Redaktor Krzysztof Muszyński

Krzysztof Muszyński

29.08.2024 18:55

(akt. 30.08.2024 13:23)

Legia wygrała dwumecz 4. rundy eliminacji z kosowską Dritą i wymęczyła awans do fazy ligowej Ligi Konferencji. Tydzień temu warszawiacy zwyciężyli 2:0 przy Łazienkowskiej, a 29 sierpnia pokonali rywali 1:0 w Prisztinie po golu Tomasa Pekharta w 1. minucie czasu doliczonego. Drużyna przeciwna kończyła oba spotkania w osłabieniu.
Liga Konferencji - eliminacje 2024/2025 - 4. runda
Drita GnjilaneDrita Gnjilane
0 1

(0:0)

29-08-2024 20:00 Prisztina
Daniel Schlager TVP SPORT, TVPSPORT.PL
16'
26'
35'
45'
46'
46'
49'
57'
62'
63'
65'
69'
70'
73'
77'
84'
87'
90'

• 20. Iljasa Zulfiji

65'
  • 4. Rron Broja

• 36. Ilir Mustafa

• 29. Alexandre Fressange

46'
  • 9. Arb Manaj

70'
  • 25. Veton Tusha

46'

• 22. Laurit Behluli

• 74. Eron Isufi

• 3. Blerton Sheji

• 7. Almir Ajzeraj

46'
  • 8. Ensar Huruglica

• 11. Kastriot Selmani

65'
  • 17. Salifu Ibrahim

70'
  • 19. Blerim Krasniqi

46'
  • 30. Melos Zenunaj

• 47. Dienit Isufi

Do Prisztiny polecieli m.in. Jurgen Celhaka (powrót do treningów po naderwaniu przywodziciela) oraz Kacper Tobiasz, który grał w kasku. To efekt zderzenia głowami z Arturem Jędrzejczykiem w spotkaniu ze Śląskiem i wizyty w szpitalu. O ile "Tobi" okazał się mniej poszkodowany (kilka szwów), to doświadczony kapitan Legii, który stracił przytomność we Wrocławiu, ma wykonywane dodatkowe badania, 28 sierpnia był u neurologa. Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że wróci do gry po wrześniowej przerwie reprezentacyjnej.

W samolocie do Kosowa zabrakło – oprócz "Jędzy" – Juergena Elitima (rehabilitacja po operacji uszkodzonej łąkotki), Maximilliana OyedeleWojciecha Urbańskiego (niezgłoszeni do 4. rundy el. Ligi Konferencji). Poza kadrą znaleźli się także Jakub AdkonisJakub ŻewłakowJan LeszczyńskiMateusz Szczepaniak i Jordan Majchrzak.

Jak wyglądał podstawowy skład Legii na 12. mecz w sezonie 2024/25? W bramce stanął Tobiasz. Trójosobowy blok defensywny stworzyli Radovan PankovRafał Augustyniak i Sergio Barcia. Na wahadłach pojawili się Paweł Wszołek i Ruben Vinagre. W środku pola znalazło się miejsce dla Bartosza KapustkiClaude Goncalvesa oraz Luquinhasa. W ataku wystąpili Blaz Kramer i Migouel Alfarela.

Przez całą pierwszą połowę legioniści mieli problem z nabraniem jakiejkolwiek płynności w budowaniu akcji. W ich grę wkradało się sporo niedokładności i często brakowało pomysłu na rozegranie, za to w 12. minucie Kramer świetnie wyłożył piłkę Wszołkowi, lecz ten nie trafił nawet w bramkę. Drita też gościła z piłką w polu karnym przyjezdnych, przy tym czasami nawet sprawiając trochę nerwów warszawiakom.

Z biegiem czasu obraz gry nie ulegał zmianie. W dalszym ciągu Legia w teorii miała przewagę optyczną, ale tak naprawdę ciężko się patrzyło na grę obu drużyn.

Po wyjściu piłkarzy na drugą połowę wiele się nie zmieniło, a być może było tylko gorsze widowisko. Zawodnikom Legii bardzo ciężko było wymienić choćby kilka celnych podań. Później Drita wyraźnie przejęła inicjatywę, miała nawet parę świetnych okazji na strzelenie gola, lecz brakowało jej skuteczności.

W końcówce przyjezdni zdołali skromnie wygrać 1:0 (2:0 w Warszawie) i przypieczętować awans do fazy ligowej Ligi Konferencji. W 1. minucie czasu doliczonego osamotniony Tomas Pekhart opanował piłkę w polu karnym rywala po dośrodkowaniu Vinagre, po czym skierował ją do bramki gospodarzy. Mimo to Legia w tym meczu nie miała posiadania futbolówki nawet na poziomie 40 procent, co jest niemiłym podsumowaniem czwartkowego wieczoru w Prisztinie.

2. MECZ 4. RUNDY EL. LIGI KONFERENCJI: DRITA – LEGIA WARSZAWA 0:1 (0:0)
Pekhart (90. min.)

ŻÓŁTE KARTKI: Broja, Ajzeraj, Manaj – Barcia, Kramer, Kapustka, Goncalves, Wszołek, Kapuadi
CZERWONA KARTKA: Broja (77. min., Drita, za dwie żółte)

Drita: Maloku – Be. Krasniqi, Bejtulai, Mesa, Ovouka – Zulfiji (65' Selmani), Broja, Mustafa – Fressange (46' Ajzeraj), Manaj (70' Ibrahim), Tusha (46' Bl. Krasniqi)

Legia: Tobiasz – Pankov, Augustyniak, Barcia (46' Kapuadi) – Wszołek, Kapustka (63' Morishita), Goncalves (84' Celhaka), Luquinhas, Vinagre – Alfarela (63' Gual), Kramer (69' Pekhart)