EURO 2024. Wygrane Szwajcarów, Hiszpanów i Włochów

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Krzysztof Muszyński

Maciej Ziółkowski, Krzysztof Muszyński

15.06.2024 19:00

(akt. 15.06.2024 23:31)

Zakończył się 2. dzień mistrzostw Europy. Najpierw Węgry przegrały 1:3 ze Szwajcarią (godz. 15:00), potem Hiszpania wygrała aż 3:0 z Chorwacją (godz. 18:00), a wieczorem Włochy zwyciężyły 2:1 Albanię (godz. 21:00).

Turniej w Niemczech zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. W EURO 2024 zagrają 24 reprezentacje. Do 1/8 finału awansują dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczną EURO 2024 od niedzielnego meczu z Holandią (16.06, godz. 15:00, Hamburg), potem zmierzą się z Austrią (21.06, godz. 18:00, Berlin), a na zakończenie grupy D zagrają z Francją (25.06, godz. 18:00, Dortmund). Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie ma żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

Początek sobotniego meczu należał do Szwajcarii, która objęła prowadzenie już w 12. minucie. Kwadwo Duah, dla którego był to dopiero drugi występ w pierwszej reprezentacji, wykorzystał prostopadłe podanie od Michela Aebischera i trafił do siatki. Pierwotnie sędzia anulował gola, gdyż dopatrzył się spalonego, ale po konsultacji z VAR-em zmienił decyzję, uznając bramkę. "Helweci" mogli dość szybko podwyższyć wynik, lecz Peter Gulacsi uporał się ze strzałem Rubena Vargasa w sytuacji sam na sam.

Szwajcaria starała się kontrolować kolejny fragment spotkania, wypracowała kilka okazji. Węgrzy mieli problemy z konstruowaniem ataków, czasami grali nerwowo, dopiero w 40. minucie oddali pierwszy strzał celny (główkowanie Willi'ego Orbana spokojnie złapane przez Yanna Sommera), a tuż przed przerwą stracili drugiego gola. Znowu błysnął Aebischer, który do asysty dorzucił precyzyjne, ładne uderzenie z 20. metra, przy dalszym słupku.

Druga połowa zaczęła się od paru akcji Szwajcarów, choć z czasem lepiej wyglądali Węgrzy, którzy wrzucili wyższy bieg, częściej przebywali w ofensywie, a w 66. minucie złapali kontakt. Dominik Szoboszlai dośrodkował z lewego skrzydła na 4. metr, do Barnabasa Vargi, który wygrał walkę o pozycję i skutecznie główkował.

Wynik, w 3. minucie czasu doliczonego, ustalił Breel Embolo, który wykorzystał błąd Orbana i przelobował bramkarza. Ostatecznie Szwajcaria pokonała Węgrów 3:1.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: WĘGRY – SZWAJCARIA 1:3 (0:2)
Varga (66. min.) – Duah (12. min.), Aebischer (45. min.), Embolo (90. min.)

Żółte kartki: Szalai, Bolla – Freuler, Widmer

WĘGRY: Gulacsi – Lang (46' Bolla), Orban, A. Szalai (79' Dardai) – Fiola, A. Nagy (67' Kleinheisler), Schafer, Kerkez (79' Adam) – Sallai, B. Varga, Szoboszlai

SZWAJCARIA: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer (68' Stergiou), Xhaka, Freuler (86' Sierro), Ndoye (86' Rieder) – Aebischer, Duah (68' Amdouni), Vargas (74' Embolo)

Drugi mecz sobotni mógł się podobać od początku. W pierwszym kwadransie przeważali Hiszpanie, którzy częściej posiadali piłkę, przebywali w ataku pozycyjnym, kreowali szanse. Kolejny fragment spotkania należał do Chorwatów, którzy zaczęli trochę więcej grać w ofensywie, stworzyli dwie niezłe akcje.

Z czasem "La Furia Roja" znowu podkręciła tempo, co przełożyło się na dwa gole w zaledwie trzy minuty. Najpierw Alvaro Morata otrzymał prostopadłe podanie za linię obrony i – będąc pod presją Marina Pongracicia – oddał skuteczny, płaski strzał z 14. metra. Chorwaci mogli błyskawicznie odpowiedzieć, ale nie dość, że nie wykorzystali dogodnej szansy Mateo Kovacicia, to po pół godzinie gry przegrywali już 0:2. Błysnął Fabian Ruiz, który przełożył Lukę Modricia i Marcelo Brozovicia, i udanie uderzył na dalszy słupek.

