fot. Michał Terlecki

Mariusz Lewandowski: Uważam, że rzutu karnego być nie powinno

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

17-03-2023 / 23:59

(akt. 19-03-2023 / 02:31)

– W pierwszej połowie graliśmy słabo, bojaźliwie, Legia miała więcej sytuacji. Dopiero po zmianie stron nasz zespół funkcjonował lepiej, mógł doprowadzić do remisu. Mieliśmy przewagę, okazje, m.in. po rzutach rożnych. Nie udało się wyrównać, potem goście podwyższyli wynik, Raphael Rossi dał się ograć w dziecinny sposób. Trudno było odrobić straty, rywalizując z tak klasową drużyną – mówił po meczu z "Wojskowymi" (0:2), w 25. kolejce PKO Ekstraklasy, trener Radomiaka Radom, Mariusz Lewandowski.

– Czy rywalom należał się rzut karny? "Jedenastkę" można i podyktować, i nie, wszystko zależy od interpretacji sędziego. Arbiter główny jej nie dał, potem został wezwany do monitora i zmienił decyzję. Moim zdaniem Legia nie odniosłaby korzyści z tej sytuacji, gdyż piłka wychodziła na rzut rożny po zagraniu naszego bramkarza. W mojej ocenie rzutu karnego być nie powinno, lecz sędziowie podjęli inną decyzję, która sprawiała, że na przerwę schodziliśmy z wynikiem 0:1. To miało później duży wpływ na naszą grę.

– Modyfikacja taktyki wynikała z absencji Abramowicza? Tak. Nie mieliśmy ani lewego, ani prawego obrońcy, mogliśmy dać tam Pika. Chcieliśmy zagrać troszeczkę inaczej, korekta nastąpiła w piątkowy poranek. Myśleliśmy, że Dawid będzie z nami. W trakcie całego mikrocyklu przygotowywaliśmy się na zdecydowanie inną grę, musieliśmy to szybko zmienić. W pierwszej połowie nie funkcjonowało to zbyt dobrze, w drugiej odsłonie nastąpiły korekty i wyglądało to znacznie solidniej. Ale nie da się ukryć, że straciliśmy Abramowicza, który jest kluczowym zawodnikiem naszego zespołu.

– Walkę i determinację drużyny dostrzegłem w drugiej połowie, dążyliśmy do strzelenia gola. Nie uważam, że po przerwie mieliśmy mniej okazji. Stworzyliśmy klarowniejsze sytuacje, tylko że Legia wykazała się skutecznością w akcji, którą wyprowadziła i wykorzystała. Wykreowaliśmy szanse na remis. Gdybyśmy wyrównali, to nie wiadomo, jak mecz by się dalej potoczył.

– W pierwszej połowie graliśmy za wolno. Mieliśmy budować akcje przez lewą stronę, przez Mike’a Cestora, który dobrze wprowadza, szukając podań prostopadłych do Berto Cayargi. Robiliśmy to na odwrót. Graliśmy przez Pedro Justiniano, który – nie obrażając go – nie jest geniuszem w rozegraniu piłki. Pojawił się błąd, skorygowaliśmy to nieco w drugiej odsłonie, co spowodowało, że akcje okazały się troszkę bardziej płynne.

– Nie wiem, co zrobiłem kibicom. Od początku, odkąd jestem w Radomiu, czuję niechęć do mojej osoby, jest grupa niezadowolonych ludzi. Jestem mocno odporny na krytykę i chcę, by było to konstruktywne. Na pewno sobie z tym poradzę. Wszyscy jesteśmy tu dla Radomiaka, zrobię wszystko, by zespół dobrze funkcjonował. Prosiłbym tylko o wyrozumiałość i troszkę szacunku. Jeśli ktoś uderza w szkoleniowca, to również w klub, drużynę. Niedawno były "nominacje" do nagrody trenera miesiąca, wszyscy myśleli, że szkoleniowiec jest najlepszy, a teraz, gdy przegrywamy, jest najgorszy. Cierpliwość i spokój to elementy, które spowodują, że na pewno wyjdziemy z tej sytuacji. Mamy mocny zespół, który wiem, że spokojnie z tego wyjdzie, z moją pomocą.

