Redaktor Redakcja Legia.Net

Redakcja Legia.Net

14.06.2020 18:00

(akt. 15.06.2020 12:59)

Legia Warszawa przegrała 0:2 z Górnikiem w Zabrzu w ostatniej kolejce rundy zasadniczej. Bramki dla gospodarzy zdobyli Jesus Jimenez oraz Igor Angulo. Poniżej relacja ze Śląska. Zapraszamy też na materiały związane ze spotkaniem 30. serii gier PKO Ekstraklasy.
PKO Ekstraklasa 2019/2020 - Kolejka 30
Górnik ZabrzeGórnik Zabrze
2 0

(1:0)

14-06-2020 18:00
Szymon Marciniak Canal+ Premium
29'
46'
58'
59'
67'
78'
84'

• 33. Erik Jirka

84'
  • 15. Roman Prochazka

• 8. Alasana Manneh

• 9. Jesus Jimenez

84'
  • 20. Daniel Ściślak

46'
  • 17. Igor Angulo

• 77. Dawid Kudła

• 7. David Kopacz

84'
  • 11. Georgios Giakoumakis

46'
  • 14. Michał Koj

• 21. Piotr Krawczyk

• 22. Szymon Matuszek

• 27. Adrian Gryszkiewicz

• 44. Filip Bainović

• 45. Adam Ryczkowski

84'

- Zapis relacji tekstowej "na żywo"

- Skrót meczu Górnika z Legią

Gdyby nie ujawniać kibicom wyniku meczu, a pokazać czyste statystyki, trudno byłoby odgadnąć końcowy rezultat. Legia była lepsza pod każdym względem, ale najważniejsze jest to, co wpada do bramki. Wiedzą o tym hiszpańskie strzelby Górników, Jesus Jimenez i Igor Angulo. Pierwszemu z nich pomógł Radosław Majecki, a drugi w fenomenalny sposób uderzył głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego.

Legia rozpoczęła mecz bez Artura Jędrzejczyka, ale styl gry pozostał niezmienny. Gospodarze ustawili swoją szczelną obronę i wyczekiwali na ataki legionistów. Pierwszy sygnał dał Mateusz Cholewiak, który jak zwykle emanował wielką energią i determinacją. Skrzydła „Wojskowych” rozkręcały się na dobre z minuty na minutę. Paweł Wszołek potrafił oddać dwa strzały w jednej akcji, co było łatwiejsze gdy ma się przy sobie Marko Vesovicia, najlepszego piłkarza maja w Ekstraklasie. Popularny „Cholewa” oddał dziś najwięcej strzałów, jeden z nich ręką odbił Erik Janża, ale sędzia Szymon Marciniak nie podyktował karnego. „Wojskowi” imponowali tempem gry, a Górnicy skutecznością blokowania dośrodkowań. Do przerwy liderzy ligi oddali ich dwadzieścia sześć, większość nie dotarła do celu. Po pierwszym kwadransie w środku pola karnego Luquinhas oddał strzał, który minął bramkę Martina Chudego. Większość prób uderzeń warszawiaków w pierwszej połowie była niecelna. Mateusz Wieteska, który słyną regularnym trafianiem głową przy Roosevelta, również nie nastawił swojego celownika.

Po pół godzinie Legia grała dobrze w obronie, prowadziła w strzałach dziewięć do zera i straciła gola. W tej układance nie pasują ostatnie dwa słowa, ale są faktem. Faktem jest też wielki błąd Radosława Majeckiego, przy próbie złapania piłki. Nieudane uderzenie po ziemi Jesusa Jimeneza i błąd przyszłego golkipera Monaco, który dodał wiatru w żagle gospodarzom. Górnik zaczął prowadzić piłkę na połowie Legii, co wydawało się niemożliwe z przebiegu spotkania. Było to chwilowe. Rozjuszeni goście ponownie wchodzili w pole karne przeciwnika, który konsekwentnie blokował podania. Górnik przez całą pierwszą połowę prosił się o kłopoty, a Legia wyczekiwała na drugą część meczu podobną do ostatniej z Arką Gdynia. W międzyczasie Piast prowadził jednym golem z Jagiellonią.

„Wojskowi” nie przeprowadzili żadnych zmian, tak samo jak Cholewiak, który regularnie posyłał mocne strzały. Obrońcy gospodarzy odczuwali ich siłę, tak samo jak Chudy. Górnik zaczął radzić sobie ze stałymi fragmentami posyłanymi przez Domagoja Antolicia, a Legia dalej nie zdołała stworzyć stuprocentowej sytuacji. Kilka minut później Angulo uciekł obrońcom w polu karnym i gdyby nie ofiarna interwencja Wieteski, mógł paść kolejny gol. Trener Aleksandar Vuković szybko posłał do boju Jose Kante, który zawinił przy golu na 2:0. Dośrodkowanie Janży, perfekcyjnie głową do bramki skierował niekryty Angulo i tym razem Majecki nie miał szans zainterweniować. Górnicy zrobili swoje i oddali inicjatywę Legii. Cholewiak i Vesović starali się zdobyć bramkę kontaktową, ale los był przeciwko warszawiakom. Na boisko za niewyróżniającego się Tomasa Pekharta, wprowadzony został Vamara Sanogo. Warszawscy kibice liczyli, że powtórzy on swój wyczyn sprzed kilku dni i trafi do bramki. Niestety, ani on, ani Kante, który uderzył w poprzeczkę, nie zdołali pomóc swoim kolegom. Sanogo był bliski szczęścia, lecz Górnika swoją interwencją uratował skuteczny Chudy. Wszystko mogło się skończyć okazalej dla Górnika. Angulo miał świetną okazję sam na sam, ale refleksem wykazał się Majecki. Legioniści robili co mogli, lecz nie oddali strzału na tyle silnego i celnego, aby pokonać bramkarza.

Mecz mógł się potoczyć kompletnie inaczej, ale dobrze grająca u siebie drużyna z Zabrza wykorzystała swoje sytuacje. Było to dziesiąte spotkanie Górnika z rzędu, bez porażki na własnym boisku i pierwsza porażka Legii po powrocie rozgrywek piłkarskich w naszym kraju. Piast ostatecznie wygrał swoje spotkanie w Białymstoku 2:0 i zmniejszył dystans do lidera na siedem punktów. „Wojskowi” okazje na rehabilitację będą mieli w dniach 19-21 czerwca, kiedy podejmą w pierwszym meczu rundy finałowej Śląsk Wrocław u siebie.

Autor: Piotr Gawroński