Liga Europy 2 - rozrost europejskich pucharów

Piotr Kamieniecki

Źródło: Legia.Net

02-12-2018 / 21:43

(akt. 22-12-2018 / 11:14)

Na niedzielnym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA w Dublinie zdecydowano o utworzeniu od 2021 roku nowego europejskiego pucharu. Aktualnie rozgrywki noszą roboczą nazwę - Liga Europy 2. W fazie grupowej występować będą 32 drużyny, a spotkania będą rozgrywane m.in. w czwartki o godzinie 16:30.

Trzeci europejski puchar został utworzony na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA, które odbywa się w irlandzkim Dublinie i dotyczy cyklu rozgrywek 2021-2024. Nie podjęto decyzji o wprowadzeniu zmian w kwestii Ligi Mistrzów.

 

W Lidze Europy 2 (taka jest robocza nazwa rozgrywek) mecze będą rozgrywane m.in. w czwartki o godzinie 16:30. W fazie grupowej wystąpią 32 drużyny. Zwycięzcy awansują do kolejnej rundy. Drużyny z drugich miejsc rozegrają dodatkową rundę pucharową. W 1/16 finału, ekipy z LE2 zmierzą się z drużynami z trzecich miejsc w grupach Ligi Europy. 

 

Do fazy grupowej LE2 awansować będą przegrani spotkań w ostatniej rundzie eliminacji Ligi Europy. Pełen plan dostępu do rozgrywek dostępny jest tutaj. - We wszystkich klubach odczuliśmy zapotrzebowanie na zwiększenie szans regularnego uczestnictwa w europejskich pucharach. Udało się to osiągnąć dzięki strategiczemu podejściu w zgodzie z celami UEFA, a także ciągłym dialogiem ze stowarzyszeniem ECA - stwierdził na stronie federacji Aleksander Ceferin, prezydent UEFA. 

 

UEFA zdecydowała również o nieznacznym zwiększeniu nagród w Lidze Europy. Nie podano, jakie bonusy pieniężne kluby będą mogły otrzymać za grę w LE2. Struktura finansowa, nazwa zawodów, system współczynników i strategia handlowa mają zostać ogłoszone w 2019 roku. Triumfator LE2 będzie za to pewny występu w Lidze Europy.

Komentarze (36)

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Stało się tak bowiem w eliminacjach LE7 startowały tylko 4 drużyny z najsłabszymi rankingami. Wszystkie z Polski. Mistrz Gibraltaru z automatu w grupie LE6
Kapral
 • 2 / 0
Rok 2045. W fazie grupowej LE7, po 20-stu latach posuchy, znalazły się pierwszy raz dwa kluby z Polski!!! WOO WOO WOO
~dyzuek.
 • 0 / 0
Nie LE 2 tylko LEDWO,bo awansować tam się będzie ledwo ;-).
Generał
 • 0 / 0
Droga mistrzowska CL daje choćby LE. Trzeba sikę zebrać i grać. I tyle. A co do tego LE2.. Pora zaje... Czwartek 16.30.. Tyle.. Dla Legii jedyna opcja to zdobywać MP i walczyć w eliminacjach. Cl nie jest czymś nierealnym, a porażka w ostatniej rundzie daje LE, a w przedostatniej rundę 4. Więc walczyć warto.
~Reqqqqqq
 • 1 / 0
Wojtunio! Kto nas tam nie chce? Sorry, ale to brednie. Wykładasz kasę, kupujesz kilku kozaków, trenera z pojęciem i grasz. Uefie powiewa czy, to będzie Legia, Anderlecht,PSV czy inne RB Lipsk. Nikt nie będzie patrzył, ze to PSV to jakość i marka, a Legia to szrot z Polski. Jesteś tak dobry jsk Twój ostatni mecz... pokażesz jakość, to wszyscy będą Cię szanować. Na dzień dzisiejszy jesteśmy w czarnej .... dziurze i jak mówił Mioduski, bez kasy nie przeskoczymy żadnego pułapu „na dłuższą metę”. Gdy kupimy u nas goscia za 1mln. eurobaksów oczekujemy kozaka. I na polskie warunki okaxują się nieźli, czyli umie przyjąć, zrobić przerzut, nie panikuje przy pressingu.., ale to odrzuty europejskie średnich bądź słabych drużyn.Ci z górnej części tabel po tyle mają juniorów, a Ci co nie mieszczą się w składzie kosztują od 3 w górę. Biedni jesteśmy i słabi, mamy ładny stadion, świetny doping i 2mln euro na transfery, żeby budować drużynę na puchary hahaha. Bądźmy poważni.
Tak, nie chce. Z aktualnym poziomem i rankingiem nikt nas nie chce. Masz rację o tyle, że nie konkretnie nas ale takich jak my, jak my obecnie.