ZOBACZ TAKŻE:

Komentarze (37)

Komentarze osób zarejestrowanych pojawiają się w tym artykule automatycznie. Komentarze osób niezalogowanych wyświetlą się po zatwierdzeniu przez moderatora.

Zaloguj się, by móc oceniać komentarze.

Punkty

1063

Ranking miesiąca
#11094
Ranking ogólny
#1094
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Pisałem,że będą kwestionować. Już wczoraj Juskowiak dawał do zrozumienia,że karnego nie powinno być.
co ty Lewandowski bredzisz twój zawodnik rozłożył łapy i piłka go rękę uderzyła karny 100% jakby to było odwrotnie to to byś mówił że karny był
Czy ja źle słyszałem czy wczoraj na trybunach w Radomiu skandowano Lewandowski musi odejść??
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Chyba jednak dobrze słyszałeś. Poniedziałek może być ciekawy.
Pułkownik
 • 0 / 0
Który Lewandowski ma odejść ten z reprezentacji Polski czy trener Radomiaka.
Dor
Ten z Radomiaka chyba?
Marszałek Polski
 • 1 / 1
Ręka to ręka. Karny!!!
Generał
 • 2 / 1
Cycu nie jest geniuszem w udzielaniu wywiadów ale to wiadomo od dawna. Ten wywiad tylko to potwierdza.
Pytanie jaki warsztat szkoleniowy ma Lewandowski i co osiągnął że trafił do Radomiaka? Wcale nie dziwię się kibicom że chcą jego zwolnienia. Jak dla mnie może Radomiak polecieć klasę niżej. Brak stadionu,, większość to obcokrajowcy. Szkoda pisać.
Generał dywizji
 • 2 / 0
Miałem okazje być na meczu wczoraj i rzeczywiście miejscowi jadą po Lewandowskim równo. nazywają go ''Różowym'' Chcą naszego Banasika.
~Vina Tusca
 • 3 / 0
Jak zwykle dla Legii karnych nie ma i nigdy się nie należą. Ty lewy nie podważaj Marciniaka najlepszego sędziego na globie!
Lewandowski, kibice nie lubią cię, bo masz wysoki cholesterol.
~Vina Tusca
 • 1 / 0
Skąd wiesz? Można pić sok z kiszonej kapusty albo napar z karczocha i cholesterol znika mimo, że człowiek otyły. A jak zbija cukier ho ho
"Jeśli ktoś uderza w szkoleniowca, to również w klub, drużynę".
Zatem nie wolno krytykować trenerów? Ciekawe.
Prezesów też nie?
Marszałek Polski
 • 0 / 0
Tak, nie wolno uderzać w klub, któremu się kibicuję.
Marszałek Polski
 • 1 / 4
Nie wiem po co mu to...Lewandowski nie nadaje się na trenera...może jakaś 3 liga góra
Na pozór karny niesprawiedliwy. Bo niby jak zawodnik ma uniknąć uderzenia, jak piłka nadlatuje z tyłu? Tylko że takie odczucia wynosi się z gry podwórkowej, między kumplami.
Po pierwsze, kto kazał zawodnikowi rozłożyć ręce "na Jezusa"? Po drugie - a gdyby piłka nadleciała z innego kierunku? Też by nie zareagował, bo było blisko i nie zdążył by tych rąk schować. To było wielokrotnie wałkowane - wyciągasz łapy to narażasz się na przypadkowe dotknięcie.
A Lyczmański najwidoczniej polubił robienie z siebie idioty. Najpierw kopnięcie Josue w czasie gdy gra jest wstrzymana to tylko żółta kartka, teraz to...
Generał brygady
 • 3 / 0
Jak Josue został kopnięty to sędzia powiedział że to było pyrgnięcie... Największy idiotyzm jaki słyszałem. Ale jak z porównywalną siłą został kopnięty teraz w LK piłkarz Lecha i była czerwona to już Ci sami ludzie mówią o faulu.
