Redaktor Redakcja Legia.Net

Redakcja Legia.Net

21.06.2020 17:30

(akt. 22.06.2020 14:56)

Legia Warszawa zwyciężyła u siebie 2:0 ze Śląskiem Wrocław w 31. kolejce ekstraklasy. Dwa gole dla ekipy z Łazienkowskiej strzelił Walerian Gwilia. W środę stołeczny klub zmierzy się na wyjeździe z Jagiellonią Białystok.
PKO Ekstraklasa 2019/2020 - Kolejka 31
2 0

(1:0)

Śląsk WrocławŚląsk Wrocław
21-06-2020 17:30 Warszawa
Piotr Lasyk Canal+ Premium, Canal+ 4K
32'
36'
38'
39'
46'
54'
59'
61'
73'
74'
75'
80'
83'
90'

• 19. Filip Marković

59'
  • 23. Diego Zivulic

• 29. Krzysztof Mączyński

• 8. Przemysław Płacheta

80'
  • 6. Michał Chrapek

74'

• 25. Damian Gąska

74'
  • 7. Robert Pich

59'
  • 32. Sebastian Bergier

80'
  • 11. Filip Raicević

- Zapis relacji tekstowej "na żywo"

- Skrót meczu Legii ze Śląskiem

Anna Jantar śpiewała, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Patrząc po Legii Warszawa, nie było tak źle. Stołeczna drużyna wygrała ze Śląskiem Wrocław w pierwszej kolejce PKO Ekstraklasy w grupie mistrzowskiej. „Wojskowi” mieli sporo sytuacji, a jednocześnie niewiele z nich można było nazwać stuprocentowymi. Najlepszą okazję, by zdobyć pierwszą bramkę, miał Domagoj Antolić. Chorwat wpadł w pole karne z piłką, minął obrońcę i mógł strzelić gola w 22. minucie, ale przestrzelił. Legioniści mieli kilka prób za sprawą Andre Martinsa czy Waleriana Gwilii

Gruzin był aktywny od początku spotkania. Gwilia wybiegł na boisko w roli „dziesiątki”, biegając za plecami Jose Kante, który powrócił do wyjściowego składu. Obaj odegrali wielką rolę w niedzielnym meczu, lecz jeden został bohaterem, a drugi wręcz przeciwnie. Ale warto zaczynać od tego, co dla fanów Legii dobre. Gruzin w 35. minucie wykorzystał zamieszanie pod bramką Matusa Putnocky’ego i z bliska wpakował piłkę do siatki. Legia prowadziła 1:0, choć długimi fragmentami spotkania to Śląsk był przy piłce i był częściej w jej posiadaniu. Nie zmieniało to faktu, że w stolicy toczył się otwarty i przyjemny do oglądania mecz. Jednocześnie Śląsk nie był w stanie konkretniej zaatakować. W pierwszej połowie najlepsze okazje mieli Eric Exposito oraz Krzysztof Mączyński. Były legionista uderzył z dystansu mocno, ale ponad poprzeczką.

Wspomniany Gwilia dobrze spisał się pod koniec pierwszej połowy i wykonał swoje zadanie w 53. minucie. Tomas Pekhart zgrał piłkę głową w polu karnym, Gruzin znalazł się we właściwym miejscu i czasie, po czym pokonał golkipera Śląska. Legioniści mogli cieszyć się z komfortowego prowadzenia, lecz mogło być lepiej. Doskonałą okazję miał Paweł Wszołek, lecz wykończenie akcji przez skrzydłowego pozostawiło wiele do życzenia. Nie zmieniało to obrazu gry. Śląsk, choć potrafił długo utrzymywać się przy piłce, przez cały mecz nie był w stanie poważnie zagrozić gospodarzom. Sytuacja zmieniła się jeszcze bardziej na korzyść Legii po czerwonej kartce dla Diego Żivulicia w 79. minucie. Gracz z Wrocławia obejrzał drugą żółtą kartkę po faulu przed własnym polem karnym. Szansę na hat-tricka po strzale z rzutu wolnego miał Gwilia, lecz na posterunku był Putnocky.

A co z negatywami? W ciągu dziesięciu minut pierwszej połowy, Kante i Marko Vesović opuścili murawę z urazami. Czarnogórzec wskazywał na ból w okolicach lewego kolana. W przypadku napastnika chodziło o inny uraz. Ale to, co stało się po chwili, zelektryzowało legijną społeczność. Kamery telewizyjne uchwyciły jak Gwinejczyk schodząc do szatni rzucił koszulkę a następnie ją kopnął. To wywołało wiele dyskusji, a przed startem drugiej połowy także reakcje kibiców z „Żylety”. Fani stołecznego klubu z mocnych słowach wyrazili dezaprobatę wobec zachowania Kante. Po meczu w obronie piłkarza stanął Aleksandar Vuković, a później sam zawodnik przeprosił za swoje zachowanie.

Kluczowy w niedzielę był jednak fakt wygranej Legii. Stołeczny klub spokojnie zwyciężył 2:0 ze Śląskiem i wykonał pierwszy krok w rundzie mistrzowskiej. Krok tym ważniejszy, że powiększający przewagę nad Piastem Gliwice, który dzień wcześniej przegrał 0:2 z Lechem Poznań. Obecnie „Wojskowi” liderują w Ekstraklasie mając dziesięć punktów więcej od mistrzów kraju. Kolejny mecz już niedługo. W środę warszawianie zmierzą się w Białymstoku z Jagiellonią.