Niestety system jest też tak skonstruowany żebyś nie mógł za łatwo się z tego wygrzebać. Kraje drugiej dziesiątki rankingu mają pewny albo prawie pewny start w grupach dla dwóch-trzech zespołów, gdzie mogą dalej łatwo punktować. My by punktować dalej w gupach musimy - co dla nas ostatnio jest niewykonalne - przebijać się przez 3-4 rundy eliminacji.

Zwróćcie uwagę komu te zmiany najwięcej dadzą? Krajom tzw środka. Warto spojrzeć kto był tam w grupie roboczej. Otóż AJAX, CELTIC i RAPID WIEDEŃ. Dziwnym trafem akurat kraje z tych rejonów rankingu zyskają najwięcej. Mioduski też był wtedy w Szwajcarii ale...w domu u siebie.

A tak przy okazji. W piątek amator Tomasz Włodarczyk nagrał wywiad z jaśnie nam panującym Prezesem z Kalendarza. Niebywałe jest to jak można się tak skompromitować. To co zatwierdzono mocno rozmija się z tym co mówił tam Boniek ( a potem nawet w swoim artykule powtórzył Włodarczyk, zresztą na stronie PS wisi chyba tam jeszcze cały czas). Więc albo ZIBI nie wiedział o czym mówi albo ukrywał smutną dla nas rzeczywistość. Mowy nie ma o żadnym gwarantowanym miejscu a to było sedno wynurzeń obu Panów. Wstyd.
Generał broni
 • 0 / 0
wojtunio
Słyszę w Twoich wywodach echa tezy "wstawania z kolan", która zaklada że wystarczy się postawić i wszyscy będą kucac przed nami.
A tymczasem sa jasno ustalone zasady awansów. MP ma możliwość awansu do LM a 3 kluby awansu do LE1. To że polska piłka jest w takim stanie to nie jest wina Holendrów, Belgów czy Niemców. Nikt nam nie zabroni budować silnych klubów, tak samo jak nie może nam zabronić budowania słabych. Nam z jakichś powodów lepiej wychodzi to drugie, ale to nasz wybór. W pogardzie mamy zorganizowanie dobrego szkolenia piłkarzy, nie widzimy powodów żeby przygotowywać menadżerów do zarządzania klubami, nie widzimy problemu w hordach "hunów" ma trybunach, którzy zniechęcają polski biznes do angażowania się w polską piłkę.
Jak się jest umysłowym prowincjuszem, to się działa na prowincji. Masz jakiś argument dlaczego MP powinien mieć zagwarantowany udział w pucharach?
Boras: 1. Jasne jest, że winni jesteśmy sobie przede wszystkim sami. Pisałem wcześniej, że winnych po naszej stronie wskazałbym pewnie w setkach lekko licząc aczkolwiek co do dwóch - z żalem - pokusiłem się także o nazwiska.

2. Te nazwiska wskazałem, poniekąd jako symbole tego że niewiele potrafiliśmy załatwić by te zmiany nie dotknęły nas tak bardzo. Gdyby - tak jak wspominano - mistrz Polski miał gwarancję tej choćby LE2 to byłbym pierwszy, który krzyczałby Brawo Darek, Brawo Zibi !.

3. Nie zmienia to faktu, że UEFA czy skupieni wokół niej działają tak by to bogatym i możnym było coraz lepiej a biednym zawsze wiatr w oczy czy jakieś nędzne ochłapy. I nie zmienia tu nic, że Ci biedni i maluczcy często sami sobie na to zasłużyli - jak my przede wszystkim. Ja tu po prostu tej szumnie wykrzykiwanej solidarności nie widzę za bardzo.