Reprezentacja Chorwacji starała się złapać kontakt, co mogło jej się udać w 40. minucie, ale Ante Budimir nie zdołał musnąć piłki po dograniu Josko Gvardiola. Tuż przed przerwą Hiszpania krótko rozegrała rzut rożny i znowu odskoczyła. Lamine Yamal dośrodkował z prawej flanki w pole karne, do Daniego Carvajala, który trafił do siatki na 3:0.

Wysokie prowadzenie Hiszpanów zmniejszyło emocje w drugiej połowie. W 52. minucie mogło być już 4:0, ale Dominik Livaković kapitalnie obronił groźny strzał Yamala. Chwilę później Chorwacja była dość blisko zmniejszenia strat, lecz uderzenie Josipa Stanisicia zostało zablokowane.

Wydawało się, że w 80. minucie odżyją nadzieje u Chorwatów. Simon popełnił błąd, a Rodri sfaulował Bruno Petkovicia we własnym polu karnym. Napastnik Dinama Zagrzeb nie wykorzystał "jedenastki", po chwili umieścił piłkę w siatce po podaniu Ivana Perisicia, ale gol nie został uznany, gdyż zawodnik Hajduka Split za szybko wbiegł w "szesnastkę". Ostatecznie zawodnicy Luisa de la Fuente zwyciężyli 3:0.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: HISZPANIA – CHORWACJA 3:0 (3:0)
Morata (29. min.), Ruiz (32. min.), Carvajal (45. min.)

Żółta kartka: Rodri

HISZPANIA: Simon – Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella – Pedri (59' Olmo), Rodri (86' Zubimendi), Ruiz – Yamal (86' Torres), Morata (67' Oyarzabal), Williams (68' Merino)

CHORWACJA: Livaković – Stanisić, Sutalo, Pongracić, Gvardiol – Modrić (65' Pasalić), Brozović, Kovacić (65' Sucić) – Majer, Budimir (56' Perisić), Kramarić (72' Petković)

Sobotnie spotkanie w Dortmundzie rozpoczęło się fatalnie dla Włochów. Już w 20. sekundzie Federico Dimarco niecelnie podał z autu, przez co Nedim Bajrami zabrał się z futbolówką i skierował ją do siatki. Albańczycy chcieli wykorzystać dar od losu, utrzymując korzystny wynik, lecz na odpowiedź Włochów długo nie musieliśmy czekać. Chwilę po małym falstarcie "Azzurri" świetnie rozegrali rzut rożny, dzięki czemu Alessandro Bastoni z łatwością zdobył bramkę wyrównującą. Natomiast kilka minut później Nicolo Barella świetnym strzałem z woleja wyprowadził Italię na prowadzenie.

Po bramce na 2:1, aż do końca pierwszej połowy, obraz gry się nie zmieniał. Włosi mieli pełną kontrolę nad meczem, utrzymywali się długo przy piłce, a także od czasu do czasu byli bliscy zdobycia kolejnej bramki.

Mimo że na początku drugiej odsłony Włosi zdjęli nogę z gazu, to zespół z Bałkanów w dalszym ciągu był bezradny. Z kolei piłkarze Luciano Spallettiego spokojnie wymieniali podania na przestrzeni całego boiska. Wyjątkiem okazała się lepsza końcówka spotkania w wykonaniu Albańczyków, lecz obecni mistrzowie Europy zdołali utrzymać korzystny rezultat (2:1) do końca rywalizacji. W 87. minucie na boisku pojawił się były zawodnik Legii, Ernest Muci.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: WŁOCHY – ALBANIA 2:1 (2:1)
Bastoni (11. min.), Barella (16. min.) – Bajrami (1. min.)

Żółte kartki: Pellegrini, Calafiori – Broja, Hoxha

WŁOCHY: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco (83' Darmian) – Jorginho, Pellegrini (77' Cristante), Barella (90' Folorunsho) – Frattesi, Scamacca (83' Retegui), Chiesa (77' Cambiaso)

ALBANIA: Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani, Bajrami (87' Muci) – Asani (68' Hoxha), Broja (77' Manaj), Seferi (68' Laci)