Filip Mladenović Paweł Wszołek radość

Ostatnie mecze z Piastem – 3 wygrane w 12 spotkaniach

16.03.2024 11:00

(akt. 13.03.2024 13:46)

W najbliższą niedzielę, 17 marca (godz. 17:30), czyli tuż przed przerwą reprezentacyjną, zawodnicy Legii zagrają u siebie z Piastem Gliwice. Stołeczna drużyna wygrała tylko 3 z 12 ostatnich spotkań z tym przeciwnikiem.

Ostatni raz legioniści mierzyli się z Piastem 16 września 2023 roku. Wówczas zremisowali 1:1 w Gliwicach w 8. kolejce Ekstraklasy. Rywale objęli prowadzenie po golu Serhija Krykuna, "Wojskowi" wyrównali po bramce Ernesta Muciego. Nie zabrakło kontrowersji, jaką było niesłuszne ukaranie Josue drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną, co sprawiło, że wicemistrzowie Polski grali w dziesiątkę już od 42. minuty.

Piast Gliwice – Legia Warszawa 1:1 (1:0)
Krykun (45. min.) – Muci (69. min.)

Żółte kartki: Dziczek, Kirejczyk, Tomasiewicz, Ameyaw, Pyrka – Josue, Muci, Elitim, Ribeiro
Czerwona kartka: Josue (42. minuta, Legia, za drugą żółtą)

Piast: Plach – Pyrka, Mosór, Czerwiński, Katranis – Krykun (88' Bykowski), Dziczek, Tomasiewicz (80' Szczepański), Chrapek, Ameyaw – Kirejczyk (80' Kądzior)

Legia: Tobiasz – Pankov (58' Kapuadi), Jędrzejczyk, Ribeiro – Wszołek, Slisz, Elitim (88' Celhaka), Josue, Kun (58' Dias) – Pekhart (58' Gual), Muci (87' Rosołek)

RZUT KARNY JOSUE

W połowie lutego 2023 roku "Wojskowi" wygrali 1:0 z Piastem w Gliwicach w 21. kolejce Ekstraklasy po golu Josue (50. ligowy występ w barwach Legii), który wykorzystał rzut karny, wywalczony przez Tomasa Pekharta. Od 84. minuty zespół z Warszawy musiał radzić sobie w dziesiątkę, gdyż drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną, został ukarany Bartosz Slisz.

– Za nami trudny mecz. Myślę, że w obu połowach zagraliśmy lepszy futbol. W takich spotkaniach potrzeba też szczęścia, my je mieliśmy, chodzi o rzut karny. Jestem bardzo zadowolony z energii, jaką włożyliśmy w tę grę, plus naszej solidnej postawy – mówił trener Legii, Kosta Runjaić.

Piast Gliwice – Legia Warszawa 0:1 (0:0)
Josue (76. min. – k.)

Żółte kartki: Katranis, Tomasiewicz, Dziczek, Czerwiński, Chrapek – Pekhart, Slisz, Jędrzejczyk
Czerwona kartka: Slisz (84. minuta, Legia, za drugą żółtą)

Piast: Plach – Pyrka, Mosór, Czerwiński, Katranis (90' Holubek) – Ameyaw (79' Felix), Dziczek (79' Kaput), Tomasiewicz (90' Sobczyk), Chrapek, Kądzior – Wilczek

Legia: Tobiasz – Nawrocki, Jędrzejczyk, Ribeiro – Johansson (62' Wszołek), Slisz, Sokołowski (62' Kapustka), Josue (90' Pich), Mladenović – Muci (85' Augustyniak), Pekhart (90' Rosołek)

ŚWIETNE WEJŚCIE W DRUGĄ POŁOWĘ

Na początku sierpnia 2022 roku Legia pokonała u siebie 2:0 Piasta w 4. kolejce ligowej. O zwycięstwie zadecydowało świetne wejście miejscowych w drugą połowę, czyli bramki z 47. i 51. minuty, zdobyte odpowiednio przez Muciego oraz Filipa Mladenovicia. Dla "Wojskowych" była to pierwsza, domowa wygrana z tym zespołem od... grudnia 2018 roku.

Legia Warszawa – Piast Gliwice 2:0 (0:0)
Muci (47. min.), Mladenović (51. min.)

Żółte kartki: Rose, Baku – Wilczek, Kaput, Reiner

Legia: Tobiasz – Johansson, Rose (63' Augustyniak), Jędrzejczyk, Mladenović (84' Ribeiro) – Wszołek, Josue, Charatin, Kapustka (61' Rosołek), Baku (77' Pich) – Muci (85' Sokołowski)

Piast: Plach – Reiner, Czerwiński, Mosór – Pyrka (84' Ameyaw), Kaput (61' Kądzior), Hateley, Tomasiewicz (76' Sappinen), Chrapek, Katranis (63' Holubek) – Wilczek (76' Toril)

DOBRA SERIA PRZERWANA

W połowie kwietnia 2022 roku Legia przegrała przy Łazienkowskiej 0:1 z Piastem w 29. kolejce Ekstraklasy po golu Damiana Kądziora, który wykorzystał błędy Mateusza Wieteski oraz Lindsay'a Rose'a i pokonał bezradnego Richarda Strebingera. Stołeczny klub przerwał serię, która zakończyła się na 8 ligowych meczach bez porażki (5 zwycięstw, 3 remisy).

Trudno zaakceptować porażkę, nie przytrafiła nam się ona w lidze od dłuższego czasu. Zrobiliśmy wystarczająco dużo, żeby chociaż zremisować, ale jeden duży błąd zdecydował o tym, że na prowadzenie wyszedł Piast, który potem dobrze się bronił. A my nie byliśmy skuteczni w ofensywie – mówił Aleksandar Vuković, który po meczu powiedział też, że wraz z końcem rozgrywek 2021/22 przestanie być trenerem Legii, a obecnie prowadzi... zespół z Gliwic.

Legia Warszawa – Piast Gliwice 0:1 (0:1)