Czy na prawdę właściwy jest system w którym trzecia drużyna z ( przykładowo ) Austrii ma gwarancję gry w LE a Mistrz Polski czy Bułgarii musi przejść dwie rundy by zagrać w LE2? Tu niestety doszło do dalszego zachwiania proporcji.


Przypomnę, że jeszcze rok temu dwie przejście dwóch rund dawało mistrzowi Polski LE a trzech LM. Teraz to samo wystarczy już tylko na LE2 lub LE. Rok temu Arce Gdynia wystarczyłyby dwa awanse by grać w LE - według nowych zasad, dwa awanse nie dałyby już nic...
~Reqqqqqq
 • 0 / 0
Jakie to ma znaczenie ile rund? Jak my dostajemy od Luksemburczyków. W sumie Luksemburg powinien mieć zagwarantowane miejsce w LE2 nie my. Oczywiście celowo przejaskrawiam, ale uefa dała proste zasady to nie ich wina ze nie potrafimy grać w piłkę. Ja tez jestem zwolennikiem żeby w LM grali sami Mistrzowie kraju, to zahamowałoby rosnącą przepaść bogatych krajów/lig, bo taka była idea tych rozgrywek. Po kilku latach i „dobrym zarządzaniu” kluby uchodzące teraz za dużo biedniejsze byłoby stać na graczy za 5,10,15mln i ich jakość szła by w górę. Za to np. W takiej lidze hiszpańskiej walka o mistrza by była na smierć i życie, a nie jak teraz.... ligę można odpuścić i skupić się na LM.
Generał
 • 0 / 0
Spokojnie te rozgrywki wchodza dopiero w 2021 to spor czasu aby wszystko jeszcze się kilka razy pozmieniało, a mam nadzieję, ze Legia stanie się klubem dla którego LE będzie czymś normalnym.
Właśnie oficjalnie spadliśmy do trzeciej ligi europejskiej piłki.
Ogłoszony dziś nowy format klubowych rozgrywek europejskich pokazuje jak bardzo się z nami nie liczą, jak niewiele znaczymy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom mistrz Polski będzie musiał nadal kwalifikować do tych nawet najpośledniejszych, mało kogo interesujących rozgrywek a pozostałe nasze trzy zespoły mogą zapomnieć już nawet o Lidze Europy.

Trzeba jasno powiedzieć że to kompromitacja Panów Bońka - członka komitetu wykonawczego UEFA i Pana Mioduskiego - v-ce przewodniczącego ECA. Nic Panowie nie załatwiliście, straciliście tam tylko czas i pieniądze. Spierrddoliliście Panowie sprawę koncertowo i to dubeltowo. Najpierw doprowadzając nas do dna w rankingu ( 27 miejsce w Europie ) a potem przyklepując zasady rozgrywek.

Teraz czekam tylko na kalendarz z Panem Darkiem i będzie - jak to mówią - "pełen komplet".

A tak na marginesie, UEFA pięknie to rozegrała - kosztem słabeuszy ( a więc nasz ) dała kolejne bonusy teraz już także europejskim średniakom. Żeby czasem nie przyszło im się buntować wobec utrudnień dla nich w dostępie do LM. Federacje 1-15 super zadowolone a pięć pierwszych ma gwarancję fazy grupowej w LM i LE w sumie dla 6 ekip !

