Damian Kądzior Jakub Czerwiński Legia Warszawa - Piast Gliwice 3:1

Redaktor Tomasz Zalewski

Tomasz Zalewski

03.08.2024 07:30

(akt. 03.08.2024 01:49)

Rywalem Legii Warszawa w 3. kolejce PKO BP Ekstraklasy będzie Piast. "Wojskowi", po pokonaniu Zagłębia Lubin oraz Korony Kielce, staną przed szansą na trzecie ligowe zwycięstwo z rzędu w sezonie 2024/2025 oraz podtrzymanie serii meczów bez porażki z gliwiczanami. Pierwszy gwizdek już w niedzielę, 4 sierpnia, o godz. 20:15, przy ul. Łazienkowskiej 3.

Niepokonani w lidze

Piast, podobnie jak Legia, zaliczył udany początek sezonu. W 1. kolejce Ekstraklasy drużyna prowadzona przez Aleksandara Vukovicia zremisowała na wyjeździe z Cracovią 1:1. Z kolei w pierwszym domowym meczu w tym sezonie ligowym gliwiczanie wygrali z wicemistrzami Polski, Śląskiem Wrocław (2:0). Dobry występ gospodarzy skutkował tym, że Ariel Mosór oraz Arkadiusz Pyrka znaleźli się w najlepszej jedenastce 2. kolejki Ekstraklasy.

Po dwóch meczach Piast ma na koncie cztery punkty. Bramki w barwach mistrzów Polski z rozgrywek 2018/19 zdobywali w tym sezonie Jorge Felix, Michael Ameyaw oraz Pyrka. Rywale gliwiczan oddali łącznie jedynie 3 celne strzały.

Vuković nie ukrywał zadowolenia po zwycięstwie nad Śląskiem, mówiąc m.in. o tym, że Piast zapracował na wygraną. Zwrócił też uwagę na to, że drużyna nie zawsze kontrolowała mecz, co należy poprawić w kolejnych spotkaniach.

Drużyna środka tabeli

W ubiegłym sezonie Ekstraklasy niebiesko-czerwoni zajęli 10. miejsce w tabeli z bilansem 9 zwycięstw, 16 remisów (najwięcej w lidze) oraz 9 porażek. Mieli duże problemy ze zdobywaniem bramek (zaledwie 38, więcej jedynie od spadkowiczów – Warty Poznań oraz ŁKS-u). Dzięki dobrej postawie defensywy, mimo problemów w ataku zakończyli sezon z dodatnim bilansem goli. Stracili ich tylko 35 (mniej stracił jedynie Śląsk – 31).

Sukces w Pucharze Polski

Gliwiczanie dużo lepiej spisali się w ostatniej edycji Pucharu Polski. Odpadli dopiero w półfinale, w którym przegrali z Wisłą Kraków 1:2. Już w 1. minucie Szymon Sobczak zdobył bramkę dla "Białej Gwiazdy" strzałem z powietrza. W 37. minucie prowadzenie podwyższył Jesus Alfaro. W 54. minucie Mosór wygrał pojedynek główkowy i ustalił wynik meczu. Mimo półfinałowej porażki z drużyną z zaplecza Ekstraklasy, osiągnięcie z zeszłego sezonu należy traktować w kategorii sukcesu.

Korzystny bilans Legii

Jesienią "Wojskowi" zremisowali z gliwiczanami na wyjeździe 1:1. Jeszcze w pierwszej połowie w kontrowersyjnych okolicznościach z boiska wyleciał Josue. W 42.minucie sędzia Damian Sylwestrzak pokazał kapitanowi Legii drugą żółtą kartkę za faul, którego, jak pokazały powtórki, nie było. Tuż po tym jak Portugalczyk opuścił murawę, bramkę dla Piasta zdobył Serhij Krykun. Wyrównał w 69. minucie Ernest Muci, któremu asystował Hiszpan Marc Gual. Albańczykowi dopisało szczęście, bowiem piłka odbiła się jeszcze od jednego z obrońców, co zmyliło Frantiska Placha.

