybili Legii z głowy marzenia o awansie do półfinału. Podopieczni trenera Popiołka wyglądali jakby wydawało im się, że rywalizacja zakończyła się już w pierwszym spotkaniu. Pierwsze punkty z gry warszawiacy zdobyli dopiero w 6. minucie tej kwarty. Po odrobieniu strat również zawodnicy trenera Jaume Ponsarnau złapali zadyszkę i popełnili kilka błędów pozwalając wrócić do gry legionistom, którzy zdobyli 12 punktów z rzędu. Jednak poza ogromną przewagą na zbiórce gospodarze również dominowali w punktach z szybkiego ataku, w których wygrywali 18:2 i ostatecznie dzięki przewadze w tych dwóch elementach schodzili do szatni prowadząc 48:32.

Po zmianie stron oba zespoły grały bardzo nieskutecznie, co pomogło Legii utrzymać się w grze i przewaga gospodarzy oscylowała wokół 15 – 20 punktów. Koszykarze z Hiszpanii wciąż dominowali na tablicach i w strefie podkoszowej, ale dobry fragment Raymonda Cowelsa w końcówce tej odsłony sprawił, że po 30 minutach Legia przegrywała 42:59.

W ostatniej "ćwiartce" ponownie zawodnicy Bilbao Basket zbierali piłki na atakowanej tablicy i zaczęli tę kwartę szybko wychodząc na 24–punktowe prowadzenie. Po przerwie na żądanie dla trenera Popiołka, za trzy trafił Michał Kolenda, ale pierwsze 5 minut czwartej kwarty legioniści przegrali 3:12. Zespół z Warszawy grał na fatalnej 31% skuteczności i przegrał rywalizację o zbiórkę 32 do 52, pozwalając gospodarzom zebrać aż 18 piłek w ataku. Ostatecznie legioniści przegrali w Bilbao aż 53:81, zdobywając tylko 21 punktów w drugiej połowie i pożegnali się z rozgrywkami FIBA Europe Cup.

W najbliższą niedzielę, 17 marca (godz. 17:30), Legia zagra na wyjeździe z Sokołem Łańcut w 24. kolejce Orlen Basket Ligi.

REWANŻ 1/4 FINAŁU FIBA EUROPE CUP: BILBAO BASKET – LEGIA WARSZAWA 81:53 (29:17, 19:15, 11:10, 22:11)

Bilbao Basket: Killeya-Jones 19 pkt, Kullamae 13, Pantzar 13, Hlinason 9, Renfroe 6, Smith 6, Andersson 5, De Ridder 4, Reyes 3, Rigo 3, Barandalla 0-, Rabaseda -,

Legia: Vital 15 pkt, Holman 11, Kolenda 10, Jackson 8, Cowels 5, Ponitka 2, Sobin 2, Kulka 0, Wyka 0, Wieluński -,

Tabelę Orlen Basket Ligi i więcej informacji o koszykówce znajdziecie na podstronie dot. stołecznej sekcji (TUTAJ).

Terminarz najbliższych meczów Legii:

• 17.03 (ND) g. 17:30 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut – Legia Warszawa [Polsat Sport Extra]
  • 22.03 (PT) g. 17:30 Legia Warszawa – MKS Dąbrowa Górnicza [Polsat Sport Extra]
  • 28.03 (CZ) g. 17:30 Tauron GTK Gliwice – Legia Warszawa [Polsat Sport Extra]
  • 09.04 (WT) g. 20:00 WKS Śląsk Wrocław – Legia Warszawa