Żaden z krajów, które gościły EURO nie jest w takiej czarnej .... Brawo WY!
Dlaczego spiepprzyli, jeśli kasa będzie dobra, to taki puchar pocieszenia w razie niepowodzenia to będzie zbawienie. Dalej plany Legii sie nie zmieniaja, mimo 2x wtopy trzeba celować w LE i tyle. Ścieżka mistrzowska nie jest trudna, tylko my daliśmy pupy. Łatwiej być nie może, więc to nie kwestia lobbingu tylko zbudowania silnej Legii, na czym treraz trzeba się skupić.
no nie oszukujmy się. Kasie z pucharu intertoto będzie bliżej do tej z pucharu polski, niż ligi europy :)
Generał broni
 • 0 / 0
wojtunio
A z jakiego powodu maja się z nami liczyć? Czy my mamy mocne kluby, czy swoją dobrą grą dodajemy wartości rozgrywkom pucharowym? My nawet nie potrafimy wyszkolić kilkunastu zawodników na dobrym poziomie dla repry.
Jeśli się chce żeby szanowano, to trzeba na to zasłużyć.
Spieprzyli bo mówiło się szumnie o gwarancji a i tak trzeba wygrać 2 rundy. Pozostałe kluby nie mają nawet teoretycznych szans na prawdziwą LE a teraz jakieś jednak miały. Kasa w zasięgu też będzie per saldo mniejsza. Poczytaj sobie o regułach na stronie UEFY albo u fachowców od tych spraw: Macieja Kusiny czy Jana Sikorskiego. Rozebrali to detalicznie z odpowiednim komentarzem.
Boras44 - a czy ja mówię że maja się z nami liczyć? Stwierdzam tylko fakty i wskazuje odpowiedzialnych. Oczywiście nie oni jedyni są winni ale stoją - aktualnie - na czele związku i najsilniejszego klubu a dodatkowo niby działają w europejskich strukturach.

Lista winnych naszego rankingu jest oczywiście niekończenie długa ale przykre jest to, że o kolejnych wizytach na Bernabeu, Westfalenstadion, Olimpico, San Paolo czy nawet Alvalade i Amsterdam Arenie możemy pomału zapominać. Powiedzmy to otwarcie - ONI NAS TAM NIE CHCĄ.
Generał broni
 • 0 / 0
To nie jest kwestia czy oni nas "chcą" czy nie. My tam nie możemy "dojechać".
Jak masz mocne kluby to się sam "zapraszasz". U nas Boniek chodzi po różnych studiach i opowiada androny o tym że jak były podwórka i bieda, to byli lepsi piłkarze.
Jeśli to jest koncepcja rozwoju piłki made in Poland to nic dziwnego że nas nie słuchają i się w duchu z nas podśmiewają. Ja sam już nie mogę słuchać tych bredni i straciłem nadzieję że w przewidywalnej przyszłości coś w polskiej piłce drgnie.
W tej wersji pucharów ESA ma 1 miejsce w El do LM, 0 w eliminacjach do LE,i 3 miejsca w tym pucharze intertoto.

Projekt raczej zabetonuje LM i :LE dla top15 lig europy na poziomie organizacyjnym, a nie jak do tej pory sportowym ;)
Generał broni
 • 0 / 0
To dobry ruch. Jak będziemy rywalizować z zespołami na naszym poziomie finansowym, to się wtedy okaże czy to tylko kwestia kasy że przegrywamy.
Jak się okaże że przegrywamy z biedniejszymi, to może komuś w końcu przyjdzie do głowy że źle szkolimy i źle zarządzamy tą kasą którą mamy.
To może być kolejny krok do profesjonalizacji naszej piłki.
Generał broni
 • 0 / 0
Ciekawe czy punkty rankingowe UEFA będą dodawane za te rozgrywki?
Generał
 • 2 / 0
W sumie spoko.
Jeśli będziemy kontynuować wyczyny z ostatnich dwóch lat to przynajmniej jest szansa, że pogramy sobie w tych rozgrywkach z europejskimi drużynami, a to jest wyznacznik jakiegoś poziomu co pokazały nam drużyny ze Słowacji, Luksemburga i Azerbejdżanu.
Bo nasza eklapa odbiega od rzeczywistości i wygrywanie jej nie przekłada się na rywalizację z przeciwnikami spoza kraju.
Będzie można zniwelować straty finansowe w przypadku nie dostania się do LM i LE, żeby nie było takiej bidy jak teraz.
Skoro będzie 16 drużyn mniej w LE, to te zespoły albo im podobne będą stanowiły połowę wartości tych rozgrywek, więc poziom nie musi być tragiczny, a już na pewno lepszy niż naszej ligi.
~Podaj nick
 • 0 / 0
Ogłoszony dziś format rozgrywek europejskich dobitnie pokazuje jak malo znaczymy i jak bardzo się z nami nie liczą. Przykro to pisać ale to także kompromitacja Panów Bonka - członka komitetu wykonawczego UEFA i Mioduskiego - vce przewodniczącego ECA. Nazwijmy rzeczy po imieniu. Nic Panowie nie zalatwiliscie.Tylko ranking potrafiliście spier...c. A potem doprowadzić do tego, że o nawet o LE2 mistrz Polski będzie musiał walczyć a pozostałe kluby z automatu są wykluczone nawet z LE. Czekam tylko na kalendarz z Panem Darkiem i będzie komplet. Brawo Wy!
Generał dywizji
 • 1 / 0
I pamiętajmy że obecna LE zostanie przez to zmniejszona z 48 do 32 drużyn więc dla nas droga do grupy LE1 będzie jeszcze trudniejsza...
"Pula nagród ma wynosić aż 700 milionów euro. Szacuje się, że już sam udział w fazie grupowej to zastrzyk gotówki w wysokości dziesięciu milionów euro, co dla polskiej drużyny byłoby wielkim wzmocnieniem budżetu."

