News: LE: Cluj gromi i czeka na rywala

Z kim przyjdzie się mierzyć zawodnikom Legii?

Piotr Kamieniecki

Źródło: Legia.Net

03.09.2013 11:45

(akt. 22.12.2018 11:20)

Legia zmierzy się w fazie grupowej Ligi Europy z Lazio Rzym, Trabzonsporem Kulubu oraz Apollonem Limassol. Przez następne dni, będziemy prześwietlali naszych rywali. Na początku przedstawimy zawodników jakich mają w swoich składach nasi przeciwnicy. Co ciekawe najbardziej znane nazwiska są nie w Lazio, ale w Tranzonsporze - Jose Bosingwa, Florent Malouda czy Didier Zokora. Jest też dobrze znany w Polsce Adrian Mierzejewski.

Lazio Rzym:


Szkoleniowcem rzymskiego klubu jest Vladimir Petković - 50 letni Chorwat urodzony na terenie Bośni, ale posiadający także obywatelstwo szwajcarskie. Trener jest poliglotą, mówi w siedmiu językach. Petković nie był najlepszym piłkarzem, mimo że zaliczył kilkadziesiąt występów w najwyższych ligach w Jugosławii i w Szwajcarii. Tam też rozpoczęła się też jego przygoda z trenerką. Pierwszym klubem, w którym ster objął Petković, była Bellinzona. W sezonie 97/98 prowadził zespół jako grający menedżer. Potem urodzony w Sarajewie szkoleniowiec pracował między innymi w Lugano, Young Boys Berno czy Samsunsporze, z którego został wyrzucony w połowie sezonu z powodu złych wyników. W maju 2012 roku na Petkovicia czekała niespodzianka - Claudio Lotito, prezydent Lazio, zaproponował mu prowadzenie ekipy z Rzymu. Chorwat zasiadał do tej pory na ławce biało-błękitnych w 60 oficjalnych spotkaniach, w których rzymianie zdobywali średnio 1,77 punktów na mecz, przy 1,52 strzelonej bramce i 1.08 traconej.


Lazio nie musi się bać o obsadę bramki. Niepodważalną pozycję ma Federico Marchetti – dziesięciokrotny reprezentant Włoch i zmiennik Gianluigi Buffona (o to miano konkuruje z Salvatore Sirigu z PSG). W tym sezonie, w dwóch meczach w Serie A, przepuścił już pięć goli, ale żaden nie padł z jego winy. Zmiennikiem Marchettiego, po odejściu Bizzariego, będzie sprowadzony z Kalmar Etrit Berisha, a miano trzeciego przypadnie Thomie Strakoshy.


Rzymianie największe kłopoty mają z defensywą. Lekiem na całe zło miał być kupiony z Bordeaux Mickael Ciani. Francuz nie odmienił jednak obrony rzymskiej drużyny. Przydarzały mu się za to szkolne błędy... Latem był bliski odejścia do Celticu. Dwa kluczowe ogniwa defensywy to Stefan Radu i Lorik Cana. Rumun pełni funkcję kapitana Lazio i jest cenionym we Włoszech lewym defensorem. Albańczyk występował w przeszłości (np. w Olympique Marsylia) jako defensywny pomocnik, ale w Lazio jest stoperem.


Z prawej strony obrony w ostatnim meczu wystąpił Luis Cavanda, reprezentant belgijskiej młodzieżówki, który o miejsce w składzie walczy przede wszystkim z Abdoualayem Konko - ten jest obecnie kontuzjowany. Do starcia z Legią powinien być jednak w pełni sił. Lazio zakupiło do defensywy młodego Brazylijczyka Viniciusa Freitasa, a z klubu odszedł definitywnie Javier Garrido, który w poprzednim sezonie był wypożyczony do Norwich.


Druga linia to najmocniejsza formacja w zespole Petkovicia. Bezsprzecznym liderem jest Hernanes – reprezentant Brazylii. Kiedy w 2010 roku piłkarz decydował się na Lazio, wielu ekspertów było bardzo zdziwionych takim wyborem. Zawodnika Sao Paulo chciały bowiem znacznie mocniejsze firmy. Przez trzy sezony 28-latek wypracował sobie mocną pozycję w Serie A, jest regularnie powoływany do kadry Luisa Felipe Scolariego. Gracz urodzony w Recife odpowiada przede wszystkim za destrukcję, rozegranie akcji i regulowanie tempa gry.


Inną, równie ważną postacią Lazio, jest Antonio Candreva – niezwykle kreatywny pomocnik powoływany do reprezentacji Włoch. Piłkarz został przed sezonem ostatecznie wykupiony z Udinese za 1,5 miliona euro i tak samo jak w zeszłym roku, będzie reżyserem gry stołecznej ekipy. Ważnym ogniwem jest rónież Christian Ledesma, który przyszedł do Lazio siedem lat temu. Całą trójkę będzie w tym sezonie uzupełniał kupiony za ponad siedem milionów euro z Anderlechtu Lucas Biglia, który coraz pewniej czuje się także w kadrze Argentyny. Jest niezastąpiony w destrukcji, a głównym jego głównym atutem jest świetny odbiór piłki. Gotowi do zastąpienia wspomnianych piłkarzy są Alvaro Gonzalez i Ederson. W klubie jest też były kapitan Stefano Mauri, ale został zawieszony do początku lutego 2014 roku za udział w ustawianiu meczów.


