Josue Pesqueira Jagiellonia

Hat-trick Josue. Ostatnie mecze Legii z Jagiellonią

07.04.2024 11:00

(akt. 03.04.2024 15:31)

Legia, będąca po dwóch zwycięstwach z rzędu, chce pójść za ciosem, ale nie będzie to proste, gdyż zagra u siebie z liderującą Jagiellonią Białystok. Spotkanie 27. kolejki PKO Ekstraklasy już w niedzielę, 7 kwietnia (godz. 17:30). Jak wyglądały poprzednie spotkania między tymi drużynami? Szczegóły poniżej.

Ostatni raz "Wojskowi" grali z Jagiellonią 1 października 2023 roku. Trener Kosta Runjaić dokonał paru zmian w składzie względem spotkania w Szczecinie, a Legia – po świetnych występach we wcześniejszych tygodniach – zaprezentowała się znacznie słabiej, ulegając 0:2 w Białymstoku i jednocześnie ponosząc pierwszą porażkę w lidze w obecnym sezonie. Od 87. minuty wicemistrzowie Polski grali w osłabieniu, gdyż Marco Burch został ukarany drugą żółtą kartką, a w konsekwencji czerwoną.

Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa 2:0 (2:0)
Naranjo (13. min.), Imaz (29. min.)

Żółte kartki: Alomerović, Łaski – Burch
Czerwona kartka: Burch (87. minuta, Legia, za drugą żółtą)

Jagiellonia: Alomerović – Sacek, Matysik, Dieguez, Wdowik – Marczuk (74' Skrzypczak), Romanczuk, Nene (65' Kubicki), Imaz (84' Kupisz), Naranjo (65' Hansen) – Pululu (75' Łaski)

Legia: Tobiasz – Burch, Kapuadi, Pankov – Baku (71' Kramer), Celhaka, Elitim (62' Slisz), Kun (62' Dias) – Gual, Pekhart (46' Rosołek), Muci (62' Josue)

OD 0:1 DO 5:1. KONCERT LEGII W WARSZAWIE!

Niecały rok temu Legia wygrała u siebie aż 5:1 z "Jagą" (32. kolejka Ekstraklasy), mimo że od 15. minuty przegrywała po golu Marca Guala, który przed startem sezonu 2023/2024 dołączył do stołecznego klubu. Bramki w barwach "Wojskowych" zdobyli Josue (strzał z rzutu wolnego), Ernest MuciMaciej RosołekMaik Nawrocki oraz Blaz Kramer.

Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok 5:1 (1:1)
Josue (22. min.), Muci (48. min.), Rosołek (64. min.), Nawrocki (75. min.), Kramer (88. min.) – Gual (15. min.)

Legia: Tobiasz – Nawrocki (89' Rose), Augustyniak, Ribeiro – Wszołek, Slisz (89' Sokołowski), Celhaka, Josue (81' Strzałek), Baku – Rosołek (71' Pekhart), Muci (81' Kramer)

Jagiellonia: Alomerović – Prikryl (81' Olszewski), Matysik, Puerto, Skrzypczak (71' Stojinović), Wdowik (71' Lewicki) – Sacek, Nguiamba (71' Mena), Romanczuk, Imaz – Gual (89' Kupisz)

HAT-TRICK JOSUE

W końcówce października 2022 roku Legia wygrała na wyjeździe aż 5:2 w Białymstoku (15. kolejka Ekstraklasy), mimo że od 16. minuty przegrywała 0:1 po bramce Guala. Warszawiacy zareagowali odpowiednio, konkretnie, za sprawą trzech trafień Josue, a także goli Filipa Mladenovicia i Nawrockiego. Wynik ustalił Mateusz Kowalski. Dla stołecznego klubu było to pierwsze zwycięstwo na Podlasiu od… 2016 roku.

– To mój pierwszy hat-trick w karierze. Nie mam zbyt wielu słów, by wyjaśnić, co się stało – mówił Josue. – Jako trener mogę tylko powiedzieć: chapeau bas. Jestem szczęśliwy z występu, ale niezadowolony ze straconych bramek. Oczekuję lepszej gry w obronie, będziemy nad tym pracować. To dla nas bardzo ważne zwycięstwo u progu zakończenia rundy – dodał Runjaić.

Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa 2:5 (1:3)
Gual (16. min.), Kowalski (77. min.) – Josue (28. min., 40. min., 72. min.), Mladenović (30. min.), Nawrocki (47. min.)

Żółte kartki: Puerto, Pospisil, Cernych, Matysik, Nene, Wojciechowski, Gual – Mladenović

Jagiellonia: Alomerović – Prikryl (66’ Kupisz), Skrzypczak, Puerto (46’ Matysik), Nastić, Lewicki – Imaz, Pospisil (46’ Wojciechowski), Nene, Cernych (66’ Kowalski) – Gual

Legia: Tobiasz – Rose, Jędrzejczyk (46’ Charatin), Nawrocki – Wszołek, Slisz, Josue, Kapustka (66’ Sokołowski), Mladenović (84’ Ribeiro) – Rosołek (65’ Kramer), Carlitos (84’ Pich)

EMOCJE W DRUGIEJ POŁOWIE. REMIS W BIAŁYMSTOKU

Końcówka sezonu 2021/22, 33. kolejka. Jagiellonia dwukrotnie wychodziła na prowadzenie, ale "Wojskowi" potrafili dwa razy wyrównać za sprawą Tomasa Pekharta i... Michała Pazdana (samobój). Wszystkie gole padły w drugiej połowie, spotkanie zakończyło się remisem 2:2. Zdjęcia są dostępne TUTAJ.

– Kolejny remis w Białymstoku (czwarty z rzędu – red.), to już tradycja. Tym razem mecz – szczególnie w drugiej połowie – mógł się podobać kibicom. W pierwszej odsłonie rywale nas nie zaskoczyli, lecz nie spodziewaliśmy się, że będą tak defensywnie nastawieni. Mieliśmy problem, by zbudować coś z ataku pozycyjnego. Josue był kryty indywidualnie na całym boisku. Stworzyliśmy super sytuację Wszołka, której nie wykorzystaliśmy. Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Przyjechaliśmy tutaj z zamiarem zwycięstwa – opowiadał ówczesny trener Legii, Aleksandar Vuković.

Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa 2:2 (0:0)
Puerto (48. min.), Imaz (76. min. – k.) – Pekhart (70. min.), Pazdan (85. min. – sam.)

Żółte kartki: Tiru, Imaz – Hołownia, Celhaka, Josue, Charatin

Jagiellonia: Alomerović – Tiru, Puerto, Pazdan, Nastić – Wdowik, Struski (78' Cernych), Romanczuk, Matysik (46' Pospisil), Carioca (32' Prikryl) – Gual (7' Imaz; 78' Trubeha)

Legia: Miszta – Rose, Charatin, Wieteska, Hołownia (53' Lopes) – Wszołek, Slisz, Celhaka (67' Muci), Josue, Rosołek (67' Verbic) – Pekhart