Virgil Van Dijk Miroslav Radović 30 lipca 6 sierpnia

Grano dzisiaj (30.07). Wygrana z Celtikiem

Redaktor Maciej Ziółkowski

Maciej Ziółkowski

Źródło: Legia.Net

30.07.2023 07:00

(akt. 28.07.2023 16:15)

Trzydziestego lipca legioniści grali 10 razy. Tego dnia wygrali z Celtikiem, a także przekroczyli barierę 1000 bramek zdobytych na ligowych boiskach.

Minęło 8 lat od wyjazdowego meczu z FK Kukesi w 3. rundzie eliminacji Ligi Europy. Coraz lepszy Nemanja Nikolić zdobył bramkę na 1:0, ale gospodarze wyrównali. Cieszyli się z gola 120 sekund, bo Legia znowu prowadziła, tym razem za sprawą strzału Jakuba Rzeźniczaka. W tym momencie na murawę padł Ondrej Duda, trafiony w głowę kamieniem rzuconym z trybun. Arbiter przerwał spotkanie, a to oznaczało walkower dla "Wojskowych", co w zasadzie przesądzało losy rywalizacji (fotoreportaż jest dostępny TUTAJ). Trzeba było postawić kropkę nad "i" w Warszawie, i tak się stało. 

MECZ Z CELTIKIEM

Równo 9 lat temu miał miejsce pierwszy mecz z Celtikiem FC w 3. rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Kibice stołecznego zespołu nie zawiedli się na swoich zawodnikach, gdyż obejrzeli świetny mecz w ich wykonaniu. Dwie bramki Miroslava Radovicia, jedna Michała Żyry i Jakuba Koseckiego pozwoliły zdecydowanie pokonać rywali ze Szkocji 4:1. Goście grali całą drugą połowę w dziesięciu, po czerwonej kartce dla Efe Ambrose. Dwóch rzutów karnych nie wykorzystał natomiast Ivica Vrdoljak. Zdjęcia można obejrzeć w TYM MIEJSCU.

– Taka jest piłka, czasem jest mało sytuacji i dużo bramek, zaś czasem dużo okazji i mało goli. To fajnie widzieć tak walczącą polską drużynę w pucharach, jestem dumny ze swoich zawodników. Pokazali umiejętności i charakter – powiedział na konferencji prasowej trener Henning Berg. To, co stało się po rewanżu… Chyba każdy pamięta. Legia wygrała 2:0, ale ze względu na wpuszczenie na boisko nieuprawnionego do gry Bartosza Bereszyńskiego została ukarana walkowerem. I odpadła z gry o wejście do fazy grupowej Champions League.

ELIMINACJE

Trzydziestego lipca 2009 roku "Wojskowi" mierzyli się z Broendby Kopenhaga w pierwszym meczu 3. rundy eliminacji Ligi Europy. Żadna z polskich telewizji nie zdecydowała się na zakup praw do transmisji, choć może to dobrze, bo przynajmniej obyło się bez stanów przedzawałowych. To nie był dzień Legii, a Jana Muchy. Słowak bronił wspaniale, wielokrotnie interweniując w prawie beznadziejnych sytuacjach. Szczęście było przy nim i przy Legii, bo objęła prowadzenie. Maciej Iwański wykorzystał rzut karny po ewidentnym faulu na Sebastianie Szałachowskim. Minimalnego prowadzenia nie udało się utrzymać do końca meczu. Duńczycy dostali prezent od sędziego Carlosa Velasco Carballo z Hiszpanii. Żartowano, że arbitrowi zrobiło się żal marnujących sytuacje na potęgę gospodarzy i podarował im rzut karny. Uznał, że Jakub Rzeźniczak przytrzymywał Mortena Rasmussena, ale można oglądać powtórki w nieskończoność i trudno się zgodzić z tą decyzją. Fotoreportaż jest dostępny TUTAJ.

