23 lipca

Grano dzisiaj (23.07). Pierwszy gol Prijovicia, 5:0

23.07.2023 07:00

(akt. 22.07.2023 18:28)

Dwudziestego trzeciego lipca legioniści rozegrali 6 meczów. Tego dnia stołeczny zespół zwyciężył m.in. FC Botosani i St. Patrick’s.

Ostatni raz Legia grała 23 lipca rok temu. Dla "Wojskowych" był to drugi mecz o stawkę w sezonie 2022/23 i zarazem pierwszy na stadionie przy Łazienkowskiej. Warszawiacy wygrali 2:0 i odnieśli piąte zwycięstwo z rzędu przeciwko tej drużynie. Dwie bramki zdobył Paweł Wszołek, który w 25. minucie wykończył centrę Filipa Mladenovicia, a w końcówce wykorzystał rzut karny, wywalczony przez Ernesta Muciego. Fotoreportaże są dostępne w TYM MIEJSCU.

BEZ BRAMEK ZE ŚLĄSKIEM

Siedem lat temu legioniści bezbramkowo zremisowali ze Śląskiem Wrocław w 2. kolejce ekstraklasy. Mecz przy Łazienkowskiej nie dostarczył wielu emocji – z obu stron brakowało dogodnych okazji do zdobycia bramki, przez co spotkanie zakończyło się sprawiedliwym remisem. Fotoreportaże są dostępne TUTAJ.

– Mieliśmy sporo szans na zdobycie bramki. Nie udało się. Wynik jest dla nas rozczarowujący, ale nie zmienia to faktu, że nadal będziemy pracowali, by było lepiej. Nie możemy narzekać  trzeba rzucić się w dalszy wir trudnej pracy. Śląsk potrafił nas blokować, a wobec niewykorzystanych szans nie mogliśmy wygrać. Brakowało kreatywności. Dziękuję kibicom. Nigdy nie widziałem takiego wsparcia przez pełne 90 minut. Chcę, byśmy dawali kibicom powody do radości – powiedział po spotkaniu Besnik Hasi, ówczesny szkoleniowiec Legii. – Publiczność była fantastyczna, jak zawsze, a końcowe gwizdy to dla nas dodatkowa motywacja. To normalne, że kibice oczekują zwycięstw od mistrzów Polski – opowiadał Jakub Kosecki.

WYGRANA Z BOTOSANI

Równo 8 lat temu odbył się rewanż 2. rundy kwalifikacji do Ligi Europy z FC Botosani. U siebie było mizernie, dopiero w końcówce Ondrej Duda strzelił zwycięskiego gola (1:0). Na wyjeździe rywale zostali pozbawieni złudzeń, Legia pewnie wygrała 3:0, a gole strzelali GuilhermeNemanja Nikolić i Aleksandar Prijović. Dla "Prijo" była to pierwsza bramka w barwach klubu z Łazienkowskiej. – Mogliśmy wygrać wyżej, bo stworzyliśmy wiele sytuacji. Pokonaliśmy rywali 3:0 i fajnie, że takim pewnym zwycięstwem przypieczętowaliśmy awans. Fajnie, że szybko do zespołu wkomponowali się Nikolić i Prijović. Dały nam się we znaki warunki atmosferyczne. Było gorąco, zatykało mnie, ale wszyscy wytrzymaliśmy i udało nam się zagrać na zero z tyłu – powiedział po triumfie w Rumunii Łukasz Broź. Zdjęcia można pooglądać TUTAJ.

5:0

Dwudziestego trzeciego lipca 2014 roku na Tallaght Stadium w Dublinie rozegrano rewanż z St. Patrick's Athletic w 2. rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Najpierw Miroslav Radović, w drugiej połowie Michał Żyro, ponownie Radović, Tomasz Brzyski i obrońca Brendan Clarke – Legia strzeliła 5 goli, nie tracąc żadnego, i pewnie awansowała do kolejnej rundy kwalifikacji.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wygranej, to zwycięstwo było dobre dla naszego zespołu, Zaprezentowaliśmy jakość, graliśmy w końcu naszą piłkę. Byliśmy lepszym zespołem, pokazaliśmy na co nas stać. Druga połowa okazała się dużo lepsza w naszym wykonaniu niż pierwsza. Biorąc pod uwagę presję i atmosferę towarzyszącą spotkaniu, spisaliśmy się naprawdę dobrze. Mogę pochwalić cały zespół, ale trzeba też oddać, że rywale zagrali dobrze. Nasza gra zaczęła wyglądać tak, jak powinna po bramce na 2:0, od tego momentu już całkowicie kontrolowaliśmy przebieg gry – mówił ówczesny trener LegiiHenning Berg. Skrót meczu można obejrzeć TUTAJ, a zdjęcia w TYM MIEJSCU.

Eliminacje

Minęło 14 lat od rewanżu z Olimpi Rustawi w 2. rundzie eliminacji Ligi Europy. W pierwszym spotkaniu legioniści zwyciężyli u siebie 3:0, a na wyjeździe wygrali 1:0. Jedynego gola, już w 8. minucie, strzelił Sebastian Szałachowski, który zdobył bramkę także w pierwszym meczu. Pewna swego Legia oddała inicjatywę rywalom, ale ci nie wykorzystali żadnej z kilku niezłych okazji do wyrównania. – Awansowaliśmy, ale z przebiegu spotkania nie jestem zadowolony. Nabiegaliśmy się, namęczyliśmy i to na własne życzenie. Po raz kolejny nie potrafiliśmy wykorzystać swoich atutów i utrzymać się przy piłce. Najważniejsze jednak, że dążyliśmy do zwycięstwa i je osiągnęliśmy. To cieszy, ale jesteśmy świadomi, że potrafimy grać dużo lepiej – komentował zawodnik stołecznego klubuMaciej Iwański.