Najlepszym napastnikiem Lazio jest wiekowy Miroslav Klose. Niemiec zdobył w zeszłym sezonie 15 bramek w Serie A i był najskuteczniejszym strzelcem zespołu. Jego zmiennikiem jest Sergio Floccari, a szansę na grę będzie miał również pozyskany z Deportivo Cali Brayan Pereira, który pozostawił po sobie korzystne wrażenie na mistrzostwach świata do lat 20. W odwodzie jest jeszcze Emiliano Alfaro.


Bramkarze:
Federico Marchetti,  Etrit Berisha, Thoma Strakosha


Obrońcy: Mickael Ciani, Andre Dias, Giuseppe Biava, Lorik Cana, Marius Stankevicius, Diego Novaretti, Stefan Radu, Vinicius Freitas, Bruno Pereirinha, Abdoulay Konko, Luis Cavanda


Pomocnicy: Luis Biglia, Alvaro Gonzalez, Ogenyi Onazi, Christian Ledesma, Luca Crecco, Senad Lulić, Stefano Mauri, Felipe Anderson, Hernanes, Ederson, Antonio Candreva


Napastnicy: Miroslav Klose, Sergio Floccari, Brayan Pereira, Emiliano Alfaro.



Trabzonspor Kulubu:


Trenerem Trabzonsporu jest człowiek zakochany w tym klubie. Mustafa Resit Akcay urodził się niedaleko stadionu, na którym obecnie pracuje. Kariera piłkarska mu się nie powiodła, więc w 1992 roku rozpoczął pracę jako trener młodzieży w ekipie bordowo-niebieskich. Przez kolejne lata Akcay przewijał się przez Trabzonspor, ale nie odgrywał tam większej roli. W czerwcu tego roku, spełnił jednak swoje marzenie - został opiekunem pierwszego zespołu nazywanego „Sztormem na Morzu Czarnym”.  Szkoleniowiec podpisał trzyletni kontrakt.


Pewniakiem w bramce Trabzonsporu jest Onur Kivrak, siedmiokrotny reprezentant Turcji. Piłkarz urodzony w Manisie trafił do zespołu z Karsiyaki za 700 tysięcy euro. 25-latek jest kapitanem drużyny. Swego czasu golkipera przymierzano do Realu Madryt. „Królewscy” woleli sprowadzić jednak Diego Lopeza. Zmiennikiem Kivraka jest Zeki Ayvaz, a na tej pozycji mogą zagrać także Fatih Ozturk oraz Aykut Demir.


Prawe miejsce obrony zarezerwowane będzie w tym sezonie dla Jose Bosingwy, który trafił do Turcji z Queens Park Rangers. Zawodnik ma za sobą grę choćby w Chelsea. Pewniakiem jest również stoper Aykut Demir, który urodził się w Holandii, a do jego atutów można zaliczyć opanowanie, zdecydowanie, umiejętność ustawiania się i szybkość. Miejsce u jego boku zajmuje Mustapha Yumlu – wysoki środkowy defensor, bardzo skuteczny w grze w powietrzu. Równie ważnym ogniwem jest Giray Kacar, a w kadrze jest również solidny Sol Bamba – kolega Grzegorza Szamotulskiego ze szkockiego Hibernianu. Na lewej flance występuje Olcan Adin - gracz wszechstronny, mogący z powodzeniem włączać się do akcji ofensywnych. Szanse na bokach otrzymuje również utalentowany 21-letni Zeki Yavru.


Linia pomocy może robić wrażenie. Nazwiska Florenta Maloudy czy Didiera Zokory robią wrażenie, a na Polaków działa także postać Adriana Mierzejewskiego. Francuz, mimo iż ma już na karku 33 lata, nadal imponuje sprawnością, szybkością i umiejętnościami technicznymi. Z kolei piłkarz z Wybrzeża Kości Słoniowej idealnie sprawdza się jako defensywny pomocnik, który „czyści” środek pola i często od niego rozpoczynają się akcje zespołu. Razem z Zokorą, w środku pola współpracuje Aykut Akgun. Mierzejewski nie jest gwiazdą Trabzonu. W obecnym sezonie, były piłkarz Polonii, ma jednak miejsce w pierwszym składzie – „Mierzej” strzelił już gola w lidze. Ciekawym graczem jest Argentyńczyk Gregory Colman, który potrafi prowadzić grę i pomagać kolegom niekonwencjonalnymi zagraniami. Jest też jednak podatny na kontuzje, dość często przebywa w gabinetach lekarskich. Wiele okazji do gry ma Volkan San – były reprezentant Turcji.


