News: Koszykówka: Pewne zwycięstwo w Gliwicach

Koszykówka: Pewne zwycięstwo w Gliwicach

Michał Grzegorczyk

11.03.2017 22:15

(akt. 07.12.2018 10:50)

W spotkaniu 27. kolejki I ligi koszykówki Legia Warszawa wygrała na wyjeździe z GTK Gliwice 79:66. Dzięki zwycięstwu legioniści zrównali się punktowo z prowadzącym w tabeli Sokołem Łańcut, który przegrał na własnym parkiecie z Kotwicą Kołobrzeg.

W spotkaniu drugiej z trzecią drużyną I ligi koszykówki spotkał się najlepszy atak (Legia Warszawa zdobywa średnio 81 pkt. na mecz) z najlepszą obroną (GTK Gliwice traci średnio 67 pkt. na mecz) na zapleczu PLK. Zanosiło się na mecz kolejki w Gliwicach. Podopieczni Piotra Bakuna od pierwszych minut pokazali siłę swojej ofensywy, po celnych rzutach Łukasza Wilczka, Adama Linowskiego i Marcela Wilczka prowadzili z GTK Gliwice 7:0. Po efektownym początku „Zielonych Kanonierów” do głosu doszli gospodarze, ale po celnych rzutach w końcówce I kwarty Grzegorza Kukiełki i Linowskiego legioniści prowadzili czterema „oczkami”. Druga kwarta, podobnie jak początek meczu, zaczęła się od siedmiopunktowej serii Legii. Niestety w kolejnych minutach gospodarze poprawili swoją obronę i skuteczność legionistów drastycznie spadła. Przez niemal cztery minuty koszykarze z Warszawy nie potrafili znaleźć drogi do kosza gliwiczan. Na 3,5 minuty przed końcem tej części gry na tablicy wyników widniał remis 31:31. Wtedy trener Bakun poprosił o przerwę na żądanie, po której legioniści poprawili swoją grę i ostatecznie do szatni schodzili prowadząc 42:33.

Po zmianie stron „Wojskowi” zaliczyli kolejną serię punktową tym razem 9:0. Trzecia kwarta była ofensywnym popisem legionistów. Po wsadzie Linowskiego Legia prowadziła już 55:36 i właśnie 19 punktami przewagi zakończyła się ta część spotkania. Ostatnią kwartę dwoma celnymi trójkami otworzyli Łukasz Pacocha i Kukiełka. Wysokie prowadzenie uśpiło legionistów. W kolejnych minutach to gospodarze zaczęli agresywniej bronić i skuteczniej rzucać. Gliwiczanie zaliczyli serię trzech celnych trójek i po kolejnym trafieniu z półdystansu Kacpra Radwańskiego zmniejszyli straty do zaledwie 9 punktów. Do końca meczu pozostawały jeszcze cztery minuty, ale nadzieje gospodarzy na odrobienie strat przerwał Łukasz Wilczek zaliczając akcję 2+1. „Zieloni Kanonierzy” nie pozwolili gliwiczanom na nic więcej i ostatecznie wygrali 79:66.

Aż pięciu zawodników Legii zanotowało podwójną zdobycz punktową. Najskuteczniejszym zawodnikiem spotkania okazał się Linowski autor 16 „oczek” i 6 zbiórek. Do końca sezonu zasadniczego pozostały jeszcze trzy kolejki, w których „Wojskowi” spróbują wskoczyć na pierwsze miejsce w tabeli. Legia jest w komfortowej sytuacji wszystkie pozostałe spotkania odbędą się w Warszawie. Kolejne mecz legioniści rozegrają na Bemowie w najbliższą sobotę, 18 marca o 17:00 z GKS-em Tychy.

GTK Gliwice – Legia Warszawa 66:79 (19:23, 14:19, 10:20, 23:17)

GTK Gliwice: Kacper Radwański 14 pkt. 1 zb., Aleksander Filipiak 10 pkt. 3 zb. 6 as., Damian Pieloch 10 pkt. 3 zb., Marceli Dziemba 8 pkt. 5 zb. 2 as., Marcin Salamonik 7 pkt. 4 as., Dominik Rutkowski 7 pkt. 1 zb. 2 as., Łukasz Ratajczak 6 pkt. 2 zb., Marcin Weselak 4 pkt. 5 zb., Grzegorz Podulka 0 pkt. 3 zb., Kosma Kołcz 0 pkt. 1 zb. 1 as., Michał Jędrzejewski-, Paweł Zmarlak -

Legia Warszawa: Adam  Linowski 16 pkt. 6 zb., Grzegorz Kukiełka 14 pkt. 7 zb., Marcel Wilczek 13 pkt. 4 zb., Łukasz Wilczek 12 pkt. 5 zb. 7 as.,Łukasz Pacocha 11 pkt. 2 zb. 2 as., Tomasz Andrzejewski 7 pkt. 2 zb., Piotr Robak 6 pkt. 4 zb. 4 as., Grzegorz Malewski 0 pkt. 3 zb., Mateusz Jarmakowicz -, Kamil Sulima -