Euro 2024 Logo

EURO 2024. Szwajcaria i Niemcy w ćwierćfinale

29.06.2024 22:00

(akt. 01.07.2024 00:10)

W sobotę, 29 czerwca, rozpoczęła się 1/8 finału mistrzostw Europy. Najpierw Szwajcaria wygrała 2:0 z Włochami (godz. 18:00), a wieczorem Niemcy wygrali 2:0 Danią (godz. 21:00).

Turniej w Niemczech, z udziałem 24 reprezentacji, zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. Do 1/8 finału awansowały dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od meczu z Holandią (1:2), potem przegrali z Austrią (1:3), a na zakończenie turnieju zremisowali z Francją (1:1), zajmując ostatnie miejsce w grupie D, z której nie wyszli jako jedyni. Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie było żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

W pierwszej połowie lepiej wyglądała Szwajcaria, która od początku przeważała pod względem posiadania i liczby podań, częściej przebywała w ataku pozycyjnym, wykreowała kilka ciekawszych szans, a w 37. minucie objęła prowadzenie. Ruben Vargas płasko zagrał z lewej flanki na środek pola karnego, do Remo Freulera, który w drugim kontakcie skutecznie uderzył z powietrza (8. metr), po nodze Gianluigi'ego Donnarummy. Tuż przed przerwą Fabian Rieder mógł podwyższyć wynik na 2:0, ale po jego bezpośrednim strzale z wolnego świetnie interweniował włoski bramkarz, zbijając piłkę na słupek.

Reprezentacja Szwajcarii kapitalnie weszła w drugą połowę, strzelając gola już w 27. sekundzie od jej rozpoczęcia. Błysnął Vargas, który fenomenalnie uderzył z lewej strony pola karnego w prawy, górny róg. Włosi nie mieli pomysłu, by odwrócić losy rywalizacji, brakowało im konkretów w ofensywie. Z kolei zawodnicy Murata Yakina kontrolowali przebieg sobotniego meczu, budowali następne ataki, ostatecznie zwyciężyli 2:0 i awansowali do ćwierćfinału EURO 2024.

1/8 FINAŁU EURO 2024: SZWAJCARIA – WŁOCHY 2:0 (1:0)
Freuler (37. min.), Vargas (46. min.)

Żółte kartki: Barella, El Shaarawy, Mancini

SZWAJCARIA: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Aebischer (90' Steffen), Freuler, Xhaka, Rieder (71' Stergiou) – Vargas (71' Zuber), Embolo (77' Duah), Ndoye (77' Sierro)

WŁOCHY: Donnarumma – Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian (75' Cambiaso) – Cristante (75' Pellegrini), Fagioli (86' Frattesi), Barella (64' Retegui) – Chiesa, Scamacca, El Shaarawy (46' Zaccagni)

Pierwszy kwadrans zdecydowanie należał do Niemców, którzy w 4. minucie cieszyli się z bramki Nico Schlotterbecka, ale – jak się okazało później – tylko chwilowo, gdyż sędzia dopatrzył się faulu w ataku przy rzucie rożnym dla gospodarzy turnieju. Zespół Juliana Nagelsmanna kreował kolejne szanse, aczkolwiek brakowało skuteczności. Okazje mieli m.in. Joshua Kimmich i Kai Havertz, lecz Kasper Schmeichel udanie interweniował.

Z czasem reprezentacja Niemiec nieco zwolniła tempo i oddała pole gry Duńczykom, którzy mieli lepszy moment, przeprowadzili parę akcji lewą flanką. Strzały oddali choćby Christian Eriksen (zablokowany) czy Joakim Maehle (niecelny). Po pół godzinie gry doszło do niespodziewanej, dłuższej przerwy z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych (burza z piorunami; przeciekający dach stadionu w Dortmundzie). Przed zmianą stron obie drużyny miały po 2 – 3 groźniejsze okazje, trochę bliżej gola była Dania.

Druga połowa mogła się kapitalnie zacząć dla Duńczyków, którzy przeżyli przedwczesną radość. Po zamieszaniu w polu karnym Niemców, Joachim Andersen skutecznie uderzył z 8. metra w lewy dolny róg, ale gol nie został uznany z powodu spalonego. Chwilę później wspomniany zawodnik, występujący na co dzień w Crystal Palace, zagrał ręką we własnej "szesnastce", a sędzia – po analizie VAR – podyktował "jedenastkę", którą wykorzystał Havertz, uderzając tuż przy słupku. Piłkarz Arsenalu mógł drugi raz trafić do siatki, gdyż świetnie zabrał się z piłką, lecz nie wykorzystał sytuacji sam na sam, strzelając tuż obok słupka tzw. podcinką.

W 68. minucie gospodarze podwyższyli wynik. Jamal Musiala dopadł do dalszego podania za linię obrony, znalazł się w sytuacji 1 na 1 ze Schmeichelem i skutecznie uderzył w prawy, dolny róg. Ostatecznie Niemcy wygrali 2:0 i awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy.

1/8 FINAŁU EURO 2024: NIEMCY – DANIA 2:0 (0:0)
Havertz (53. min. – k.), Musiala (68. min.)

Żółte kartki: Bah, Maehle, Andersen

NIEMCY: Neuer – Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum (81' Henrichs) – Andrich (64' Can), Kroos, Gundogan (64' Fullkrug) – Sane (88' Anton), Havertz, Musiala (81' Wirtz)

DANIA: Schmeichel – Andersen, Vestergaard, Christensen (80' Larsen) – Bah (80' Kristiansen), Delaney (69' Norgaard), Hojbjerg, Maehle – Skov Olsen (69' Poulsen), Hojlund (80' Wind), Eriksen