EURO 2024. Wygrane Rumunii, Słowacji i Francji

Redaktor Maciej ZiółkowskiRedaktor Jakub WaliszewskiRedaktor Krzysztof Muszyński

Maciej Ziółkowski, Jakub Waliszewski, Krzysztof Muszyński

17.06.2024 20:00

(akt. 17.06.2024 23:55)

Zakończył się 4. dzień mistrzostw Europy. Najpierw Rumunia wygrała aż 3:0 z Ukrainą, potem Belgia przegrała 0:1 ze Słowacją, a wieczorem Austria uległa 0:1 Francji.

Turniej w Niemczech zaczął się w piątek, 14 czerwca, w Monachium. Finał odbędzie się w niedzielę, 14 lipca, w Berlinie. W EURO 2024 zagrają 24 reprezentacje. Do 1/8 finału awansują dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu czterozespołowych grup, a także cztery najlepsze ekipy z trzecich miejsc.

Polacy rozpoczęli EURO 2024 od niedzielnego meczu z Holandią (1:2), potem zmierzą się z Austrią (21.06, godz. 18:00, Berlin), a na zakończenie grupy D zagrają z Francją (25.06, godz. 18:00, Dortmund). Na zgrupowaniu biało-czerwonych nie ma żadnego zawodnika Legii Warszawa.

Zapraszamy wszystkich do zabawy w EURO edycję Typera. Szczegóły TUTAJ.

– EURO EDYCJA TYPERA – ZACHĘCAMY DO TYPOWANIA

W pierwszym, poniedziałkowym meczu lepiej wyglądała Rumunia, która objęła prowadzenie po niecałej pół godzinie rywalizacji. Wówczas Andrij Łunin, bramkarz Realu Madryt, popełnił błąd, niecelnie zagrywając przed pole karne, a po chwili Nicolae Stanciu perfekcyjnie uderzył z 18. metra w lewe okienko.

Między 53. a 57. minutą reprezentacja Rumunii strzeliła dwa gole. Najpierw błysnął Razvan Marin, który skutecznie uderzył zza "szesnastki" (bez przyjęcia) przy dalszym słupku, a moment później wynik podwyższył Denis Dragus, finalizując akcję w polu karnym. Ostatecznie zespół Edwarda Iordanescu wygrał aż 3:0 z Ukrainą.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: RUMUNIA – UKRAINA 3:0 (1:0)
Stanciu (29. min.), R. Marin (53. min.), Dragus (57. min.)

Żółte kartki: R. Marin – Konoplia

RUMUNIA: Nita – Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu – Man (62' Hagi), R. Marin, M. Marin (75' Rus), Stanciu (87' Racovitan), Coman (62' Mihaila) – Dragus (75' Puscas)

UKRAINA: Łunin – Konoplia (72' Tymczyk), Zabarnyj, Matwijenko, Zinczenko – Cyhankow (62' Jarmołenko), Stjepanenko (62' Brażko), Sudakow (83' Malinowski), Szaparenko (62' Jaremczuk), Mudryk – Dowbyk

Na początku poniedziałkowego meczu w Frankfurcie słowaccy piłkarze mogli mówić o furze szczęścia. Już w ciągu kilku pierwszych minut Belgowie powinni prowadzić 2:0, lecz dwukrotnie w kluczowych momentach Romelu Lukaku nie zachował zimnej krwi. Jej z kolei nie zabrakło Ivanowi Schranzowi, który chwilę później bez skrupułów dobił uderzenie kolegi z zespołu.

Po stracie gola "Czerwone Diabły" wciąż przeważały, aczkolwiek dużo trudniej było im przedzierać się przez formacje świetnie broniącego rywala. Słowacy już na połowie reprezentacji Belgii odcinali linie potencjalnych zagrań, a z biegiem czasu potrafili się nawet dłużej utrzymać przy piłce i szukać kolejnych trafień.

Po wyjściu na drugą połowę Belgowie znów uwierzyli w swoje umiejętności, w 56. minucie byli nawet bliscy wyrównania, lecz Lukaku przy swoim trafieniu był na spalonym. Słowacy, wygrywając z wyżej notowanym rywalem, nie zamknęli się na własnej połowie, lecz zamiast tego cały czas dążyli do podwyższenia prowadzenia. Finalnie nasi południowi sąsiedzi zwyciężyli 1:0.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: BELGIA – SŁOWACJA 0:1 (0:1)
Schranz (7. min.)

Żółte kartki: Mangala, Tielemans, Lukebakio – Schranz

BELGIA: Casteels – Castagne, Faes, Debast, Carrasco (84' Lukebakio) – Trossard (74' Tielemans), Mangala (58' Bakayoko), De Bruyne, Onana, Doku (84' Openda) – Lukaku

SŁOWACJA: Dobravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda (90' Obert) – Schranz (81' Duris), Bozenik (70' Strelec), Haraslin (70' Suslov)

Przewaga Francji od początku spotkania była widoczna gołym okiem. "Trójkolorowi" byli szczególnie groźni po atakach skrzydłami i właśnie po takiej akcji świetną okazję na zdobycie bramki miał Kylian Mbappe, ale czujny w bramce był Patrick Pentz i odbił piłkę na rzut rożny. Mimo dominacji w meczu, Francuzi mieli jednak problem z rozpracowaniem defensywy Austrii. W okolicach "szesnastki" dokonywali złych wyborów, a obrońcy rywala skutecznie przerywali akcje.

Austriacy szukali szans w kontratakach. Tych było niewiele, ale gdy jednak nadarzała się okazja, to również nie potrafili osiągnąć z niej nic więcej, niż rzut rożny. Wicemistrzowie świata dopięli swego w 38. minucie, po świetnej indywidualnej akcji Mbappe. 25-latek efektownie przedryblował obrońcę, pobiegł w kierunku linii końcowej i dograł piłkę na 5. metr, gdzie niefortunnie głową zagrał Maximilian Wober, kierując ją do własnej bramki. Tuż przed przerwą Mbappe mógł sam podwyższyć wynik, ale tym razem lepszy był Pentz.

W drugiej połowie Francja kontynuowała dobrą grę i w 55. minucie miała kolejną znakomitą okazję do podwyższenia wyniku. Mbappe dopadł do długiego podania, wyprzedził na pełnej szybkości Kevina Danso i Wobera, a następnie stanął oko w oko z Pentzem i w fatalny sposób przestrzelił obok bramki.

Z czasem "Trójkolorowi" oddali nieco inicjatywę rywalom, ale ci wciąż nie mieli pomysłu na przedarcie się pod bramkę Mike'a Maignana. Po tym jak nie wykorzystali swoich 5 minut, do głosu znów zaczęli dochodzić Francuzi. Najpierw po świetnym podaniu Theo Hernandeza piłki nie sięgnął Antoine Griezmann, a później nieskuteczni okazali się Jules Kounde i Marcus Thuram.

W końcówce meczu piłkarze Didiera Deschampsa walczyli jeszcze o podwyższenie wyniku. Strzału próbował m.in. Thuram, po tym, jak dobrze odnalazł się w polu karnym, ale przytomną interwencją wykazał się Pentz. Mimo starań jednych i drugich, więcej goli już nie padło. Francja wygrała z Austrią 1:0.

FAZA GRUPOWA EURO 2024: AUSTRIA – FRANCJA 0:1 (0:1)