Grupa B: Hiszpania - Irlandia 4:0 (1:0)

Jan Szurek

14.06.2012 22:35

(akt. 11.12.2018 10:26)

W drugim czwartkowym meczu grupy B zmierzyła się Hiszpania z Irlandią. Przed mecze spekulowano jedynie czy Hiszpanie zdołają strzelić więcej bramek rywalom od Chorwatów bo zwycięstwo wydawało się oczywiste. Tak też się stało, wygrana 4:0 była bezapelacyjna i niezagrożona przez pełne 90 minut.

Już w czwartej minucie meczu prowadzenie dla Hiszpanów uzyskał Torres, który wykorzystał błędy i niezdecydowanie obrońców z "zielonej wyspy". Reszta pierwszej części gry to dalsza przewaga reprezentacji Hiszpanii. Irlandczycy ambitnie walczyli, ale zaangażowaniem udawało im się dochodzić jedynie w obręb pola karnego przeciwnika.

Druga część meczu rozpoczęła się podobnie do pierwszej, czyli golem dla reprezentacji z półwyspu Iberyjskiego. Linię defensywy ośmieszył Silva, który wyprowadził w pole trzech irlandzkich obrońców i lekkim technicznym uderzeniem umieścił piłkę w siatce. Mimo nie mniejszej ambicji niż w pierwszej połowie zespół Irlandii nie był w stanie nic w tym meczu ugrać. Trzeciego gola dołożył jeszcze Torres wykorzystując sytuację "sam na sam" oraz czwartego po rzucie rożnym Cesc Fabregas.

Po niemrawym spotkaniu z Włochami ten mecz pokazał jak wielką siłę ma reprezentacja Hiszpanii, a Irlandia jest pierwszą reprezentacją, która już na pewno nie awansuje z grupy.

Hiszpania - Irlandia 4:0 (1:0)

Bramki: Fernando Torres 4, 70, David Silva 49, Cesc Fàbregas 83

Hiszpania: 1. Iker Casillas - 17. Álvaro Arbeloa, 3. Gerard Piqué, 15. Sergio Ramos, 18. Jordi Alba - 21. David Silva, 16. Sergio Busquets, 14. Xabi Alonso (65, 4. Javi Martínez), 8. Xavi, 6. Andrés Iniesta (80, 20. Santi Cazorla) - 9. Fernando Torres (74, 10. Cesc Fàbregas).

Irlandia: 1. Shay Given - 4. John O'Shea, 2. Sean St Ledger, 5. Richard Dunne, 3. Stephen Ward - 11. Damien Duff (76, 22. James McClean), 6. Glenn Whelan (80, 21. Paul Green), 8. Keith Andrews, 20. Simon Cox (46, 14. Jon Walters), 7. Aiden McGeady - 10. Robbie Keane.

żółte kartki: Alonso, Martínez - Keane, Whelan, St Ledger