Czyli gra warta świeczki. 10 mln euro - 40 mln zł to chyba tyle jesteśmy na minusie. Oczywiście trzeba celować w grupę LE, ale jak nie wyjdzie zawsze dobrze mieć poduszkę. Inna sprawa, że np. w obecnej formie i potencjale, jakbyśmy mieli zagrać na jesieni 6 dodatkowych meczów to w lidze mielibyśmy pewnie z 10 punktów straty... zatem dobrze by było jakby reszta klubów z esa też grała w tej lidze pocieszenia i też musiała się meczyć w środku tygodnia. Jeśliby tak było to gra jest warta świeczki. A już przypadek jak my gramy w LE, a reszta stawki w LE2, to już układ idealny. Zatem dobry pomysł. Nawet mimo tego że LE2 pewnie mało kogo będzie interesował poza grającymi klubami.
Generał dywizji
 • 1 / 0
Pytanie czy te 10 mln eur to prawda bo ten tekst na Legia.net a ten na onet ktory sam przytoczylem różni się bardzo. Na onet przejscie jednej rundy dawslo grupe LE2 a tu odpadniecie w ostatnim meczu el do LE. To mega różnica. Tak czy siak to za 3 lata więc trzeba sie skupić na tym co teraz ale zawsze plus że może być coś jeszcze
Generał broni
 • 0 / 0
"dobrze by było jakby reszta klubów z esa też grała w tej lidze pocieszenia i też musiała się meczyć w środku tygodnia"
Nie ma przymusu. Można nigdzie nie awansować a w ildze też się można nie męczyć, bo po co?
Generał brygady
 • 3 / 0
Czyli jednak nie jest tak różowo jak głosiły plotki. Ciekawe przynajmniej jakie będą dokładne bonusy pieniężne za udział w takim pucharze?
Generał dywizji
 • 0 / 3
Zwroty kosztow za dojazd i 80% wplywow z biletow...
Inicjatywa dobra o ile nie zostaną zwiększone nagrody za LM i LE. Będzie to szansa na zniwelowanie różnicy pomiędzy klubami w Europie.
16.30? Co tak późno. Ale i tak piękna inicjatywa.
Już nie mogę się doczekać tych bieda nagród - Legia zwycięża edycję 2019 i dostaje 100,000 euro.
Generał dywizji
 • 0 / 0
Wydaje mi sie, ze klub ma inne plany. Faza grupowa LM lub LE1.
Ciesze sie jednak, ze wierzysz w zwyciestwo Legii nawet w tych rozgrywkach.
@FN oczywiście życzę Legii Ligi Mistrzów, ale zobaczymy jak będzie. Mój komentarz jest bardziej obśmianiem jeszcze większej marginalizacji finansowej mniejszych klubów.
Generał
 • 0 / 0
"Do fazy grupowej LE2 awansować będą przegrani spotkań w ostatniej rundzie eliminacji Ligi Europy"

Czyli niewiele to pomoże naszym krajowym drużynom w podboju Europy:)
Poczekamy na LE3.
Pomoże, bo Mistrz dostaje pewne miejsce w FG.