Czesław Michniewicz, Kacper Skibicki

Siedemnastu piłkarzy debiutowało w Legii w 2020 roku

29.12.2020 10:45

(akt. 29.12.2020 12:34)

W 2020 roku Legia rozegrała 40 meczów o stawkę. W trakcie tych spotkań na murawie zadebiutowało łącznie 17 zawodników.

Jako pierwszy w barwach Legii, w 2020 roku, zadebiutował Mateusz Cholewiak, który trafił na Łazienkowską ze Śląska Wrocław. Pierwszy występ miał miejsce w pierwszej kolejce po przerwie zimowej. Skrzydłowy zaczął spotkanie z Łódzkim Klubem Sportowym na ławce rezerwowych, i wbiegł na boisko w 80. minucie.

Tomas Pekhart został piłkarzem Legii 10 lutego, a 12 dni później rozegrał pierwszy mecz. Czech rozpoczął spotkanie z Jagiellonią na ławce rezerwowych. Wszedł na boisko przy Łazienkowskiej w 72. minucie w miejsce Jose Kante. W doliczonym czasie gry 30-letni napastnik uczcił debiut w Legii. Czech wykorzystał podanie Luquinhasa i mógł cieszyć się z bramki na 4:0

Legia pozyskała Bartosza Slisza pod koniec zimowego okna transferowego. Warszawiacy zrealizowali klauzulę odstępnego w kontrakcie piłkarza z Zagłębiem Lubin - wydali na pomocnika 1,8 miliona euro. 20-latek nie musiał długo czekać na okazję do debiutu. Slisz rozegrał pierwszy mecz w barwach Legii w Gdańsku, z Lechią (2:0). Pojawił się na placu gry w 70. minucie w miejsce Arvydasa Novikovasa

Kolejny, czwarty debiut piłkarza Legii miał miejsce po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. W bramce "Wojskowych", w pucharowej rywalizacji z Miedzią Legnica, zadebiutował Wojciech Muzyk. Został 649. graczem w historii Legii, który zagrał w pierwszym zespole. To także 62. golkiper, który bronił dostępu do stołecznej bramki. W debiucie Muzyk bronił spokojnie, ale nie ustrzegł się błędów. W 88. minucie niepotrzebnie wyszedł z bramki, błąd popełnili też obrońcy i do siatki trafił Paweł Zieliński. Ostatecznie mecz wygrali legioniści (2:1).

Czerwcowy mecz Legii z Arką Gdynia (5:1) był szczególny zwłaszcza dla Piotra Pyrdoła. Pomocnik, który wcześniej reprezentował ŁKS, zadebiutował wówczas w barwach stołecznego klubu. 21-latek wszedł na murawę w 76. minucie, zmienił Marko Vesovicia.

Legia zapewniła sobie mistrzostwo Polski w sezonie 2019/20 na dwie kolejki przed końcem rozgrywek. W spotkaniu z Lechią w Gdańsku (0:0) zadebiutowało trzech legionistów z rocznika 2003. Mecz w wyjściowym składzie rozpoczął Radosław Cielemęcki. Został on jednocześnie 10. najmłodszym zawodnikiem w historii klubu, a także pierwszym urodzonym w 2003 roku. Grał do 83. minuty – wówczas został zastąpiony przez kolejnego debiutanta: Ariela Mosóra. W 58. minucie na murawie, po raz pierwszy w „jedynce”, pojawił się Szymon Włodarczyk. Młody snajper zmienił Pyrdoła. - Myślę, że zachowają dobre wspomnienia z tego meczu. Widać było, że chcieli się pokazać z dobrej strony. Mam nadzieję, że doświadczenie zebrane przez nich w tym spotkaniu będzie procentować w przyszłości - powiedział po końcowym gwizdku Inaki Astiz.

Na zakończenie poprzednich rozgrywek, Legia rywalizowała z Pogonią Szczecin (1:2). Damian Warchoł wszedł na murawę w 63. minucie i zdobył bramkę w końcówce. Zadebiutował w dniu 25. urodzin. Zastąpił na placu gry Włodarczyka, dla którego spotkanie z Pogonią było pierwszym w podstawowym składzie "Wojskowych". Na ostatnie dziesięć minut na placu gry zameldował się Mateusz Grudziński, który był drugim niedzielnym debiutantem. 20-letni obrońca regularnie grał w trzecioligowych rezerwach, a rundę jesienną spędził na wypożyczeniu w I-ligowym Zagłębiu Sosnowiec.

