Redaktor Jakub Waliszewski

Jakub Waliszewski

08.08.2024 17:45

(akt. 09.08.2024 03:13)

Legioniści wygrali na wyjeździe 3:2 z Brondby w pierwszym meczu 3. rundy el. Ligi Konferencji. Duńczycy dwukrotnie obejmowali prowadzenie, ale "Wojskowi" byli w stanie dwa razy wyrównać po golach Tomasa Pekharta i Luquinhasa, a także ustalić wynik po bramce Ryoyu Morishity. Rewanż już w przyszły czwartek, 15 sierpnia (godz. 18:00), w Warszawie.
Liga Konferencji - eliminacje 2024/2025 - 3. runda
Brondby IFBrondby IF
2 3

(2:1)

08-08-2024 19:00 Brondby
Martin Dohal TV4, Polsat Sport 1, Polsat Sport Premium 1, Polsat Box Go
15'
19'
24'
36'
60'
65'
66'
70'
75'
81'
82'
86'
90'
Brondby IFLegia Warszawa
  • 1. Patrick Pentz

• 32. Frederik Alves

• 5. Rasmus Lauritsen

• 4. Jacob Rasmussen

• 2. Sebastian Sebulonsen

66'
  • 28. Yuito Suzuki

• 10. Daniel Wass

90'
  • 35. Noah Nartey

90'
  • 37. Clement Bischoff

• 36. Mathias Kvistgaarden

75'
  • 11. Filip Bundgaard

75'

• 16. Thomas Mikkelsen

• 50. William Sonne-Schmidt

• 3. Henrik Heggheim

• 8. Mathias Greve

• 9. Ohi Omoijuanfo

75'
  • 18. Kevin Tshiembe

• 19. Bertram Kvist

• 22. Josip Radosević

90'
  • 23. Christian Cappis

• 31. Sean Klaiber

66'
  • 41. Oscar Schwartau

75'
  • 99. Emmanuel Yeboah

90'

Jak wyglądał skład Legii na szósty mecz w sezonie 2024/25? W bramce stanął Kacper Tobiasz. Trójosobowy blok defensywny stworzyli Radovan PankovRafał Augustyniak i Sergio Barcia. Na wahadłach pojawili się Patryk Kun i Ruben Vinagre. W środku pola znaleźli się Luquinhas, Jurgen Celhaka oraz Bartosz Kapustka. W ataku wystąpili Marc Gual i Tomas Pekhart. W kadrze zabrakło Juergena Elitima (rehabilitacja po operacji uszkodzonej łąkotki), Wojciecha Banasika, Jana LeszczyńskiegoJakuba AdkonisaJordana MajchrzakaJakuba Żewłakowa i Wojciecha Urbańskiego (niezgłoszony do 3. rundy el. LK).

Legioniści przyzwyczaili nas do tego, że to oni od pierwszych minut starają się dominować i prowadzić grę, ale początek meczu w Brondby okazał się zupełnie inny. Przez większość czasu w posiadaniu piłki byli gospodarze, natomiast goście dużo biegali w defensywie z nadzieją na ewentualny błąd rywala i szansę do kontrataku. Okazji było niewiele, ale gdy tylko się przydarzały, to zagrożenia nie było z tego żadnego.

"Wojskowi" weszli w mecz niepewnie. Często tracili piłkę, nie potrafili wymienić między sobą kilku podań i co gorsza grali nerwowo w obronie. Na przeciwnym biegunie byli Duńczycy, którzy grali z werwą, energią i dużą pewnością siebie, co zaprocentowało w 19. minucie, kiedy złamali defensywę Legii. Po szybkiej wymianie podań na jeden, dwa kontakty, piłka trafiła pod nogi Filipa Bundgaarda, który zbiegł ze skrzydła w pole karne i płaskim strzałem, na dalszy słupek, pokonał Tobiasza.