– Przy rzucie karnym dla Broendby sędzia zachował się trochę groteskowo. Była to zwykła walka w powietrzu, jakich wiele w polu karnym. Zawodnicy często delikatnie się przytrzymują, popychają. Takich sytuacji w meczu zawsze jest co najmniej kilka. Teatralne zachowanie rywala w polu karnym i krzyk wystarczył arbitrowi do podyktowania jedenastki. Trzeba jednak sprawiedliwie oddać, że Duńczycy stworzyli sobie mnóstwo sytuacji bramkowych, nasza gra momentami wyglądała jak obrona Częstochowy. Choć sami także mieliśmy sytuacje, ale udało się wykorzystać tylko jedną – ocenił na gorąco po spotkaniu obrońca LegiiJakub Rzeźniczak. Szczęście skończyło się w rewanżu. Legia zremisowała 2:2 i odpadła z rywalizacji o LE, nie przegrywając meczu.

BEZ BRAMEK

Dokładnie 18 lat temu warszawiacy bezbramkowo zremisowali na wyjeździe z Górnikiem Łęczna. W pierwszej połowie Legia grała słabo. Zawodnicy ze stolicy Polski głównie się bronili, a akcje ofensywne były zbyt rzadkie i czytelne. Jedynym plusem była postawa Łukasza Fabiańskiego. Druga połowa okazała się nieco lepsza w wykonaniu "Wojskowych", ale w końcówce Górnik stworzył sobie dwie niezwykle groźne sytuacje i był bliższy zwycięstwa.

– Było to dobre, emocjonujące widowisko i uważam, że remis jest właściwym odzwierciedleniem tego, co działo się na boisku – skomentował ówczesny trener LegiiJacek Zieliński. – Za nami dwa ligowe mecze i dwa remisy. Zdajemy sobie sprawę, że swoją postawą i wynikami zawiedliśmy kibiców. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by w następnych spotkaniach odzyskać zaufanie naszych fanów i zacząć wygrywać. Myślę, że powoli się rozkręcamy i z meczu na mecz będzie coraz lepiej – mówił Sebastian Szałachowski. Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.

TYSIĘCZNY GOL

W 1960 roku, na przełomie lipca i sierpnia, rozegrano trzy następne kolejki, a kibice równie skrupulatnie liczyli punkty, co gole. Według wyliczeń statystyków wychodziło, że Legia zbliża się do 1000. bramki zdobytej na ligowych boiskach. Licznik wskazywał liczbę 998, a że w pierwszym lipcowym spotkaniu "Wojskowi" ulegli w Zabrzu Górnikowi 0:2, nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Tydzień później szansa na jubileuszowego gola była większa, bo drużyna Górskiego grała u siebie z Lechią Gdańsk. Goście bronili się dzielnie, ale biegając za legionistami w duchocie, z każdą minutą tracili siły – wystarczyło ich na pierwszą połowę. Po przerwie rozpoczął się koncert gospodarzy. Najpierw cieszył się Lucjan Brychczy, który dał drużynie prowadzenie. Spiker ogłosił, że to gol numer 999, a więc publiczność czekała niecierpliwie na kolejnego, jubileuszowego. W końcu się udało, a na karty historii wpisał się Tadeusz Błażejewski, który, by nie było wątpliwości, dołożył jeszcze 2 bramki.

MECZE LEGII Z 30 LIPCA:

Mecz

Sezon

Strzelcy

Wisła Płock – Legia Warszawa (2:3)

2016/2017

PrijovićKucharczykLewczuk

FK Kukesi – Legia Warszawa (1:2, 0:3 wo)

2015/2016

NikolićRzeźniczak

Legia Warszawa – Celtic Glasgow (4:1)

2014/2015

Radović II, ŻyroKosecki

Brondby Kopenhaga – Legia Warszawa (1:1)

2009/2010

Iwański

Górnik Łęczna – Legia Warszawa (0:0)

2005/2006

 

Legia Warszawa – Hutnik Kraków (1:0)

1994/1995

Pisz

Olimpia Poznań – Legia Warszawa (2:1)

1988/1989

Łatka

Legia Warszawa – Slavia Praga (2:2)

1976/1977

Deyna II

Legia Warszawa – Lechia Gdańsk (4:0)

1960

BrychczyBłażejewski III

Legia Warszawa – Warta Poznań (3:0)

1950

OlejnikOchmański II

Polecamy

Komentarze (10)

Odśwież

Dodając komentarz zobowiązujesz się do przestrzegania

Komentarze osób niezalogowanych, a także zalogowanych, którzy zarejestrowali konto w ostatnich 3 dniach wymagają akceptacji administratora.