Kłopotem Trabzonsporu jest brak skutecznego napastnika. Paulo Henrique nie jest typowym egzekutorem – Brazylijczyk bardziej sprawdza się w roli odgrywającego. Klasycznym łowcą goli miał być Marc Janko, ale nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań - w poprzednim sezonie w 14 meczach zdobył zaledwie jedną bramkę. W strzelaniu goli pomóc ma Batuhan Karadeniz, który ma za sobą nieudany sezon w Besiktasie. Jednak wcześniej, w barwach Eskisehirsporu, potrafił zdobywać po 7-8 bramek w sezonie. W odwodzie jest również Emre Gural, ale on przyzwoicie spisywał się tylko w niższych ligach.


Bramkarze:
Onur Kivrak, Zeki Ayvaz, Fatih Ozturk, Aykut Demir


Obrońcy: Sol Bamba, Mustapha Yumlu, Giray Kacar, Caner Osmanpasa, Kadir Keles, Jose Bosingwa, Zeki Yavru


Pomocnicy: Aykut Akgun, Didier Zokora, Abdulkadir Ozdemir, Soner Aydogdu, Gustavo Colman, Adrian Mierzejewski, Alanzinho, Florent Malouda, Olcan Adin, Yusuf Erdogan, Volkan Sen


Napastnicy:
Marc Janko, Emre Gural, Paulo Henrique, Batuhan Karadeniz

Apollon Limassol:


Trenerem zespołu jest Christakis Christoforou - ma 49 lat i w zeszłym sezonie prowadził rónież kobiecą drużynę biało-niebieskich.


Podstawowym bramkarzem zespołu z Limassol jest Bruno Vale, który prawie 10 lat temu występował w portugalskiej młodzieżówce (był wtedy zawodnikiem FC Porto). Jego zmiennikami są Michalis Fani oraz Isli Fidi. Wszyscy bramkarze Apollonu są już po trzydziestce.


Gwiazdą defensywy jest Giorgios Merkis – kapitan i wychowanek Apollonu. Obrona zespołu z „Wyspy Afrodyty” została solidnie przebudowana. Ważnym zawodnikiem jest kontuzjowany obecnie Bojan Markoski. Ponadto mamy takich piłkarzy jak: Angelis Charalambous, Christos Karypidis, Paulinho, Ovidiu Dananae czy Jose Mario Catale. Dwaj ostatni walczą o miejsce na boku obrony.


Królem środka pola w Apollonie jest Rachid Hamdani pochodzący z Maroka. Najbardziej znanym graczem zespołu z Limassol jest jednak Camel Meriem, który niegdyś uważany był za wielki talent. Francuz rozegrał trzy mecze w kadrze swojego kraju, a ostatnim spotkaniem w reprezentacji Raymonda Domenecha było spotkanie z… Polską w 2004 roku. Na skrzydłach występują Robert Bertrand oraz Abdreas Stavrou. W rezerwie pozostają Stefan Grigorie i Marco Gullon.


Najmocniejszą formacją Apollonu jest atak, który tworzy duet Gastin Sangoy - Roberto. Pierwszy trafił do klubu przed rozpoczęciem tego sezonu ze Sportingu Gijon. Argentyńczyk zdobył na zapleczu La Liga osiem bramek, a trzy trafienia dołożył w Copa Del Rey. Roberto był mniej skuteczny w lidze cypryjskiej, gdyż przez ostatnie 12 miesięcy trafił do siatki sześć razy. Na ławce rezerwowych siadają najczęściej Fotis Papoulis i Kanadyjczyk Daniel Haber.


Działacze Apollonu Limassol przeprowadzili dwa transfery. Pierwszym piłkarzem pozyskanym przez naszego grupowego rywala był Eze Vincent Okeuhie. To 20 letni napastnik urodzony w Nigerii, który występował ostatnio w drugoligowej drużynie tureckiej - Kartalsporze. Drugim wzmocnieniem został David Rojas Mena - 21 letni obrońca z Kolumbii. Obaj przebywali ostatnio na testach w cypryjskim zespole.


Apollon awansował do Ligi Europy dzięki zwycięstwu w rozgrywkach o Puchar Cypru. W finale pokonali AEL z Dossą Juniorem w składzie.


Bramkarze
: Bruno Vale, Isli Hidi, Michalis Fani


Obrońcy
: Giorgios Merkis, Ovidiu Dananae, Jose Catala, Christos Karipidis, Angelis Charalambous, Dmitris Froxylias, Georgios Vasiliou, David Mena


Pomocnicy
: Camel Meriem, Marcs Gullon, Andreas Stavrou, Robert Bertrand, Rachid Hamdani, Andreas Fragkou


Napastnicy
: Daniel Haber, Roberto, Gastin Sangoy, Fotis Papoulis, Alexandros Konstantinou, Eze Okeuhie

Polecamy

Komentarze (43)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.