Z obozu rywala – Wisła Płock

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

13.12.2019 23:00

(akt. 14.12.2019 08:38)

W sobotę o godzinie 20. Legia Warszawa zagra przy Łazienkowskiej z Wisłą Płock. Spotkanie odbędzie się w ramach dziewiętnastej kolejki PKO Ekstraklasy. Obecnie, stołeczny klub ma na swoim koncie 35 punktów, z kolei płocczanie zgromadzili o osiem „oczek” mniej. Co słychać w obozie rywala przed meczem?

Wisła Płock uzbierała do tej pory 27 punktów w lidze. Ekipa Radosława Sobolewskiego wygrała osiem spotkań, trzy zremisowała i siedem razy schodziła z boiska jako pokonana. Siedemnaście "oczek" udało im się wywalczyć w starciach domowych, a dziesięć - na wyjazdach. "Nafciarze" zdobyli do tej pory 22 bramki, a stracili - 28. Najskuteczniejszymi graczami w szeregach niebiesko-biało-niebieskich są Dominik Furman oraz Ricardinho, którzy strzelili po cztery gole. Co więcej, „Furmi” ma na swoim koncie jeszcze pięć asyst. Ich trafienia przyczyniły się w dużym stopniu m.in. do wygranych z Pogonią, Wisłą Kraków, Koroną czy remisów z Górnikiem Zabrze.

Na początku sezonu, płocczanie wygrali z Legią 1:0 na własnym terenie. Jedynego gola dla miejscowych strzelił wówczas Grzegorz Kuświk, który skutecznie dobił uderzenie Furmana. Dla gospodarzy tamtego starcia była to pierwsza ligowa wygrana w sezonie.

Kluczowym ogniwem w szeregach rywali jest Furman, który przerywa rajdy drużyny przeciwnej i często rozpoczyna szybsze kontrataki swojej ekipy. Co więcej, ma kapitalny przegląd pola. Niektórzy mogą pamiętać jego gola z Pogonią w Szczecinie. Skorzystał wówczas z błędu miejscowych i mocnym strzałem z prawej nogi pokonał golkipera. Potrafi rozejrzeć się i podjąć najlepszą możliwą decyzję. Pomocnik jest również etatowym wykonawcą stałych fragmentów, po których wiślacy tworzą olbrzymie zagrożenie. Dośrodkowania, posyłane przez byłego gracza Legii są niezwykle precyzyjne, w paru przypadkach kończyły się golem. Na ogół centry są bite w środek pola karnego, czasami w okolice dalszego słupka. Wówczas, bramki zdobyli chociażby Jakub Rzeźniczak, Damian Michalski czy Kuświk. Sporo do powiedzenia, w „szesnastce” rywali, ma także Alan Uryga, który trzyma w ryzach blok defensywny. Stoper jest aktywny, regularnie ratuje drużynę przed niebezpieczeństwem, doskakuje do przeciwników, aby wywrzeć presję i skutecznie odebrać im futbolówkę.

Stołeczny klub może szukać swoich szans po atakach środkiem boiska. Legioniści mogliby próbować zaskoczyć Wisłę po uderzeniach z okolicy „szesnastki” bądź kombinacyjnym rozegraniu. Warto jednak dodać, że ekipa Sobolewskiego nie traci goli po stałych fragmentach - wyjątkiem są rzuty karne. Zespół z Łazienkowskiej powinien jak najczęściej zabierać się do kontr i korzystać z wolnych przestrzeni. Zdarza się bowiem, iż boczni obrońcy „łamią” linię, są nieco spóźnieni po wcześniejszym podłączeniu się do ofensywy.

Uwaga: Poniższe statystyki dotyczą wyłącznie spotkań ligowych, które miały miejsce w bieżących rozgrywkach.

Kiedy Wisła strzela gole?:

1 - 15 min.: 2                         
16 - 30 min.: 5
31 - 45+ min.: 3
46 - 60 min.: 4
61- 75 min.: 2
76 - 90+ min.: 6

Kiedy Wisła traci gole?:

1 - 15 min.: 6
16 - 30 min.: 3
31 - 45+ min.: 6
46 - 60 min.: 3
61- 75 min.: 5
76 - 90+ min.: 5

Liczba strzelonych goli: 22

Gole z akcji: 13

Gole z „szesnastki”: 11

Gole spoza „szesnastki”: 2

Gole prawą nogą: 6

Gole lewą nogą: 7

Gole po uderzeniach głową:

 