W rundzie wiosennej Legia pokonała niebiesko-czerwonych 3:1. Co ciekawe, ten mecz legioniści również kończyli w dziesiątkę. W 64. minucie czerwoną kartką ukarany został wówczas Paweł Wszołek. Bramki dla "Wojskowych" zdobyli Josue (w 17. minucie bezpośrednio z rzutu wolnego) oraz Gual (w 41. minucie świetnym strzałem sprzed pola karnego i w 47. minucie po indywidualnej akcji). Dla Piasta gola strzelił Fabian Piasecki

Spokojne okienko transferowe

Latem ekipę Vukovicia wzmocnił obrońca Igor Drapiński (Wisła Płock), a także Maciej Rosołek (Legia Warszawa). Gliwice opuściło czterech graczy: Jakub Holubek (AS Trencin), Walerian Gwilia (bez klubu), Kamil Wilczek (bez klubu) oraz Tom Hateley (koniec kariery).

Legijne akcenty w kadrze Piasta

Od 27 października 2022 r. funkcję trenera gliwiczan sprawuje Vuković, czyli były szkoleniowiec i piłkarz Legii Warszawa. W trakcie kariery zawodniczej zagrał w 239 meczach w barwach stołecznej drużyny, dwukrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Triumfował także w Pucharze Ligi, Pucharze Polski oraz Superpucharze.

Debiut w spotkaniu ze Śląskiem Wrocław w barwach Piasta miał Rosołek. "Rosi" występował w drużynach juniorskich oraz rezerwach Legii. W "jedynce" zadebiutował w 2019 roku i już w debiucie strzelił gola w niezwykle ważnym meczu z Lechem Poznań (2:1). Dwukrotnie zdobył mistrzostwo (2019/20 oraz 2020/21), triumfował w Pucharze Polski (2022/23) oraz Superpucharze Polski (2023/24). W barwach "Wojskowych" rozegrał 131 spotkań, strzelił 17 goli.

Mosór wraz z Jakubem Czerwińskim są podstawowymi obrońcami drużyny, a "Czerwo" pełni funkcję kapitana. Mosór trafił do Legii w 2018 r. Występował w juniorach i rezerwach, a w pierwszej drużynie wystąpił jedynie dwukrotnie (z Lechią Gdańsk i Pogonią Szczecin). Dotychczas piętnastokrotnie wystąpił w reprezentacji Polski U-21. Z kolei Czerwiński reprezentował stołeczną drużynę w fazie grupowej Ligi Mistrzów, gdzie wystąpił w 4 meczach, m.in. w obu przegranych z Borussią Dortmund. Zdobył dwa mistrzostwa Polski oraz Puchar Polski.

Zawodnikami warszawiaków w przeszłości byli także Grzegorz Tomasiewicz, Miłosz Szczepański i Filip Karbowy.

Przeszłość w Legii i Piaście

Zawodnikami obu klubów w przeszłości byli m.in. Tomasz Jodłowiec (202 mecze w Legii, sześć mistrzostw Polski, cztery Puchary Polski), Patryk Sokołowski (39 występów z "eLką" na piersi, jeden Puchar Polski) czy Joel Valencia (12 spotkań w Legii, mistrzostwo Polski w barwach "Wojskowych").

Sytuacja kadrowa przed meczem

Goncalo Feio nie będzie mógł skorzystać z kontuzjowanych Juergena Elitima oraz Marco Burcha. Z kolei w barwach gliwickiej drużyny nie zagra Felix (naderwanie mięśnia brzuchatego łydki). Pod znakiem zapytania stoi występ Ameyawa. Jak przekazał trener Vuković, zawodnik miał problemy z barkiem.

Mecz 3. kolejki PKO BP Ekstraklasy, który poprowadzi Łukasz Kuźma, już w najbliższą niedzielę, 4 sierpnia (godz. 20:15), przy ul. Łazienkowskiej 3. Transmisja w CANAL+ ONLINE, CANAL+ SPORT 3 i CANAL+ 4K. Po spotkaniu zapraszamy do zapoznania się z naszymi materiałami.