Aric Holman

Koszykówka: Seria zwycięstw przerwana. Porażka ze Stalą

28.04.2023 19:25

(akt. 28.04.2023 23:59)

Legia przegrała na wyjeździe 87:90 ze Stalą Ostrów Wielkopolski w 29. kolejce Energa Basket Ligi. Ten wynik sprawił, że stołeczny zespół przerwał imponującą passę, która zakończyła się na 8 zwycięstwach z rzędu.

Warszawiacy rozpoczęli spotkanie od zespołowych, skutecznych akcji oraz dobrej postawy pod tablicami, co skutkowało prowadzeniem 16:9 po 6 minutach gry. Stal zdobywała punkty po kontratakach, ponadto zza łuku trafiali Michał Michalak i Damian Kulig, co pozwoliło gospodarzom zniwelować stratę. Ostatnie fragmenty pierwszej kwarty należały do gości, którzy tę część meczu wygrali 29:22.

Drugą kwartę lepiej zaczęli ostrowianie, którzy wyrównali (32:32) po rzutach wolnych Michalaka. Prowadzenie dał im Aigars Skele, a kilka chwil później za trzy trafiali Jakub Garbacz i Michalak, dzięki czemu Stal wygrywała już 44:37. Przerwa na żądanie dla trenera Wojciecha Kamińskiego przyniosła lepszą grę jego zawodników, którzy ponownie, jak miało to miejsce w pierwszej "ćwiartce", znajdowali korzystne pozycje rzutowe. Pierwsza połowa spotkania w Arenie Ostrów padła jednak łupem "Stalówki" (48:42).

Początek drugiej połowy to walka punkt za punkt, choć tempo gry nieco spadło. Gospodarze częściej zbierali piłkę, szczególnie pod atakowanym koszem. Efektownymi zagraniami popisał się Aric Holman, który najpierw zablokował rzut Michalaka, a chwilę później wpakował piłkę do kosza potężnym wsadem. Przewaga gospodarzy stopniała do dwóch "oczek", ale finisz tej części gry należał do zawodników Andrzeja Urbana, którzy przed kluczową częścią meczu prowadzili 67:60.

Ostrowianie nie pozwalali legionistom na złapanie serii punktowej, skutecznie ograniczając zdobywanie punktów ze strefy podkoszowej. Na nieco ponad 5 minut przed końcem czwartej kwarty Stal prowadziła 81:70. Legia próbowała szybko zmniejszyć stratę za sprawą trafień zza łuku. Punkty zdobywali Travis Leslie i Geoffrey Groselle, wynik był coraz bliższy remisu, ale Stal za każdym razem odpowiadała. Kyle Vinales rzutem za trzy punkty mógł doprowadzić do dogrywki, ale jego próba była minimalnie niecelna. Stal wygrała 90:87.

Dla Legii to dziesiąta porażka w trwających rozgrywkach, stołeczny zespół zajmuje 4. miejsce w tabeli (bilans 19-10). W najbliższą środę, 3 maja (godz. 17:30), "Zieloni Kanonierzy" zagrają u siebie z Zastalem Zielona Góra w ostatnim meczu sezonu zasadniczego.

29. kolejka Energa Basket Ligi: Stal Ostrów Wielkopolski – Legia Warszawa 90:87 (22:29, 26:13, 19:18, 23:27)

Stal: Michał Michalak 22 pkt, Nemanja Djurisić 20, Damian Kulig 16, Aigars Skele 15, Ojars Silins 8, Adonis Thomas 4, Jakub Garbacz 3, Mateusz Zębski 2, Marcus Loncar 0, Krzysztof Rozpędowski -, Aleksander Załucki -,
Trener: Andrzej Urban, as. Konrad Kaźmierczyk

Legia: Kyle Vinales 20 pkt, Travis Leslie 20, Aric Holman 19, Grzegorz Kamiński 10, Geoffrey Groselle 9, Janis Berzins 5, Dariusz Wyka 4, Łukasz Koszarek 0, Grzegorz Kulka 0, Benjamin Didier-Urbaniak -, Szymon Kołakowski -.
Trener: Wojciech Kamiński, as, Marek Zapałowski, Maciej Jamrozik