Gole z rzutów wolnych: 6

Gole z rzutów rożnych: 2

Gole z rzutów karnych: 1

Gole ze stałych fragmentów gry (suma): 9

Liczba straconych goli: 28

Gole z akcji: 26

Gole z „szesnastki”: 23

Gole spoza „szesnastki”: 3

Gole po uderzeniach głową: 2

 

Gole z rzutów wolnych:

Gole z rzutów rożnych:

Gole z rzutów karnych: 2

Gole ze stałych fragmentów gry (suma): 2

Transfery:

Ekipa z siedzibą w Płocku, w ostatnim okienku transferowym, sprowadziła m.in. Macieja Ambrosiewicza (Górnik Zabrze), Jakuba Wrąbla (Śląsk Wrocław), Rzeźniczaka (Karabach Agdam), Piotra Tomasika (Lech Poznań) czy Jarosława Fojuta, który poprzednio występował w Pogoni Szczecin. Co więcej, płocczanie związali się z Suadem Sahitim z Septemvri Sofia. Ponadto, wiślacy wypożyczyli Olafa Nowaka z Zagłębia Lubin czy Mikołaja Kwietniewskiego, skrzydłowego Legii Warszawa.

Niebiesko-biało-niebiescy pożegnali się chociażby z Adamem Dźwigałą (Desportivo Aves), Jakubem Łukowskim (Olimpia Grudziądz) czy Marcinem Warcholakiem (Miedź Legnica). Po opuszczeniu Wisły, do Radomiaka przeszedł Mateusz Kryczka, a Semir Stilić został piłkarzem Zeljeznicaru.

Byli legioniści:

Czwarty sezon w barwach Wisły rozgrywa Furman. Pierwsze dwanaście miesięcy przy Łukasiewicza, spędził na zasadzie wypożyczenia z francuskiej Tuluzy. Pierwsze kroki z piłką, „Furmi” stawiał Szydłowiance Szydłowiec, skąd trafił do Legii. W klubie ze stolicy, pomocnik pokonywał kolejne szczeble aż trafił do "jedynki". Łącznie, 27-latek wystąpił w 109 spotkaniach z "eLką" na piersi, w których strzelił pięć goli. W stycznia 2014 roku, piłkarz przeniósł się do Tuluzy. Francuski zespół po roku wypożyczył go do Legii, następnie do Hellasu Verona i Wisły Płock.

Mateusz Szwoch rozpoczął przygodę z futbolem z Borowiaku Czersk. Później reprezentował Gedanię Gdańsk i Arkę Gdynia. Następnie został graczem stołecznego klubu. Legioniści dwukrotnie wypożyczali Szwocha do Arki. Od lipca 2018 roku, zawodnik definitywnie przeszedł do płockiej ekipy.

Rzeźniczak uczył się piłkarskiego rzemiosła w Łodzi - w ŁKS-ie oraz Widzewie. W 2004 roku, "Rzeźnik" podpisał umowę z Legią, która po dwóch latach zdecydowała się tymczasowo wypożyczyć go do Widzewa. Później obrońca wrócił do Warszawy. Rzeźniczak zagrał w sumie w Legii w 376 meczach i zdobył piętnaście bramek. Po trzynastu latach gry przy Łazienkowskiej, trafił do Karabachu Agdam. W Azerbejdżanie spędził dwa sezony, a po zakończeniu kontraktu przeniósł się do Wisły Płock.

Od letniego okienka transferowego, na wypożyczeniu przy Łukasiewicza przebywa Kwietniewski. Zawodnik jest wychowankiem Korony Kielce, który w sezonie 2013/14 zmienił otoczenie. Przeniósł się na Fulham, gdzie rywalizował w juniorach oraz rezerwach klubu. W styczniu 2018 roku, "Kwiatek" został piłkarzem Legii. Po dwunastu miesiącach, "Wojskowi" zdecydowali się go tymczasowo oddać do Bytovii Bytów, obecnie przebywa na wypożyczeniu właśnie w Płocku.

Kontuzje

W spotkaniu z Legią z powodu urazów lub chorób nie zagrają: Piotr Tomasik, Suad Sahiti, Ricardinho, Jarosław Fojut, Hubert Adamczyk, Karol Angielski, Mikołaj Kwietniewski, Patryk Leszczyński, Bartłomiej Sielewski, Adrian Szczutowski oraz Jakub Rzeźniczak, wracający do formy po zapaleniu opon mózgowych

Polecamy

Komentarze (5)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.