News: Koszykówka: Wygrana w pierwszym półfinale ze Spójnią

Koszykówka: Wygrana w pierwszym półfinale ze Spójnią

Michał Grzegorczyk

29.04.2017 00:32

(akt. 07.12.2018 10:35)

Legia Warszawa wykorzystała atut własnego parkietu w pierwszym meczu półfinału I ligi koszykówki i pokonała Spójnię Stargard 85:75. Bohaterem spotkania był zdobywca 22 punktów Grzegorz Malewski. Super rezerwowy „Zielonych Kanonierów” aż 16 „oczek” rzucił w czwartej kwarcie. Mecz nr 2 odbędzie się w sobotę o 18:00 w hali na Bemowie.

Fotoreportaż z meczu (fot. Anna Okolus)

Oba zespoły rozpoczęły spotkanie bardzo niemrawo. Przez pierwsze 3 minuty meczu jedyny punkt padł po rzucie osobistym Adama Linowskiego, który w piątkowy wieczór rozgrywał swój setny mecz w barwach Legii. Po kolejnych niecelnych rzutach i dużej ilości strat gospodarzy, koszykarze Spójni odnaleźli swój rytm. W pewnym momencie goście wyszli na prowadzeni 12:7. Wtedy na wydarzenia na boisku zareagował trener Piotr Bakun prosząc o przerwę na żądanie. Po czasie „Wojskowi” wyszli na parkiet odmienieni. W końcówce pierwszej odsłony sygnał do ataku dał Grzegorz Kukiełka, który po wejściu na parkiet trafił dwa rzuty z zza łuku z rzędu, a w następnej akcji kolejną trójkę dorzucił Michał Aleksandrowicz. W ostatniej akcji, równo z syreną kończącą pierwszych dziesięć minut gry akcję 2+1 zaliczył Kukiełka ustalając wynik tej części meczu na 21:15.

Na początku drugiej kwarty legioniści dalej kontynuowali swoją dobrą passę strzelecką. W pewnym momencie przewaga Legii urosła do 15 punktów. W tym momencie trener Bakun dał chwilę odpocząć swoim strzelcom co zaowocowało przestojem w grze koszykarzy z Warszawy. Spójnia szybko wykorzystała słabszą dyspozycję Legii notując serię 9:0. Ostatecznie przed przerwą legioniści utrzymali 8 punktowe prowadzenie.

Po zmianie stron przez większość trzeciej kwarty przewaga gospodarzy utrzymywała się w okolicach dziesięciu punktów. Dopiero w końcówce tej części meczu drużyna ze Stargardu zmniejszyła straty do tylko 6 punktów.

Już na samym początku czwartej kwarty Spójnia była w stanie zbliżyć się do Legii na zaledwie cztery punkty. Jednak doskonale dysponowani byli rezerwowi „Wojskowych” zdobyli aż 56 punktów, przy tylko 13 „oczkach” zmienników gości. Super rezerwowym Legii drugi mecz z rzędu okazał się Grzegorz Malewski, który w tej części meczu kilka krotnie ratował swoją drużynę. Silny skrzydłowy stołecznego klubu w ciągu  17 minut zdobył 22 punkty z czego aż 16 w czwartej kwarcie, ponadto jego wyśmienita skuteczność(6/8 za 3 i 77,8% z gry) pozwoliła Legii zachować spokój w decydujących momentach meczu. Legioniści grali bardziej zespołowo od swoich rywali. Podopieczni trenera Bakuna w sumie zanotowali 18 asyst przy tylko 6 kluczowych podaniach po stronie przyjezdnych. Drużynie ze Stargardu nie zdołał nawet pomóc rewelacyjnie dysponowany rzucający Marcin Dymała - najlepszy strzelec spotkania, który zdobył aż 27 punktów. Dzięki wyśmienitej grze rezerwowych legioniści prowadzą w serii półfinałowej 1:0.

Już w sobotę o godzinie 18 w hali na Bemowie mecz numer 2. Rywalizacja o awans do finału pierwszej ligi toczyć się będzie do trzech wygranych.

Legia Warszawa – Spójnia Stargard 85:75
(21:15, 22:20, 15:17, 27:23)