Ostatnie mecze Legii z Piastem

24.10.2021 14:30

(akt. 23.10.2021 23:24)

W niedzielę, 24 października, Legia Warszawa zagra na wyjeździe z Piastem Gliwice w 12. kolejce PKO Ekstraklasy. Jak przebiegały ostatnie spotkania pomiędzy tymi drużynami? Więcej poniżej.

Ostatni raz Legia grała z Piastem w kwietniu. Stołeczna drużyna wybierała się do Gliwic po lekkim naciśnięciu hamulca, czyli dwóch bezbramkowych remisach. I wygrała bardzo istotny mecz z trudnym rywalem (1:0). O zwycięstwie przesądził Rafael Lopes, który skutecznie główkował po dośrodkowaniu Josipa Juranovicia z prawej strony boiska. Trzy punkty pojechały do Warszawy. Dla stołecznego klubu była to pierwsza wygrana z tym zespołem od grudnia 2018 roku.

Porażka w Pucharze Polski

Na początku marca warszawiacy przegrali u siebie 1:2 w ćwierćfinale Pucharu Polski. Piłkarze Piasta wyszli na prowadzenie po trafieniu Jakuba Świerczoka. W 66. minucie legioniści wyrównali za sprawą Lopesa, ale w końcówce spotkania bramkę dla gości, na wagę awansu do 1/2 finału, zdobył Tiago Alves. – Czy nie za bardzo Legia zaryzykowała przy stanie 1:1? Nie nazwałbym tego ryzykiem. Czuliśmy, że możemy strzelić drugiego gola i nawet nie będziemy czekać na dogrywkę. Stąd też atakowaliśmy dużą liczbą zawodników. Piast nie wychodził z własnej połowy. Nie widziałem ryzyka. Błąd indywidualny zdecydował o stracie bramki. Wcześniej rywale nie podchodzili pod nasze pole karne – być może były małe wyjątki, gdy nastąpiło długie zagranie, po którym był aut czy korner w końcówce. Poza tym, nic się nie działo. Dokonaliśmy wszystkich zmian, zmieniliśmy troszeczkę nasze ustawienie. Przeszliśmy z systemu z trójką defensorów na tylko dwóch środkowych obrońców, ale to nic nie dało –opowiadał szkoleniowiec Legii, Czesław Michniewicz. Fotoreportaż dostępny jest TUTAJ.

Remis w stolicy

Niecały rok temu Legia zremisowała u siebie 2:2 z gliwiczanami. Bramki dla stołecznego klubu zdobyli Bartosz Kapustka (pierwsze trafienie dla "Wojskowych") i Tomas Pekhart, który wykorzystał rzut karny. - Naszym problemem była tylko skuteczność, reszta funkcjonowała dobrze. Oczywiście, nikt nie przyznaje za to dodatkowych punktów. Graliśmy u siebie, straciliśmy dwa punkty. Nie tak wyobrażaliśmy sobie niedzielny wieczórmówił trener Michniewicz. Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.

Rosołek na wagę remisu

W czerwcu 2020 roku legioniści zremisowali z Piastem 1:1. Bramkę zdobył Jorge Felix, natomiast pod koniec spotkania nastąpiło wyrównanie. W 85. minucie Michał Karbownik świetnie dośrodkował na głowę Macieja Rosołka. Mocny strzał "Rosiego" w dramatyczny sposób próbował obronić bramkarz gości, ale - jak pokazała powtórka - piłka przekroczyła linię bramkową. Fotoreportaż jest dostępny w tym miejscu.

Jeden do dwóch

Nieco ponad półtora roku temu legioniści przegrali przed własną publicznością 1:2 z Piastem. Od 10. minuty warszawiacy musieli sobie radzić w osłabieniu, ponieważ czerwoną kartkę obejrzał Jose Kante. Kilkadziesiąt sekund później ekipa prowadzona przez Aleksandara Vukovicia zdołała zdobyć bramkę na 1:0 (Domagoj Antolić). W pierwszej połowie do wyrównania doprowadził Felix. Zrobiło się 1:1, a parę chwil po przerwie rywale wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca. Pięknego gola strzelił Gerard Badia.

Piłka nożna ponownie pokazała, że jest nieprzewidywalną grą. Zawsze trzeba brać pod uwagę taki czynnik. Nawet, gdy wydaje się, że wszystko jest super. Przypadkowy faul, który wygląda groźniej niż jest w rzeczywistości, zmienił całe spotkanie. Drużyna zasługuje na duże pochwały za charakter, serce i próby. Mimo okoliczności, chcieliśmy ugrać jak najwięcej i za to jestem wdzięczny zespołowi. To droga, którą postępujemy i wiemy, że następne mecze będą dalszymi wyzwaniami ocenił trener Vuković. Był to ostatni mecz "Wojskowych" przed przerwą spowodowaną pandemią koronawirusa. Zdjęcia z tego spotkania można obejrzeć tutaj.

W Gliwicach bez punktów

W pierwszej części sezonu 2019/2020 legioniści także ponieśli porażkę z klubem z Gliwic. Przegrali na wyjeździe 0:2 po trafieniach Piotra Parzyszka oraz Felixa. Obie bramki padły w drugiej odsłonie rywalizacji. Co więcej, dla Legii po raz 50. zagrał Jarosław Niezgoda. W tym meczu w barwach "Wojskowych" zadebiutował  Paweł Wszołek. Mecz długimi fragmentami nie powalał na kolana, a tym bardziej nie zachwycał jakością ze strony piłkarzy. Fotoreportaż jest dostępny w tym miejscu.

To była ostatnia porażka stołecznego klubu na długi czas. Nadeszła przerwa na mecze reprezentacji, wygrana z Lechem – i legioniści świetnie spisywali się w lidze, wygrywając u siebie w ośmiu kolejnych meczach. W Warszawie zastopował ich dopiero… Piast.

Statystyki

Do tej pory Legia grała z Piastem 28 razy. Wygrała 15 razy, 7-krotnie zremisowała i poniosła 6 porażek. W tym czasie legioniści strzelili 49 goli, a stracili - 27.