Sugerując się słabym początkiem warszawiaków, można było zakładać, że strata gola okaże się początkiem większych problemów, a o odpowiedź będzie bardzo ciężko, ale nic bardziej mylnego. Piłkarze Goncalo Feio potrzebowali 5 minut, żeby doprowadzić do wyrównania. Pankov podał prostopadle do Kapustki, ten przyjął futbolówkę i dośrodkował w pole karne, gdzie świetnie odnalazł się Pekhart i trafił do siatki po strzale z bliska.

Radość nie trwała długo. Choć legioniści potrafili odpowiedzieć na bramkę Brondby, to niezmiennie popełniali proste błędy w obronie, co w 36. minucie poskutkowało drugim golem dla wicemistrzów Danii. Bundgaard dopadł do piłki na lewej stronie "szesnastki", a następnie wycofał do Mathiasa Kvistgaardena, który mimo nacisku trzech rywali zdołał zdobyć bramkę. Do przerwy Legia przegrywała z Brondby 1:2.

Na pierwszy groźny strzał gospodarzy po zmianie stron nie trzeba było długo czekać. Sporo wolnego miejsca na 25. metrze miał Daniel Wass i uderzył z całej siły w kierunku bramki, a piłka nieznacznie minęła lewy słupek. Brondby ruszyło do kolejnych ataków, ale tym razem nie przyniosło to większego zagrożenia. Z upływem czasu gra bardziej się wyrównała. Do głosu zaczęli dochodzić legioniści, lecz podejmowali wiele błędnych decyzji pod bramką przeciwnika, przez co akcje szybko paliły na panewce i nie sprawiały Duńczykom żadnych problemów.

Ożywienie do gry ofensywnej wnieśli po wejściu z ławki Paweł Wszołek i Blaz Kramer. "Wszołi" znacznie aktywował prawą flankę i dobrze napędzał akcje, natomiast Słoweniec zdecydowanie lepiej od Pekharta pracował w pressingu i sprawiał większe problemy obrońcom Brondby. Duńczycy już w pierwszej połowie pokazali, że defensywa nie jest ich mocną stroną, a w drugich 45 minutach ich problemy uwypukliły się jeszcze bardziej, co w 70. minucie wykorzystała Legia. Noah Nartey podał wprost pod nogi Luquinhasa, ten zagrał prostopadle do Kramera, który odegrał do Brazylijczyka, a ten wpakował piłkę do pustej siatki.

Ostatnia faza meczu przyniosła wiele emocji z jednej i drugiej strony. Kilkukrotnie Legię ratował Tobiasz, szczególnie w 84. minucie, kiedy kapitalnie wybronił strzał Oscara Schwartau. "Wojskowi" nie pozostali dłużni rywalom i odpowiedzieli w najlepszy możliwy sposób, świetną kontrą w wykonaniu zmienników. Migouel Alfarela podał do Kramera, ten w tempo zagrał wzdłuż boiska do Ryoyu Morishity, a Japończyk z najbliższej odległości pokonał Patricka Pentza. Sytuacja była jeszcze sprawdzana pod kątem spalonego, ale finalnie gol został uznany. Legia zdołała odwrócić losy meczu i wygrała na wyjeździe z Brondby 3:2!

1. MECZ 3. RUNDY EL. LIGI KONFERENCJI: BRONDBY – LEGIA WARSZAWA 2:3 (2:1)
Bundgaard (19. min.), Kvistgaarden (36. min.) – Pekhart (24. min.), Luquinhas (70. min.), Morishita (86. min.)

ŻÓŁTA KARTKA: Wass

BRONDBY: Pentz – Alves, Lauritsen, Rasmussen – Sebulonsen (66' Klaiber), Suzuki, Wass (90' Radosević), Nartey (90' Yeboah), Bischoff  – Kvistgaarden (75' Omoijuanfo), Bundgaard (75' Schwartau)

LEGIA: Tobiasz – Pankov, Augustyniak, Barcia – Kun (60' Wszołek), Kapustka (82' Morishita), Celhaka (15' Goncalves), Luquinhas, Vinagre – Pekhart (60' Kramer), Gual (81' Alfarela)