Legia – GKS Bełchatów, 1/32 finału Pucharu Polski, inauguracja sezonu 2020/21. Właśnie wtedy w podstawowym składzie Legii pojawił się Filip Mladenović. Dla lewego obrońcy, który parę tygodni wcześniej występował w Lechii Gdańsk, był to debiut w Legii. W Bełchatowie zagrał dobry mecz, wyróżniał się dokładnymi dośrodkowaniami. Pokazał także, że potrafi być skuteczny pod bramką rywala, strzelił gola na 5:1. W 71. minucie został zmieniony przez Luisa Rochę. Tego dnia po raz pierwszy dla „Wojskowych” zagrał także Josip Juranović. Chorwat związał się ze stołecznym klubem dokładnie 31 lipca (wcześniej reprezentował Hajduka Split). Zaczął spotkanie z GKS-em na ławce rezerwowych. Wbiegł na murawę w 66. minucie, zmienił Michała Karbownika. Chwilę po wejściu Juranović miał udział przy bramce Macieja Rosołka, na 6:1 dla Legii.

Trzynastego sierpnia Bartosz Kapustka został piłkarzem Legii. Zawodnik podpisał 2-letnią umowę z opcją przedłużenia. Przeniósł się na Łazienkowską z Leicester. Dziewięć dni później pojawił się na boisku w Bełchatowie - przeciwko Rakowowi Częstochowa, w 75. minucie - i zadebiutował w Legii. Zastąpił Domagoja Antolicia

Rafael Lopes został oficjalnie piłkarzem "Wojskowych" tego samego dnia, co Artur Boruc (1.08). Portugalski napastnik podpisał kontrakt na 2,5 roku z opcją przedłużenia o 12 miesięcy. Zadebiutował ok. pięć tygodni później. Zaczął spotkanie z Wisłą Płock (1:0) na ławce rezerwowych. 29-latek wszedł na murawę w 83. minucie. Zastąpił Kapustkę. Lopes długo czekał na debiut przez problemy zdrowotne.

W meczu z Dritą Gnjilane (2:0), w III rundzie eliminacji Ligi Europy, w podstawowym składzie Legii znalazł się Joel Valencia. Dla 25-latka był to debiut w barwach stołecznego klubu. Valencia grał do 63. minuty - wówczas został zmieniony przez Waleriana Gwilię

Tuż po 19. urodzinach, piłkarski prezent sprawił sobie Cezary Miszta. Miał on miejsce w Grodzisku Wielkopolskim, przeciwko Warcie Poznań (3:0). Młody bramkarz pojawił się na murawie od początku drugiej połowy. W przerwie zastąpił Boruca, który doznał urazu. W spotkaniu z Wartą długo pozostawał bezrobotny. W 75. minucie bardzo dobrze interweniował wybijając piłkę na rzut rożny. Dwie minuty później był bezradny, ale piłkę po strzale Kieliby z linii bramkowej wybił Juranović. W 80. minucie spokojnie interweniował po uderzeniu Kupczaka. W końcówce miał szczęście - po główce Jakóbowskiego futbolówka nieznacznie minęła jego bramkę.

Czwartego listopada Legia zgłosiła Kacpra Skibickiego do rozgrywek ekstraklasy. Dzień później skrzydłowy, który wcześniej grał w III-ligowych rezerwach, rozpoczął treningi z pierwszym zespołem Legii. Dokładnie 8 listopada zadebiutował w 'jedynce", w spotkaniu z Lechem Poznań. Skrzydłowy pojawił się na murawie w 59. minucie, zastąpił Macieja Rosołka, a w 67. minucie strzelił pierwszego gola dla "Wojskowych"! Dzięki temu trafieniu, legioniści wyrównali, a ostatecznie wygrali 2:1 z "Kolejorzem". 19-latek miał też udział przy drugiej bramce dla warszawiaków.

Kacper Skibicki

W kończącym się 2020 roku Legia rozegrała łącznie 40 spotkań o stawkę. W trakcie tych gier na murawie zadebiutowało łącznie 17 zawodników: Cholewiak, Pekhart, Slisz, Muzyk, Pyrdoł, Cielemęcki, Włodarczyk, Mosór, Warchoł, Grudziński, Mladenović, Juranović, Kapustka, Lopes, Valencia, Miszta iSkibicki. Z tego grona gole w debiutach strzelali: Pekhart, Warchoł, Mladenović oraz Skibicki.