Vamara Sanogo

Legia na "piątkę"!

10.06.2020 20:30

(akt. 12.06.2020 14:44)

Legia Warszawa wygrała 5:1 z Arką Gdynia w 29. kolejce PKO Ekstraklasy. Bramki dla stołecznego klubu zdobyli Paweł Wszołek, Luquinhas, Mateusz Cholewiak i Vamara Sanogo. Samobójczą bramkę zdobył Adam Marciniak.
PKO Ekstraklasa 2019/2020 - Kolejka 29
5 1

(1:1)

Arka GdyniaArka Gdynia
10-06-2020 20:30
Tomasz Kwiatkowski Canal+Sport
1'
40'
44'
45'
51'
55'
58'
62'
68'
76'
80'
86'

• 18. Kamil Antonik

55'
  • 10. Marko Vejinović

• 19. Santi Samanes

45'
  • 9. Davit Skhirtladze

80'

• 97. Marcin Staniszewski

• 6. Frederik Jensen

• 7. Maciej Jankowski

• 11. Rafał Siemaszko

• 29. Oskar Zawada

80'
  • 31. Dawid Markiewicz

• 35. Mateusz Młyński

45'
  • 46. Jakub Wawszczyk

• 77. Nemanja Mihajlović

55'

- Zapis relacji tekstowej "na żywo"

- Skrót meczu Legii z Arką

Czy w tym sezonie Legia zagrała przy Łazienkowskiej ze słabiej dysponowaną drużyną niż Arka? Do tego miana aspirować mogła tylko Wisła Kraków, choć ekipa z Małopolski miała w sobie więcej wiary i walki. Gdynianie zdobyli bramkę w Warszawie w pierwszej akcji spotkania. Celny strzał Adama Dancha pozwolił na objęcie prowadzenia. Ale był to też na dobrą sprawę jedyny akcent w ofensywie przyjezdnych. Arka grała źle, nie chciała atakować, była pozbawiona woli walki. Za to doskonale podrażniła legionistów strzelonym golem.

Pierwsza akcja meczu należała do Arki. Ostatnia sytuacja w pierwszej połowie, do Legii. Warszawiacy wyrównali tuż przed przerwą za sprawą dośrodkowania Marko Vesovicia oraz wykończenia Pawła Wszołka. „Wojskowi” cały czas dominowali i próbowali kolejnych strzałów. Statystyki były po stronie gospodarzy. Brakowało tylko gola. Rewelacyjną pracę na prawej stronie boiska wykonywali architekci pierwszej bramki. Obaj przez całe spotkanie byli aktywni pod bramką Pavelsa Steinborsa. Czarnogórzec i Polak byli niczym motory napędowe Legii. Do tego dochodziła skuteczna gra w środku pola oraz wsparcie między innymi Mateusza Cholewiaka.

Do przerwy było 1:1, ale po niej warszawiacy zagrali dwójką napastników. 4-4-2 to ustawienie, które dawno było niewidziane przy Łazienkowskiej. Cholewiak tworzył duet atakujących wraz z Tomasem Pekhartem, który w pierwszej połowie oddał uderzenie w poprzeczkę. W drugiej połowie liderzy PKO Ekstraklasy jeszcze mocniej kontrolowali przebieg rywalizacji i narzucali tempo zabójcze dla Arki. Gdynianom pozostawało bronienie się przed własnym polem karnym. Regularnie szczęścia szukał Michał Karbownik, lecz młody obrońca nie zdołał zdobyć pierwszej bramki w Ekstraklasie.

W 51. minucie Legia wyszła na prowadzenie za sprawą dogrania z prawej strony i samobójczej bramki Adama Marciniaka. Nie minęło wiele czasu, a Luquinhas podwyższył wynik na 3:1. Akcję rozpoczął Vesović, a udział miał także Pekhart, który dotknął piłki w polu karnym. Gola doczekał się też Cholewiak, bohater spotkania w Krakowie. Dobrą asystą obsłużył go Wszołek. Szansę przy pewnym prowadzeniu dostali między innymi Vamara Sanogo Piotr Pyrdoł. Francuz wrócił na boisko po blisko rocznej przerwie. Drugi z wymienionych zadebiutował w barwach „Wojskowych”.

Sanogo doczekał się powrotu idealnego, bo tuż przed końcem spotkania strzelił gola po podaniu Wszołka. Francuz skutecznie zachował się w polu karnym. Legia wygrała 5:1 i przez zdecydowaną większość spotkania udowadniała, że zasługuje na wysoką wygraną. Wiele mówi statystyka strzałów 24 – 1. Stołeczna ekipa wygrała i jeszcze bardziej odskoczyła ligowej stawce. „Wojskowi” mają już dziesięć punktów przewagi nad drugim w tabeli Piastem Gliwice.