Jurgen Celhaka

Rzuty karne, porażka ze spadkowiczem. Ostatnie mecze z Lechią w Gdańsku

18.10.2024 10:00

(akt. 14.10.2024 22:39)

W piątek, 18 października (godz. 20:30), Legia Warszawa zagra na wyjeździe z Lechią Gdańsk w 12. kolejce Ekstraklasy. Ostatnie mecze w Trójmieście były sporym wyzwaniem dla "Wojskowych".

Ostatni raz Legia grała z Lechią w maju 2023 roku. Wówczas przystępowała do rywalizacji w Gdańsku jako wicemistrz Polski i przegrała 0:1 w końcówce sezonu (33. kolejka Ekstraklasy). Jedynego gola, z ponad połowy boiska, w ostatniej minucie czasu doliczonego, strzelił Maciej Gajos.

Dwa tygodnie wcześniej Lechia straciła szanse na utrzymanie w Ekstraklasie, do której wróciła dość niedawno, po rocznej przerwie.

33. KOLEJKA EKSTRAKLASY: LECHIA GDAŃSK – LEGIA WARSZAWA 1:0 (0:0)
Gajos (90. min)

LECHIA: Kuciak (68' Buchalik) – Bartkowski, Maloca, Tobers, Pietrzak – Piła (67' Diabate), Kubicki, Kałuziński, Durmus (84' Gajos) – Sezonienko (67' Zwoliński), Paixao (45' Terrazzino)

LEGIA: Tobiasz – Rose, Augustyniak, Nawrocki – Wszołek, Slisz, Celhaka (77' Sokołowski), Josue (87' Strzałek), Baku – Rosołek (66' Kramer), Muci (77' Carlitos)

RZUTY KARNE

Listopad, rok 2022, 1/8 finału Pucharu Polski. Piłkarze Legii przystępowali do meczu z Lechią w Gdańsku z małą przewagą psychologiczną, gdyż 4 dni wcześniej, w rozgrywkach ligowych, byli zespołem lepszym, wygrali całkowicie zasłużenie. Tym razem misja okazała się znacznie trudniejsza.

W 41. minucie Ilkay Durmus nie dał się złapać na spalonym, zbiegł do środka, uderzył płasko, tuż nad ziemią, piłka odbiła się od robiącego wślizg Maika Nawrockiego i – mimo rozpaczliwej interwencji Cezarego Miszty – wpadła do siatki przy słupku. Lechia dość niespodziewanie wyszła na prowadzenie, a po chwili mogła je podwyższyć. Szansę, po rzucie rożnym, miał Michał Nalepa, ale będąc przed bramką, źle ułożył stopę i zamiast strzału, wyszło mu podanie do kolegi.

"Wojskowi" kapitalnie odpowiedzieli po przerwie. Na strzał zdecydował się JosueDusan Kuciak odbił piłkę do boku, a dopadającego do dobitki Macieja Rosołka sfaulował Mario Maloca i sędzia, po obejrzeniu sytuacji na ekranie monitora, podyktował rzut karny. "Jedenastkę" na bramkę pewnie zamienił Josue.

Doszło do dogrywki, którą lepiej zaczęli lechiści. Jarosław Kubicki miał zbyt dużo miejsca w środku pola i zrobił z tego użytek, gdyż zagrał prostopadle do Łukasza Zwolińskiego, ten wybiegł zza pleców Rafała Augustyniaka i pokonał Misztę w sytuacji sam na sam.

Gdy wydawało się, że Legia odpadnie z Pucharu Polski, na zagranie w "szesnastkę" zdecydował się Josue, a tam w wielkim stylu zachował się rezerwowy Lindsay Rose, który uderzeniem z tzw. pierwszej piłki przelobował Kuciaka i cieszył się z gola, zapewniając serię rzutów karnych, w której triumfował stołeczny zespół.

1/8 FINAŁU PUCHARU POLSKI: LECHIA GDAŃSK – LEGIA WARSZAWA 2:2pd. k. 2:4
Durmus (41. min), Zwoliński (93. min) – Josue (52. min – k.), Rose (117. min)

KARNE: 0-1 Mladenović, (0-1 Gajos – obroniony), 0-2 Pich, 1-2 Durmus, 1-3 Augustyniak, (1-3 Kubicki – nad bramką), (1-3 Kramer – poprzeczka), 2-3 Zwoliński, 2-4 Josue

ŻÓŁTE KARTKI: Zwoliński – Mladenović, Josue

LECHIA: Kuciak – Stec (77’ Koperski), Nalepa, Maloca, Abu Hanna (11’ Tobers; 91’ Castegren), Pietrzak – Kałuziński (78’ Conrado), Kubicki, Gajos, Durmus – Paixao (62’ Zwoliński)

LEGIA: Miszta – Johansson (103' Rose), Augustyniak, Nawrocki – Wszołek (29' Baku), Slisz, Josue, Kapustka (91’ Celhaka), Mladenović – Rosołek (73’ Kramer), Muci (91’ Pich)

PIERWSZA PORAŻKA W GDAŃSKU PO PRAWIE 5,5 ROKU

Trzy lata temu legioniści przegrali 1:3 w Gdańsku. Bramki w barwach Lechii zdobyli Gajos, Kubicki oraz Zwoliński, a jedynego gola dla "Wojskowych" strzelił Tomas Pekhart (rzut karny). Dla rywali była to pierwsza domowa wygrana ze stołecznym zespołem od prawie... 5,5 roku.

– W pierwszej połowie traciliśmy dużo piłek, popełnialiśmy sporo prostych błędów w najprostszych rozegraniach, w drugiej odsłonie niewiele się to zmieniło. Straciliśmy trzy bramki, jedną po rzucie wolnym i dwie, których absolutnie można było uniknąć. Sami też nie stwarzaliśmy zbyt wielu okazji – powiedział Czesław Michniewicz, ówczesny szkoleniowiec Legii.

10. KOLEJKA EKSTRAKLASY: LECHIA GDAŃSK – LEGIA WARSZAWA 3:1 (1:0)
Gajos (34. min), Kubicki (53. min), Zwoliński (67. min) – Pekhart (88. min – k.)

ŻÓŁTE KARTKI: Paixao, Gajos, Nalepa – Nawrocki, Luquinhas, Mladenović

LECHIA: Kuciak – Żukowski, Nalepa, Maloca, Conrado – Sezonienko (77' Diabate), Kubicki, Gajos, Paixao (77' Makowski), Durmus (83' Pietrzak) – Zwoliński (90' Kopacz)

LEGIA: Miszta – Jędrzejczyk, Wieteska, Nawrocki – Skibicki (46' Kastrati), Slisz (46' Martins), Charatin (46' Josue), Lopes (46' Emreli), Muci (56' Luquinhas), Mladenović – Pekhart