Masz rację, chociaż wczoraj pisałem, że nie lubię takich karnych, to jednak był on zgodny z przepisami i tyle. W wypowiedzi Lewandowskiego jest za to inna śmieszna interpretacja : "Moim zdaniem Legia nie odniosłaby korzyści z tej sytuacji, gdyż piłka wychodziła na rzut rożny po zagraniu naszego bramkarza", faul lub przewinienie są faulem i przewinieniem bez względu, czy drużyna przeciwna odniosła by korzyść czy nie. Przy takiej interpretacji na swojej połowie można by wziąć piłkę w rękę i przenieść ją kilka metrów, bo przecież i tak jesteśmy w jej posiadaniu, albo w drugim narożniku boiska trochę pokopać przeciwnika, bo nie ma to wpływu na bieżącą sytuację. Generalnie niektórzy trenerzy ie potrafią przyznać się do przegranej i szukają dziury w całym.
Generał brygady
 • 2 / 2
Faktycznie ten karny trochę przypadkowy i można powiedzieć że niezasłużony, ale przepisy to przepisy. Choć jakby sędziował Frankowski to by na pewno nie było karnego.
Jeśli zgodny z przepisami, to jak najbardziej zasłużony.
Generał brygady
 • 2 / 1
Chodziło mi o to że gdyby nie ta ręka nie byłoby porównywalnej korzyści, a samo dotknięcie ręką piłki było przypadkowe.
I tak, i nie jeśli wyskakujesz w polu karnym do tego ścisku po rzucie rożnym z tak szeroko rozłożonymi rękoma, musisz mieć niestety wkalkulowane że może dojść do zagrania ręką.
Pozwolę się nie zgodzić. Ta menda na f. na pewno gwizdnęłaby karniaka tylko... w drugą stronę.
Generał brygady
 • 0 / 0
W drugą stronę na 100% ale dla Legii na 100% nie
Marszałek Polski
 • 0 / 3
Panie trenerze VAR i sędzia główny byli odmiennego zdania.
Ale w drugą stronę to byłby karny 100 procent, co?
Marszałek Polski
 • 3 / 0
— Moim zdaniem Legia nie odniosłaby korzyści z tej sytuacji, gdyż piłka wychodziła na rzut rożny po zagraniu naszego bramkarza.
— Co w takim razie powinien zrobić sędzia w tym spotkaniu?
— Sędzia powinien odgwizdać rzut rożny.
Rzut rożny ale dla Radomiaka :)
Generał brygady
 • 4 / 0
Myślę, że rozsądnym, kompromisowym rozwiązaniem powinien być rzut wolny dla Radomiaka i żółta kartka dla piłki za symulowanie karnego.
Łaskawca
Mógł powiedzieć że "mecz powinien być powtórzony"
Czy mógłby pan powiedzieć wszystkim kibicom w naszym kraju, kto w takim razie jest Mistrzem Polski?
Mistrz nie ma...
Marszałek Polski
 • 3 / 0
know(L)edge

"Oświadczam, że nie ma żadnego Mistrza. Mistrza wymyśleliście wy, dziennikarze."

Pozdrawiam
Mówi co myśli…mało dyplomatycznie ;)))
Marszałek Polski
 • 7 / 0
"Moim zdaniem Legia nie odniosłaby korzyści z tej sytuacji, gdyż piłka wychodziła na rzut rożny po zagraniu naszego bramkarza. W mojej ocenie rzutu karnego być nie powinno, lecz sędziowie podjęli inną decyzję."

Czyli mamy rozumieć, że machanie rękoma nad głową przy słupku to zupełnie naturalna postawa obrońcy i trafienie piłką w taką rękę należy traktować z przymrużeniem oka?
Mecz w wykonaniu Radomiaka ciężko nazwać grą w piłkę nożną .
Generał brygady
 • 7 / 0
"Nie wiem, co zrobiłem kibicom. Od początku, odkąd jestem w Radomiu, czuję niechęć do mojej osoby"
"Graliśmy przez Pedro Justiniano, który – nie obrażając go – nie jest geniuszem w rozegraniu piłki"
Ten to potrafi zjednac sobie kibiców i szatnię..... złotousty....